Zmiana zasad głosowania na Eurowizji. Polska w centrum wielkiego skandalu
Eurowizja 2024 odbywa się na innych zasadach, niż wcześniejsze konkursy. Organizatorzy musieli zmienić najważniejszą zasadę, a wszystko przez skandal, w którym uczestniczyła Polska. Doszło wtedy do złamania regulaminu. Jakie będą w tym konsekwencje dla Luny?
Eurowizja 2024: zmiana zasad regulaminu, jak głosować na Lunę?
Eurowizja 2024 – pierwszy dzień półfinałów – właśnie trwa. Mamy już za sobą wspaniały, widowiskowy występ Luny. Głosowanie zostanie jednak uruchomione dopiero po ostatniej piosence, o czym poinformują komentatorzy . W półfinałach liczą się jedynie głosy telewidzów. Na swoich faworytów można głosować przez SMS. Niestety – w Polsce nie możemy głosować na naszą reprezentantkę i jej utwór “The Tower”.
Na Lunę mogą dziś głosować jedynie Polacy, przebywający w tych krajach, które startują w dzisiejszym półfinale. Przyczyna tych wszystkich zmian jest bardzo przykra, a wszystko przez skandal, który miał miejsce w 2022 roku. Polska była jednym z krajów, które naraziły się organizatorom Eurowizji. EBU musiało zmienić zasady, szczegóły poniżej.
Eurowizja 2024: dlaczego zmieniono zasady głosowania?
Do niedawna w Konkursie Eurowizji głosowali widzowie oraz jury poszczególnych krajów . Miało to służyć większej bezstronności. W 2022 reprezentantem Polski był Krystian Ochman. Niestety to właśnie wtedy doszło do skandalu. EBU oskarżyły jurorów z kilku krajów o stronniczość . Na liście znalazła się Polska. Europejska Unia Nadawców wydała komunikat, w którym poinformowano o korekcie głosów jury sześciu uczestniczących państw.
EBU bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzane próby manipulowania głosowaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z oficjalnymi instrukcjami głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania. W analizie głosowania, po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, w wynikach sześciu krajów zidentyfikowano nieregularne wzorce głosowania.– brzmiało oficjalne oświadczenie.
Co dokładnie oznacza to teraz dla Luny? I z jakimi konsekwencjami spotkała się w 2022 roku Polska?
Eurowizja 2024: zmiany regulaminu
Po finale Konkursu Eurowizji w 2022 roku organizatorzy ogłosili składy jury uczestniczących krajów. Jurorów z Polski jednak nie ujawnili. Sugerowało to, że nasz kraj znalazł się na liście tych oskarżonych o stronniczość. Poza nami na niechlubnej liście znalazły się: Azerbejdżan, Rumunia, Polska, San Marino, Gruzja i Czarnogóra . Co więcej w kilku państwach występowały problemy z łącznością.
W związku z tymi wydarzeniami EBU zadecydowało, że półfinały mogą oceniać wyłącznie widzowie . Głosy jurorów zostaną dodane, ale dopiero w finale. Zasada ta panuje także i w tym roku. W związku z tym Luna jest zdania wyłącznie na głosy telewidzów z całego świata.