Rodzina zastępcza - ciekawostki Żródło: Facebook.com/Wyszło Szydło Z Worka

Obsada serialu była kultowa. Ciekawostki o „Rodzinie Zastępczej”

13 Marzec 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

„Rodzina zastępcza” na stałe wpisała się do historii polskiej telewizji. Słynni Kwiatkowscy, których role odegrała grupa wybitnych aktorów, po raz pierwszy pojawili się na ekranie w 1999 roku. W czym tkwił ich fenomen?

  • Pierwszy odcinek „Rodziny zastępczej” wyemitowano 23 lutego 1999 roku
  • Serial zakończył się jako „Rodzina zastępcza plus” w grudniu 2009 roku
  • To jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali
  • Fani uwielbiali go m.in. za fabułę i fantastyczną obsadę

Kultowy serial przez blisko jedenaście lat gościł na antenie Polsatu – najpierw jako „Rodzina zastępcza”, a później jako „Rodzina zastępcza plus”. Gdy produkcja zadecydowała o zakończeniu prac nad dalszymi losami rodziny Kwiatkowskich, fani byli niepocieszeni. Każdy odcinek oglądali bowiem z największą przyjemnością.

Fabuła „Rodziny zastępczej”. O co chodziło w popularnym serialu?

Jednym z czynników, który sprawił, że „Rodzina zastępcza” mogła cieszyć się tak wielką popularnością, była jej prosta, a jednocześnie pełna zwrotów akcji fabuła. Idealnie opisywała ją piosenka Seweryna Krajewskiego. „Tkanina” przez wszystkie lata trwania serialu stanowiła jego swoistą wizytówkę.

- Z jednej tkaniny wszyscy jesteśmy, co się wyciera, strzępi przez lata, lecz jeśli chcemy, te wszystkie dziury miłością da się załatać – śpiewa w utworze Krajewski.

Miłość wyśpiewana przez Seweryna Krajewskiego miała w „Rodzinie zastępczej” szczególne znaczenie. Anka i Jacek, których role wyśmienicie odegrali Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski, mieli bowiem ogromne serca i postanowili zaprosić do swojego domu dzieci z sierocińca. W chwili adopcji sami byli rodzicami – mieli córkę Majkę i syna Filipa.

Metamorfoza Michała WiśniewskiegoMetamorfoza Michała WiśniewskiegoCzytaj dalej

Gdy w słynnym domu rodziny Kwiatkowskich mieszkało już siedem osób, akcja dopiero zaczęła się rozkręcać. Z biegiem czasu widzowie poznali Ulę – siostrę Anki, którą rewelacyjnie zagrała Maryla Rodowicz, a także posterunkowego i bogatych sąsiadów – Alutkę i Jędrulę. Rodzinno-sąsiedzkiego szczęścia dopełniał oczywiście ukochany pies Kwiatkowskich, Śliniak.

Z taką ekipą na pokładzie nie trudno było o wpadki, kłopoty, a przy tym pełne poczucia humoru przygody. Każda z nich kończyła się happy endem, a przede wszystkim – co najważniejsze w „Rodzinie zastępczej” – zawierała morał, z którego widzowie mogli wyciągnąć wnioski.

Kultowa obsada „Rodziny zastępczej”

Drugim czynnikiem, bez którego popularność „Rodziny zastępczej” z pewnością nie byłaby tak wielka, była obsada serialu, którą tworzyła prawdziwa plejada polskich gwiazd. Wspomnianym już wcześniej Gabrieli Kownackiej, Piotrowi Fronczewskiemu i Maryli Rodowicz towarzyszyli między innymi: Monika Mrozowska, Sergiusz Żymełka, Aleksandra Szwed, Jarosław Boberek oraz Joanna Trzepiecińska.

Serialowa Alutka tak kiedyś wspominała pracę w serialu:

- Zanim zagrałam Alutkę, nie powierzano mi ról komediowych, nie byłam postrzegana jako aktorka charakterystyczna. Mnie samą wtedy ta propozycja zaskoczyła, ale z ciekawością ją przyjęłam, a potem niezwykle polubiłam. (...) Bardzo dobrze wspominam tę pracę – mówiła w rozmowie dla Onet Film.

To jedna z wielu wypowiedzi, która dowodzi wspaniałości „Rodziny zastępczej” – kochali ją nie tylko widzowie, ale także grający w niej aktorzy. Ekipa, która została na planie do samego końca, rozstała się z produkcją w grudniu 2020 roku.

Rodzina zastępczaGabriela Kownacka i Monika Mrozowska na planie „Rodziny zastępczej” (Źródło: ipla.tv)

Rodzina zastępcza2Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski na planie „Rodziny zastępczej” (Źródło: ipla.tv)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Następny artykuł