Ten sposób sprawi, że twój zamiokulkas będzie idealny. Z wodą zmieszaj produkt z kuchennej szafki
Zamiokulkas to roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych domach, by urozmaicić wygląd wnętrz. Choć jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, czasami zdarza się popełnić kilka drobnych błędów. Oto sposoby na zapobieganie zniszczeniu zielonych pędów.
By stworzyć domowy gaj, chętnie sięgajmy po gatunki łatwe do pielęgnacji, a zarazem takie, które będą prawdziwą ozdobą. Świetnym wyjściem jest zamiokulkas, który dobrze radzi sobie w trudnym warunkach. Co zrobić, by zapobiec jego zniszczeniu?
Pielęgnacja zamiokulkasa — sposoby na żółknące liście
Pożółkłe pędy roślin to zmora każdego miłośnika zieleni. Powody bywają różne: od złej gleby, przelania przez wystawienie ich na ostre słońce lub ustawienie w przeciągu. W przypadku zamiokulkasa takie zmiany widać od razu. Jest jednak sposób by zachować pędy rośliny zdrowe i wyrazistym zielonym kolorze.
Na pomoc przychodzi tutaj kuracja z użyciem żelatyny. Wystarczy w szklance ciepłej wody rozpuścić produkt, a następnie przelać zawartość do większej ilości cieczy. Jedno opakowanie może starczyć nawet na litr mikstury. Po wystudzeniu substancji podlej nią glebę rośliny. Czynność powtarzaj raz w miesiącu, by zachować zieleń pędów na dłużej.
Żelatyna środkiem ochronnym roślin
Choć produkt przeważnie stosowany jest w gastronomii, warto po niego sięgnąć również w trosce o nasze rośliny. Niewiele osób wie, że można wykorzystać ją jako doskonały środek ochronny przeciwko mszycom .
Rozpuszczony w wodzie preparat należy nanieść na zbiorowisko owadów, dzięki czemu zapobiegniemy ich rozprzestrzenianiu się. Po kuracji należy obserwować rośliny, ponieważ żelatyna działa tylko doraźnie. Jeśli problem nawróci bądź się nasili, skorzystaj z silniejszych produktów ochronnych.
Zamiokulkas wrażliwy na wilgoć
Podczas uprawy zamiokulkasa należy pamiętać, że roślina ta jest wyjątkowo wrażliwa na przelanie. Zdecydowanie lepiej znosi długą suszę niż jednorazowe użycie zbyt dużej ilości wody. Warto więc ostrożnie ją podlewać, a pojawienie się pierwszych żółtych liści jest sygnałem, że ziemia jest zbyt wilgotna.
Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, uprawiając zamiokulkasa jest możliwie mała doniczka. Roślina ta wyrasta z bulw i nie potrzebuje dużej powierzchni na ich schowanie. Najlepiej rośnie w szerokich, ale płytkich doniczkach.