Zofia Zborowska pogrążona w żałobie. „Ciężko pisać życzenia, serce płacze”. Do tragedii doszło w urodziny jej ojca
Zosia Zborowska pogrążona w żałobie. Do tragedii doszło w urodziny jej ojca. Smutnymi wieściami podzieliła się w sieci.
Zofia Zborowska w żałobie
Smutne wieści przekazała Zofia Zborowska na swoim Instagramie. Do tragedii doszło w urodziny jej ojca. Nie mogła nie podzielić się smutkiem w swoich mediach społecznościowych. Wiktor Zborowski już nigdy nie będzie świętował jak dawniej.
W 73 urodziny mojego Taty odszedł jego wielki Przyjaciel i Mistrz Janusz Majewski. Ciężko pisać życzenia i się radować w momencie, gdy jego serce płacze.
Kochamy Cię Tato bardzo mocno! Zdrowia! Resztę się ogarnie 🤍 #wiktorzborowski #januszmajewski #przyjaciele - napisała.
W wieku 92 lat zmarł Janusz Majewski , reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca akademicki. Prawdziwa legenda polskiej kinematografii. Informację o jego śmierci przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich w środowym komunikacie i w mediach społecznościowych.
Janusz Majewski nie żyje. Przyczyny śmierci
W środowym komunikacie SFP czytamy, że Majewski był czynnym reżyserem całe swoje życie. Jego ostatni film "Jazz Outsider" miał premierę w 2022 roku. Przez ponad 60 lat pracy reżyserskiej spróbował wielu gatunków filmowych - od dramatów historycznych, poprzez filmy muzyczne, aż do komedii.
Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej 'Platynowe Lwy' za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej 'Orzeł' za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego - czytamy w komunikacie.
Środowisko filmowe jest pogrążone w żałobie. Nie podano do wiadomości publicznej informacji o przyczynach zgonu.
Kim był Janusz Majewski?
Janusz Majewski urodził się w 1931 we Lwowie. Zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Mała matura 1947" oraz "Czarny mercedes" i serial "Królowa Bona". Był również autorem książek biograficznych i opowiadań.
Działał w zawodzie przez całe swoje życie. Swój ostatni film dokumentalny "Jazz Outsider" (2022) poświęcił swojej wielkiej, życiowej pasji, czyli muzyce jazzowej. Ma na swoim koncie dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Łagowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago czy Panamie.
W 2001 roku Majewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kinematografii.
Był mężem Zofii Nasierowskiej, wybitnej fotografki, która zmarła w 2011 roku. Mieli dwoje dzieci: Annę i Pawła. Reżyser i "królowa portretu polskich gwiazd" między innymi napisali razem scenariusza do serialu "Siedlisko", a także dwie książki kulinarne. Prowadzili też pensjonat na Mazurach.