Białe plamki na paznokciach – co oznaczają i w jaki sposób możemy je zwalczyć?
Białe plamki na paznokciach są bardzo powszechnym zjawiskiem. Pojawiają się na paznokciach u rąk i nóg, a występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pojawiające się plamki to nic innego, jak sygnał od organizmu, że występują braki w składnikach odżywczych, a czasem mogą sugerować chorobę lub zatrucie organizmu. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy je zwalczyć.
Przyczyn pojawienia się białych plamek na paznokciach jest wiele. Ich rodzaj możemy klasyfikować, biorąc pod uwagę kształt paznokcia, a także zabarwienie płytki. Jednak czasem, bez względu na to, jaki jest kształt paznokcia, mogą pojawić się białe plamki na paznokciach, które zwane są leukonychią. Białe plamki na paznokciach pojawiają się pojedynczo lub w większych skupiskach. Czasem mogą mieć postać kropek, a czasem przypominają wykwity poprzeczne i występują na jednym lub kilku paznokciach u rąk i nóg. Co właściwie oznaczają i jak z nimi walczyć?
Białe plamki na paznokciach – co oznaczają?
Białe plamki na paznokciach z pewnością nie wyglądają estetycznie i irytują większość osób, które przykuwają szczególną uwagę do wyglądu swoich paznokci. Ich pojawienie się powinniśmy odbierać jako sygnał od organizmu, że pojawiły się istotne braki składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Przyczyny pojawienia się białych plamek na paznokciach są różne, jednak najczęściej jest to zbyt mała ilość dostarczanych mikro i makroelementów, a także witamin. Mogą także sugerować, że nasz organizm domaga się wapnia. Często świadczą także o niedoborze cynku oraz żelaza w diecie, co może być pierwszym objawem znacznych niedoborów, które zbagatelizowane mogą przerodzić się w anemię. Rzadko występuje prawdopodobieństwo, że są one przyczyną braków witaminy B, jednak taka możliwość również istnieje.
W żadnym przypadku nie należy bagatelizować pojawienia się białych plamek na paznokciach. Przy ich wystąpieniu należy mieć na uwadze, że nasz organizm może w tym czasie mieć znacznie obniżoną odporność, a tym samym stajemy się podatni na wszystkie infekcje. Kiedy zauważymy, że na naszych paznokciach pojawiły się białe plamki, powinniśmy także wziąć pod uwagę, że możemy cierpieć na anemię. Mało tego, mogą świadczyć o chorobach żołądka i jelit, niewydolności nerek, a nawet gruźlicy. Białe plamki na paznokciach mogą również sugerować, że w naszym organizmie doszło do zatrucia metalami ciężkimi.
Białe plamki na paznokciach – choroby, które mogą być ich przyczyną
Warto więc dokładnie przyjrzeć się swoim paznokciom i ocenić ich kondycję, która może nam wiele powiedzieć o ogólnym stanie naszego organizmu. Każda zmiana, która pojawia się na naszym paznokciu, powinna nas zaniepokoić i w żadnym stopniu nie powinniśmy jej lekceważyć. Białe plamki na paznokciach pojawiają się przy takich chorobach paznokci, jak:
- Bielactwo prążkowane paznokci – na paznokciu możemy dostrzec szerokie prążki oraz wyraźnie braki skórki paznokcia;
- Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – jest to jeden z typów grzybicy, który ma negatywny wpływ na nasze paznokcie. Grzybica najczęściej spowodowana jest dermatofitami, które atakują paznokieć i rozkładają zawartą w nim keratynę. Przy tego typu grzybicy płytka paznokcia charakteryzuje się tym, że jest biała i występuje na niej wiele plam;
- Biała powierzchniowa grzybica paznokci – rodzaj grzybicy, który pojawia się wyłącznie na paznokciach nóg. Natychmiast możemy zauważyć, że na paznokciach powstają charakterystyczne, nakładające się na siebie białe plamy, które są objawem białej powierzchniowej grzybicy paznokci;
- Pleśnica paznokci – jest kolejnym rodzajem grzybicy, która pojawia się na paznokciach u dużych palców stóp. Najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku i charakteryzuje się biało-żółtymi, podłużnymi plamami oraz kruchymi masami rogowymi, które znajdują się pod paznokciem;
- Paznokcie Muehrckego – na płytce paznokcia pojawiają się białe pasma, które występują parami i pozostają w tym samym miejscu nawet przy wzroście paznokcia. Ich pojawienie się na paznokciu świadczy o zmniejszeniu albumin w osoczu. Mogą również wystąpić jako powikłanie po przebytej chemioterapii;
- Białe plamki na paznokciach mogą się również pojawić, kiedy uszkodzimy płytkę paznokcia. Mogą wystąpić, jeżeli przytrzaśniemy lub uszkodzimy mechanicznie paznokieć.
Białe plamki na paznokciach u dzieci
Białe plamki na paznokciach mogą również pojawić się u dzieci oraz niemowląt. Jest to sygnał dla rodzica, że jego dziecko może zmagać się z niedoborami witamin oraz wartości odżywczych , które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dorastającej pociechy. Warto wtedy postarać się urozmaicić malcowi dietę i wprowadzić do niej produkty zawierające żelazo, cynk, a także witaminy.
O pomoc warto poprosić lekarza pediatrę, który pomoże ustalić przyczynę białych plamek na paznokciach, ponieważ jak wiadomo, mają wiele źródeł i mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Być może wskazane będzie podanie dziecku preparatu witaminowego , który będzie w stanie wyrównać dotychczasowe braki w organizmie dziecka.
Nie należy od razu popadać w panikę. Warto pamiętać, że dzieci bawiąc się, mogą również mechanicznie uszkodzić płytkę paznokcia i efektem tego będzie także biała plamka. Obserwuj swoje dziecko, a z pewnością będziesz w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące stanu jego zdrowia.
Białe plamki na paznokciach – w jaki sposób możemy je zwalczyć?
Białe plamki na paznokciach z pewnością nie są pożądane. Sprawiają problem wielu osobom i nie wyglądają estetycznie. Jeżeli zechcemy je zamaskować, możemy w tym celu wykorzystać ciemniejszy lakier do paznokci, który skutecznie zakryje plamki lub zastosować ozdoby, które często stosowane są do zdobienia paznokci przez manicurzystki. Należy jednak pamiętać, że zamalowując paznokieć, nie pozbywamy się problemu, a jedynie go zakrywamy!
Warto więc wprowadzić leczenie przyczynowe i szczególną uwagę przykuć do wartości odżywczych, których dostarczamy organizmowi. Warto, aby swoją dietę wzbogacić o takie produkty, jak:
- Wapń – możemy go dostarczać, spożywając nabiał. Do diety powinniśmy wprowadzić mleko, jogurty, kefiry, maślanki oraz sery. Warto również spożywać zielone warzywa liściaste, a także: awokado, soję, mak, suszone figi, migdały oraz nasiona lnu;
- Cynk – bogatym źródłem cynku są jaja, wieprzowina, wszelkie nasiona, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, kakao i ostrygi;
- Żelazo – nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby nasz organizm zmagał się z niedoborem żelaza. Produkty, które są bogate w żelazo, to: natka pietruszki, jarmuż, szpinak, pestki dyni, kasza gryczana, sezam, mak, soczewica, jaja, czerwona fasola;
- Witaminy z grupy B – bogatym źródłem witaminy B są zielone warzywa liściaste, drożdże, jaja, owoce, warzywa, ryby, wątroba, a także groch.
