W Polsce zdecydowano. Tak upamiętnią Papieża Franciszka. Zrobią to w całym kraju
Cały świat jest wstrząśnięty śmiercią papieża Franciszka. Wiadomo już, jak Polska zamierza upamiętnić Ojca Świętego. Wzruszające gesty w całym kraju.
Papież Franciszek nie żyje
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny. Przywódca Kościoła katolickiego w ostatnich tygodniach zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które – mimo optymistycznych prognoz lekarzy o poprawie stanu zdrowia Ojca Świętego – ostatecznie doprowadziły do jego przedwczesnej śmierci. O jego zgonie poinformowały włoskie media.
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O 7.35 rano, Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych. Z ogromną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego — podał Vatican News cytując kamerlinga Kevina Farrella.
To on zniszczył pierścień Rybaka i to on ogłosił śmierć papieża, wywołując go – zgodnie z tradycją – trzy razy po imieniu. Co jednak było przyczyną śmierci Ojca Świętego?

Co było przyczyną śmierci papieża Franciszka?
Śmierć papieża Franciszka była wstrząsem dla całego świata – ostatnie informacje na temat jego zdrowia sugerowały poprawę stanu Ojca Świętego, a jego obecność podczas wielkanocnych liturgii napełniła wiernych nadzieją, że kryzys został zażegnany. Niestety, te nadzieje okazały się być złudne, a poniedziałkowy poranek przyniósł smutny komunikat, który szybko obiegł media.
Jak się okazuje, przyczyną śmierci papieża nie było ani zapalenie płuc, które było powodem jego hospitalizacji, ani sepsa, której obawiali się lekarze. Według włoskiego magazynu „Corriere della Sera” papież zmarł na skutek udaru. Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone przez Watykan.
Cały świat wspomina dziś papieża Franciszka i upamiętnia jego osobę. W jaki sposób robią to polscy katolicy?
Jak Polska upamiętni papieża Franciszka?
W reakcji na informację o śmierci papieża Franciszka , w Poniedziałek Wielkanocny tłumy ludzi zaczęły kierować się na plac św. Piotra. Wierni z różnych zakątków świata przybywają do Watykanu, by wspólnie modlić się za zmarłego papieża. Kilka minut po południu rozległo się bicie dzwonu bazyliki św. Piotra, symbolicznie ogłaszając moment żałoby. W Polsce również oddano hołd Ojcu Świętemu.
Punktualnie o godzinie 12:00 w Katedrze Wawelskiej w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta. W Toruniu, w katedrze świętych Janów, również o tej samej godzinie odbyła się modlitwa w jego intencji, poprzedzona dźwiękiem dzwonu Tuba Dei – ważnego symbolu miasta. Rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie, ks. dr Marcin Sawicki, poinformował, że arcybiskup Józef Górzyński wezwał wiernych oraz duchownych do wspólnej modlitwy za papieża. W wielu warmińskich świątyniach kapłani ustawiają zdjęcia Franciszka i zapalają przy nich świece jako znak pamięci i wdzięczności.
To tylko początek uhonorowania Ojca Świętego. W nadchodzących dniach katolicy w całym kraju będą upamiętniać jego imię. Do czasu pogrzebu możemy spodziewać się masowych modlitw za jego duszę.
