Soda oczyszczona – czy faktycznie można używać jej w leczeniu trądziku?
Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, jest związkiem chemicznym o właściwościach alkalizujących i jest technicznie klasyfikowana jako sól. Część alkalizująca jest bardzo ważna, jeśli chodzi o stosowanie sody oczyszczonej w pielęgnacji skóry i trądziku.
Jakie mogą być jej skutki uboczne w pielęgnacji?
Soda oczyszczona działa przeciwzapalnie, dlatego często występuje w wielu produktach do stosowania miejscowego dostępnych bez recepty, które mają łagodzić drobne podrażnienia skóry, takie jak ukąszenia owadów i wysypki.
Składnik ten może bardzo odwadniać, dlatego pod żadnym pozorem nie używaj jej z innymi potencjalnie wysuszającymi składnikami do pielęgnacji skóry, takimi jak retinoidy lub kwasy.
Ponieważ soda oczyszczona jest tak zasadowa – ma pH około 9 – może łatwo zaburzyć naturalny poziom pH skóry poprzez nadmierne usuwanie naturalnych olejków, które powoduje wysuszenie, podrażnienie i stan zapalny skóry.
Nie można zaprzeczyć, że może ona odgrywać rolę w wielu domowych zabiegach kosmetycznych. Jest to na przykład skuteczny fizyczny środek złuszczający; w mgnieniu oka może także zastąpić na suchy szampon. Z łatwością można przekształcić ją w pastę do zębów i jest ona głównym składnikiem wielu naturalnych dezodorantów.
Może to również prowadzić do pojawienia się przedwczesnych zmarszczek, a ostatecznie nawet zaostrzyć istniejący trądzik.
Czym jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona to składnik, który każda z nas może znaleźć w swojej kuchni. Nie da się ukryć – jest to mistrzyni wszechstronności. Coraz częściej słyszy się także o jej zastosowaniu w leczeniu trądziku. Ale czy jest to bezpieczne? W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego soda oczyszczona nie jest najlepszym sposobem na zwalczanie wyprysków.