Tycie zimą – dlaczego przybieramy na wadze o tej porze roku?
Badania wskazują, że brak witaminy D powoduje przyrost masy ciała. W miesiącach letnich witamina D jest syntetyzowana w około 90%, dzięki promieniom słonecznym. Wskaźnik ten jest bardzo niski zimą ze względu na brak słońca. W tym okresie warto suplementować tę witaminę w połączeniu z witaminą K.
U większości z nas różnice w nawykach żywieniowych pojawiają się zimą. Wraz z ochłodzeniem powietrza, nasze ciała odczuwają potrzebę energii, którą otrzymują w pożywieniu?
Zimą spożywamy mniejszą ilość wody, gdyż nie odczuwamy równie dużego pragnienia jak latem. Brak odpowiedniej ilości nawodnienia może być zgubny dla naszego zdrowia, jak i wagi. Pamiętajcie, by pić minimum dwa litry wody dziennie.
Tycie zimą to powszechny problem nas wszystkich. Od braku witaminy D, aż po niską temperaturę – wiele czynników w okresie zimowym powoduje przyrost masy naszego ciała. Istnieją jednak środki, które możemy podjąć, aby przetrwać zimę i nie przytyć. Jakie? Oraz dlaczego właściwie przybieramy na wadze o tej porze roku? Tego dowiecie się w poniższym artykule!
Temperatura ciała i nawyki żywieniowe
Dlaczego przybieramy na wadze?
Zimą dni są krótsze. Wraz ze skracaniem się dni, nawyki żywieniowe wielu ludzi ulegają zniszczeniu. Zła dieta skutkuje wzrostem spożycia węglowodanów.
Komfort w luźnych stylizacjach
Podjadanie nocą
Brak witaminy D
Noszenie wielu warstw ubrań skutecznie chowa nadprogramowe kilogramy, przez co dajemy sobie często jeszcze większą dyspensę w jedzeniu, powodując przez to tycie zimą.
Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu
Zimą odczuwamy także silny spadek poziomu cukru we krwi. Wiele osób spożywa przez to puste kalorie i tłuste posiłki – szczególnie podczas kolacji lub chwilę przed snem, co także powoduje zwiększony przyrost masy ciała.