Wystarczy dodać szczyptę tego produktu do wody, a zapomnisz o suchych piętach. To nic nie kosztuje, a działa cuda!
Zimą jesteśmy szczególnie narażeni na suche, obolałe stopy, jednak jest to też świetny czas, by zrobić sobie domowe SPA. Wystarczą produkty z kuchni i tani kosmetyk z drogerii, który wszyscy mamy w domu, a zaoszczędzimy na wizycie u podologa!
Przyczyny suchych stóp
W trakcie zimy kondycja naszych stóp zdecydowanie nie jest najlepsza. W tym okresie stopy narażone są na nieprzychylne i często zmienne warunki , zarówno te atmosferyczne, jak i te panujące wewnątrz obuwia. Często doświadczają przemarznięcia i przemoczenia, a potem mogą być nadmiernie podgrzewane, zwłaszcza gdy przez cały dzień nosimy ocieplone buty w miejscu pracy. Mimo że rajstopy, ciepłe skarpety i ocieplane buty pomagają w ochronie przed zimnem, to ograniczają jednak dostęp powietrza . Dodatkowo, jeśli zawierają sztuczne materiały, mogą przyczynić się do zwiększonej potliwości.
Wilgotna skóra może prowadzić do wzmożonego tarcia, co czasem kończy się powstawaniem pęcherzy , uszkodzeniem naskórka i nieestetycznymi zmianami na stopach. Kluczowe jest również właściwe zabezpieczenie stóp przed zimnem i wilgocią poprzez wybór wysokiej jakości obuwia z solidną podeszwą i wyściółką z naturalnych materiałów.
W większości sytuacji przyczyny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i można je łatwo pokonać. Poniżej przygotowaliśmy domowy sposób na pozbycie się nieestetycznej „białej łuski” na piętach i śródstopiu. Zaoszczędzimy na wizycie w salonie kosmetycznym, dodatkowo fundując sobie domowe SPA .
Porady na suche stopy
Najważniejszym krokiem jest dobre wymoczenie stóp . Należy robić to w ciepłej wodzie (choć nie gorącej) przez około 20 minut . Naskórek stanie się w tym czasie miększy, co pomoże w dalszej pielęgnacji. Kluczem jest dodanie do wody 5 łyżek soli kuchennej . Ma ona właściwości dezynfekujące. Pamiętajmy, aby powstrzymać się od produktu, jeśli mamy na stopach drobne rany.
Następnie na zmiękczony naskórek nałożymy peeling , który w zupełności możemy wykonać w domu. Wystarczy, że zmieszany płynny miód z cukrem lub zmieloną kawą . Granulki są o tyle duże, że świetnie sprawdzą się w usunięcia zrogowaceń. „Białe łuski” z łatwością zejdą.
Nawilżenie stóp
Ostatnim etapem będzie nawilżenie stóp . Zwłaszcza zimą ważne jest, aby skóra była odpowiednio zabezpieczona. Należy regularnie stosować krem do pielęgnacji stóp, który zawiera witaminy A, E i F . Te składniki wspomagają regenerację skóry oraz przyspieszają gojenie pęknięć . Jeśli pęknięcia są głębokie i powodują dyskomfort, warto skorzystać z dedykowanego preparatu wspomagającego pielęgnację.
Istotnym składnikiem kremu będzie też mocznik . Mocznik to składnik skóry, który wpływa na poziom nawilżenia naszej cery. Choć stanowi jedynie 1% składu naskórka, jego obniżenie ma bezpośredni wpływ na suchą skórę i nieprzyjemne podrażnienia. Produkty zawierające mocznik posiadają cenną właściwość tworzenia bariery, chroniącej przed utratą wody z głębokich warstw skóry. Pomaga zwłaszcza w przypadku nadmiernego wysuszania się ciała oraz zgrubiałej skóry na łokciach i stopach. Kremy z witaminami i mocznikiem dostaniemy w każdej drogerii za mniej niż 10 zł .