Swiatgwiazd.pl Newsy Nie żyje Klaus Schulze. Przykra informacja trafiła do mediów. Zostawił ukochaną rodzinę
Flickr

Nie żyje Klaus Schulze. Przykra informacja trafiła do mediów. Zostawił ukochaną rodzinę

28 kwietnia 2022
Autor tekstu: Katarzyna Derda

Klaus Schulze nie żyje. Prekursor rocka elektronicznego oraz kompozytor zmarł w wieku 74 lat. W ciągu swojej kariery wydał kilkadziesiąt płyt. Informację o jego śmierci przekazała rodzina, dodając, że odszedł nagle i niespodziewanie.

Muzyk zdobył ogromną sławę już w latach siedemdziesiątych, jako perkusista w zespole Tangerine Dream, a niedługo później - grupie Ash Ra Tempel. W kolejnych latach prowadził karierę solową. Inspirował się takimi gatunkami, jak jazz-rock, progresywny pop, techno, new age, world music oraz awangarda. Sam przyczynił się do powstania rocka elektronicznego.

Nie żyje Klaus Schulze - kim był?

Artysta żył i całe życie tworzył w Berlinie. Zmarł 26 kwietnia po długiej chorobie. Jego bliscy podali jednak w oświadczeniu, że sama śmierć była "nagła i niespodziewana" . Pozostawił w żałobie liczną rodzinę, w tym żonę Elfi Schulze.

- Zostawił nie tylko wielką spuściznę muzyczną, ale też żonę, dwóch synów i czworo wnucząt . Dziękujemy za Waszą lojalność i wsparcie, które wyrażaliście na przestrzeni lat - to wiele znaczyło. Pozostanie jego muzyka i nasze wspomnienia. Zgodnie z jego życzeniem pożegnamy go w gronie najbliższej rodziny. Znacie go i wiecie, co zawsze powtarzał: Ważna jest moja muzyka, a nie moja osoba - ogłosiła rodzina zmarłego.

Tworzył zarówno pod swoim nazwiskiem, jak i pseudonimem "Wahnfried". Współpracował z takimi artystami, jak grupa The Cosmic Jokers, Stomu Yamashita, Rainer Bloss, Alphaville czy Lisa Gerrard. Był też blisko związany z Polską : w 1983 roku dał serię koncertów w naszym kraju. Po zakończeniu trasy wydał podwójny album "Dziękuję Poland". Wystąpił też na koncercie w Warszawie w 2009, w 70. rocznicę ataku Armii Czerwonej na Polskę.

Klaus Schulze - kariera i twórczość

Początek kariery artysty to oczywiście współpraca z zespołami Tangerine Dream i Ash Ra Tempel. Szybko jednak zajął się karierą solową. Już w 1972 roku wydał pierwszy samodzielny album "Irrlicht". Zawierał kompozycję złożoną z 4 części. Do stworzenia odpowiedniej mocy dźwięku wykorzystał zepsute ograny, nagrania orkiestrowe i wzmacniacz.

Jego sympatia do Polski objawiała się kilkukrotnie. W 2008 roku zagrał z Lisą Gerrard w bazylice Ojców Salezjanów w Warszawie. Także z tą artystką rok później stworzył utwór "Hommage à Polska" ("W hołdzie Polsce") , później wydany jako singiel. Zamówiło go Narodowe Centrum Kultury, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na 10 czerwca 2022 roku zaplanowana jest premiera jego nowej płyty - "Deus Arrakis". Materiał powstał z inspiracji twórczością Franka Herberta. Schulze przyznawał, że współpraca z Hansem Zimmerem podczas prac nad ścieżką dźwiękową do remake'u filmu "Diuna" miała na niego ogromny wpływ - i po jej zakończeniu, po prostu "grał dalej".

Zobacz zdjęcia i filmy:

Źródło: trojka.polskieradio.pl, Radio ZET

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Druzgocące wyznanie legendarnej aktorki, fani w rozpaczy. "Zbliżam się do śmierci"

  2. Słynna para oskarżona o znęcanie się nad synem. Ogromny skandal, wyznanie nie mieści się w głowie

  3. Właśnie ogłoszono, Polacy nie mogli się doczekać. Zacznie się już za chwilę, miliony zasiądą przed ekranami

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy