Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Gabriela Kownacka świętowałaby kolejne urodziny. Wspomnienie zmarłej aktorki
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 25.05.2022 09:58

Gabriela Kownacka świętowałaby kolejne urodziny. Wspomnienie zmarłej aktorki

Gabriela Kownacka
fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3968152

Gabriela Kownacka była jedną z czołowych gwiazd polskiej kinematografii. Ostatnie miesiące życia aktorki minęły na samotnej walce z ciężką chorobą.

Urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu i jako młoda dziewczyna była zdeterminowana, by zaistnieć w świecie filmowym. Gdy rozpoczęła studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, już na pierwszym roku zadebiutowała przed kamerą w "Weselu" Andrzeja Wajdy, wcielając się w Zosię.

Po zakończeniu edukacji jej kariera nabrała tempa, ale ciężka choroba spotkała ją u szczytu rozpoznawalności w 2004 roku. Gabriela Kownacka do dziś pozostaje jedną z najbardziej uznanych aktorek polskiej kinematografii.

Gabriela Kownacka — kariera i życie prywatne

Aktorka po zakończeniu studiów zadebiutowała na deskach warszawskiego Teatru Kwadrat tytułową rolą w sztuce "Pepsi". W swojej karierze wystąpiła w ponad 60 produkcjach Teatru Telewizji oraz 40 spektaklach w całej Polsce. Gabriela Kownacka została wyróżniona prestiżowymi nagrodami za osiągnięcia w dziedzinie sztuki w tym m.in.: odznaczeniem "Złotego Krzyża Zasług" oraz nagrodą przewodniczącej komitetu ds. Radia i Telewizji.

Starsze pokolenie z pewnością kojarzy Gabrielę Kownacką z charyzmatycznych ról filmowych w takich produkcjach jak m.in.: "Trędowata", "Kronika wypadków miłosnych", "Niezwykła podróż Baltazara Kobera", "Matki, żony i kochanki" czy "Hallo Szpicbródka". Później Gabriela Kownacka zaczęła częściej pojawiać się w serialach, zapewniając sobie rozpoznawalność za sprawą jednej z głównych ról w popularnej produkcji Polsatu "Rodzina zastępcza". Aktorka pojawiała się również epizodycznie w takich serialach jak: "Na dobre i na złe", "Dwie strony medalu" oraz "Niania". Ukochanego kobieta poznała jeszcze za czasów edukacji w szkole teatralnej. Gabriela Kownacka wyszła za mąż tylko raz i choć rozstała się z Waldemarem Kownackim po dziecięciu latach, para pozostała w przyjaznych stosunkach do końca życia aktorki. Owocem ich miłości był syn, Franciszek.

Gabriela Kownacka — choroba i ostatnie miesiące życia

Druzgocząca diagnoza została przedstawiona aktorce w 2004 roku, gdy stała u szczytu kariery zawodowej. Kobieta usłyszała o raku piersi, jednak nie zamierzała poddawać się ciężkiej chorobie. Rozpoczęła intensywne leczenie pełne chemioterapii i radioterapii, by powrócić na plan zdjęciowy.

Osoby z otoczenia aktorki, które występowały wraz z nią w serialu "Rodzina zastępcza" wyznały, że nigdy nie dawała po sobie poznać, że zmaga się z chorobą.

Nawet na planie jej choroba była tematem tabu. Mało kto miał jakieś wieści o Gabrysi — wspominała Maryla Rodowicz, wcielająca się w rolę Uli. Nowotwór przypomniał o sobie cztery lata później, gdy doszło do gwałtownego nawrotu choroby. Stan zdrowia Gabrieli Kownackiej znacznie się pogorszył, a aktorka odizolowała się z życia publicznego. Przy jej boku zawsze trwał syn, który do końca opiekował się zmagającą się z rakiem matką.

W 2009 roku Teatr Narodowy w Warszawie zorganizował koncert charytatywny, by zebrać fundusze na leczenie zdolnej aktorki. Niestety rok później Gabriela Kownacka zmarła pod koniec listopada w wieku 58 lat.

W uroczystości pogrzebowej brali udział przedstawiciele branży filmowej, teatralnej oraz członkowie obsady "Rodziny zastępczej", którzy przez dziewięć lat współpracowali z utalentowaną artystką. Aktorkę pożegnali m.in.: Joanna Szczepkowska, Ewa Ziętek, Marian Opania, Piotr Fronczewski, Jarosław Boberek, a także Marcin Hycnar, który odczytał list pożegnalny w imieniu dyrektora Teatru Narodowego, Jana Englerta.

Gabriela Kownacka spoczęła na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Aktorka pozostanie w pamięci miłośników kinematografii za sprawą ról w klasykach polskiego kina. W tym roku obchodzilibyśmy 70. urodziny utalentowanej artystki.

Grób Gabrieli Kownackiej
fot. Mateusz Opasiński, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Gabriela Kownacka
Fragment czołówki serialu Rodzina zastępcza (youtube.com/Polsat Box Go)
Gabriela Kownacka
fot. Grażyna Gudejko, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

1. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": Robert Janowski zajmie miejsce Krzysztofa Cugowskiego?

2. Kasia Tusk zdecydowała się na drobną zmianę. Pokazała, jak samodzielnie podcina włosy

3. Nie żyje słynna Polka, miała zaledwie 50 lat. Jej dzieła znajdują się w wielu polskich domach

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].

Źródło: Viva.pl; Plejada.pl