Nie żyje Steve Schapiro. Ceniony fotograf zmarł w przygnębiających okolicznościach
15 stycznia odszedł Steve Schapiro, jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografów. Artysta zasłynął przede wszystkim z dokumentowania ruchów społecznych powojennej Ameryki, a także rozpoznawalnych na całym świecie portretów gwiazd. Był autorem wielu legendarnych, ponadczasowych fotografii.
Nie żyje słynny fotograf, Steve Schapiro. Jego dzieła budziły podziw na całym świecie
Steve Schapiro zmarł w sobotę, 15 stycznia, w swoim domu w Chicago, w otoczeniu najbliższych mu osób. Oficjalny komunikat o śmierci wybitnego artysty podała do mediów jego rzeczniczka, Heidi Schaefer, informując, że fotograf przegrał walkę z trudną i podstępną chorobą.
Wizjonera pożegnała najbliższa rodzina: żona Maura Smith, synowie Theophilus Donoghue i Adam Schapiro, a także córki – Elle Harvey i Taylor Schapiro. O śmierci artysty napisała także Monroe Gallery z Santa Fe.
- Płodny fotograf, Steve Schapiro relacjonował najważniejsze wydarzenia historyczne i uchwycił przełomowe momenty Amerykańskiego Ruchu Praw Obywatelskich. Odpoczywaj w mocy — czytamy na Twitterze galerii.
Steve Schapiro doczekał się wybitnego dorobku artystycznego
Steve Schapiro urodził się w 1934 roku. Mając zaledwie 9 lat, z upodobaniem fotografował swoje rodzinne miasto, Nowy York. Na początku lat 60. jego zdjęcia zaczęły się pojawiać w takich prestiżowych czasopismach jak: Look, Time, Newsweek, Vanity Fair czy Rolling Stone. Wydawał się stworzony do tego, co robił przez całe życie.
Artyście udało się sfotografować przełomowe wydarzenia historyczne powojennej Ameryki. Był obecny podczas słynnego Marszu na Waszyngton w 1963 r. W swoim aparacie uwiecznił m.in. doktora Martina Luthera Kinga, a także moment jego zabójstwa zaledwie 5 lat później.
Dokumentowanie walk o równość rasową i działań ruchu przeciwko segregacji nie było jedynym wybitnym osiągnięciem Steve'a Schapiro. W popularnej serii portretów artysta uwiecznił takie legendy popkultury, jak David Bowie, Muhammad Ali, czy Barbara Streisand.
Pod twittem zamieszczonym przez Monroe Gallery udostępniane są jego prace, które na zawsze zapisały się w świadomości światowej kultury.
Steve Schapiro pozostawił po sobie także wiele prac związanych z filmem, m.in. kronikę przeboju "Nocny kowboj" z Dustinem Hoffmanem. W latach 70. stworzył serię esejów fotograficznych do taki pereł kina, jak "Ojciec chrzestny" Coppoli, "Chinatown" Romana Polańskiego oraz "Taksówkarz" Martina Scorsese.
Steve Schapiro zmagał się z podstępną chorobą
Choć olbrzymia ilość fotografii, jakie pozostawił po sobie Steve Schapiro, przetrwała w prywatnych i publicznych galeriach, sam autor przegrał walkę z rakiem trzustki.
Jego prace można oglądać m.in. w Smithsonian Museum, High Museum of Art, New York Metropolitan Museum i Getty Museum. Znana także jest jego książka, opublikowana w 2007 roku, "Schapiro's Heroes".
Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd
1. Internauci krytykują Mikołaja Roznerskiego. "Miałam go za fajnego faceta" 2. Piotr Żyła i Marcelina Ziętek rozstali się? Internauci mają dowody 3. Krystyna Janda nagle przekazała dramatyczną wiadomość. "Straciłam wszelki sens"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl
Źródło: Fakt