Jak ważna dla naszego organizmu jest witamina D?
Kogo dotyczy niedobór witaminy D?
Witamina D jest rozpuszczana w tłuszczach i przechowywana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Różni się ona od innych witamin tym, że nasz organizm wytwarza ją samodzielnie pod wpływem promieniowania UVB.
Czym jest witamina D?
Bardzo ciężko ją pozyskać z pokarmów, a położenie geograficzne Polski nie sprzyja jej pozyskiwaniu z promieni słonecznych, a wpływa ona na większość organów w ciele. Dowiedzcie się jak ważna dla naszego organizmu jest witamina D.
Zaskakującą może być informacja, że prawie 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D! Niesprzyjający klimat, zanieczyszczenie powietrza czy kremy z filtrem skutecznie utrudniają naturalne metody pozyskiwania tego ważnego pierwiastka.
Witamina D – jej niedobór i towarzyszące temu choroby
– osteoporoza,
– nowotwory,
– cukrzyca,
– bezsenność,
– depresja,
– wysokie ciśnienie krwi,
– artretyzm, bóle mięśniowe i stawowe,
– stwardnienie rozsiane,
– choroby autoimmunologiczne.
Jeśli zaobserwowałyście obniżoną odporność, senność, zmęczenie i problemy ze schudnięciem, również zalecamy sprawdzenie poziomu tej witaminy we krwi.
Produkty spożywcze zawierające witaminę D:
Niestety witamina D nie jest łatwa do pozyskania z jedzenia, w przeciwieństwie do innych witamin. Jej źródłem są niektóre tłuste ryby, olej z wątroby ryb i jaja. Dla wegetarian jedyną opcją pozyskania witaminy D z pokarmu są grzyby.
Witamina D – suplementacja:
Żyjąc w naszej strefie klimatycznej suplementacja witaminy D jest niezbędna. Pamiętajcie jednak by wybierać leki, które są zdecydowanie bardziej kontrolowane, niż suplementy diety. Do wyboru w aptekach mamy witaminę D3 i D2. D3 jest pochodzenia zwierzęcego, D2 jest alternatywą dla wegan produkowaną z grzybów, która jest niestety trudniejsza do wchłonięcia przez organizm. Poniżej przedstawiamy zalecaną suplementację witaminy D dla osób zdrowych:
– Noworodki i niemowlęta poniżej roku życia: 400-600 IU,
– Dzieci do lat 18: 600-1000 IU,
– Dorośli i osoby starsze: 800-2000 IU,
– Kobiety w ciąży: 1500-2000 IU.
Pamiętajcie jednak, że suplementacja nigdy nie będzie tak skuteczn,a jak promienie słoneczne, więc korzystajcie z nich, gdy tylko możecie!