Warto wykonać badania laboratoryjne, dzięki którym będziemy w stanie ocenić, z jak dużymi niedoborami się zmagamy. Czasem dieta, nie jest w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości wartości odżywczych, dlatego powinniśmy wtedy rozważyć odpowiednią suplementację. Warto swoje działania skonsultować z lekarzem , który będzie w stanie pomóc odpowiednio dobrać suplementację, a także wykluczy prawdopodobieństwo innych chorób, z którymi moglibyśmy się zmagać, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba, wprowadzi odpowiednie leczenie.
Białe plamki na paznokciach przyczyną poważnych chorób
Często bywa tak, że białe plamki na paznokciach są przyczyną niedoboru witamin oraz składników mineralnych. Warto jednak pamiętać, że mogą one być także przyczyną wielu poważnych chorób, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Białe plamki na paznokciach mogą sygnalizować poważną chorobę serca , która niezdiagnozowana oraz nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci! Przy wystąpieniu białych plamek, które nie są grzybicą oraz skutkiem uszkodzenia mechanicznego, powinniśmy wykonać badania, które pozwolą nam wykluczyć poważne choroby.
Kiedy białe plamki na paznokciach, pomimo właściwej diety i suplementacji wciąż się utrzymują, warto rozważyć szczegółowe badania. Białe plamki, które z pozoru wydają się niegroźne, mogą świadczyć o wrodzonej wadzie serca, niewydolności serca lub nadciśnieniu . Białe plamki na paznokciach mogą sygnalizować także łuszczycę oraz nowotwór.
Najbardziej groźne dla naszego zdrowia są plamki na paznokciach w kolorze czarnym, brązowym i szarym . W żadnym wypadku nie można ich bagatelizować i natychmiast należy sprawdzić przyczynę ich wystąpienia.
Szare plamki na paznokciach mogą sugerować nam zatrucie organizmu, a także zaburzenia w krążeniu obwodowym. Mogą być także przyczyną zaburzeń metabolizmu miedzi.
W przypadku brązowych plamek na paznokciach możemy zmagać się z problemami tarczycy. Często pojawiają się również w przypadku niedożywienia oraz u palaczy i sugerują zdecydowane nadużywanie nikotyny. Brązowe plamki na paznokciach mogą także pojawić się podczas przyjmowania niektórych leków, warto jednak sprawdzić przyczynę ich powstania.
Czarna plamka na paznokciu , jeżeli nie jest wynikiem urazu mechanicznego, a przy wzroście paznokcia nie przesuwa się, jest poważnym problemem, z którym powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. W takim wypadku zmiana, która pojawiła się na paznokciu, może oznaczać czerniaka złośliwego, który przybiera taką formę występowania.
Jak powinien wyglądać zdrowy paznokieć?
Choć paznokcie mogą wydawać się błahym odzwierciedleniem naszego zdrowia, to w gruncie rzeczy ich kondycja jest bardzo istotna i w dużej mierze odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia. Zdrowy paznokieć powinien być:
- lśniący;
- gładki;
- jednolity;
- bezbarwny.
Nasz paznokieć ma różowe zabarwienie, ponieważ obecne są naczynia krwionośne, z których wynika jego kolor. Jeżeli paznokieć zmienia zabarwienie, warto zastanowić się nad przyczyną tej zmiany. Może ona wskazywać na choroby, grzybicę, a także być przyczyną uszkodzenia, którym może być zbicie paznokcia. Często w takim przypadku dochodzi do tego, że paznokieć przy regeneracji zaczyna „schodzić”.
Warto więc na bieżąco obserwować stan swoich paznokci. Dzięki temu jesteśmy w stanie zidentyfikować przyczynę pojawiających się nieprawidłowości, a także rozpocząć leczenie, jeżeli będzie taka konieczność.
ZOBACZ TEŻ:
- Oczyszczanie jelit – dieta, która ma zbawienny wpływ na zdrowie
- Henna brwi – co zrobić, by cieszyć się pięknymi brwiami?
- 8 skutków palenia, których nie przewidziałeś [ZDJĘCIA]
Źródła: fakt.pl, zdrowie.tvn.pl, polki.pl