Jak sprawdzić, czy masz odwodniony organizm?
W lecie upały potrafią spędzić sen z powiek, jednak bezsenność to nie jedyny minus wysokich temperatur. Bardzo często prowadzą one do odwodnienia organizmu, które jest szczególnie niebezpieczne, gdy spędzamy dużo czasu na słońcu. Jak rozpoznać, czy twój organizm jest odwodniony oraz jak zapobiec negatywnym skutkom dehydracji?
Podczas upałów nietrudno o odwodnienie organizmu
W Polsce, mimo umiarkowanego klimatu, latem potrafi dochodzić do ponad 30 stopni Celsjusza. Tak ekstremalnie wysokie temperatury mogą mieć bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm, szczególnie jeśli długo przebywamy na świeżym powietrzu. Szkodliwy wpływ promieni słonecznych może prowadzić m.in. do odwodnienia.
W ciepłe letnie dni powinniśmy dużo pić. Niestety nie każdy pamięta o dostarczaniu minimalnej ilości dziennej płynów, jaką są 2 litry. Może to prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Niedobór wody w organizmie wpływa na przebieg wszystkich funkcji naszego ciała, od fizycznych, po spadek formy intelektualnej czy pogorszenie nastroju. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Objawy odwodnienia organizmu
W wakacje wiele osób stara się korzystać z upalnej, bezchmurnej pogody. Jednym z najlepszych sposobów na letni relaks jest oczywiście wypoczynek na świeżym powietrzu. Okazuje się, że może być on bardzo dużym odciążeniem dla ciała. Jeśli nie będziemy regularnie uzupełniać płynów, nasz organizm może się odwodnić. Jakie są objawy tego stanu?
Do oznak, które mogą wskazywać na dehydratację, należą:
- uczucie pragnienia,
- suchość w ustach,
- ból/zawroty głowy,
- mniejsza częstotliwość oddawania moczu i jego ciemny kolor,
- zaparcia,
- zmęczenie, ogólne osłabienie.
Jak sprawdzić, czy mój organizm się odwodnił?
Istnieje prosty sposób, aby sprawdzić, czy powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi większą ilość płynów podczas upałów. Dzięki niemu szybko i skutecznie zweryfikujesz, czy jesteś odwodniony. Idealną metodą do tego jest test turgoru, czyli elastyczności skóry. Dokładny sposób jego przeprowadzania pokazała na swoich mediach społecznościowych pewna fizjoterapeutka.
Ściśnij skórę nad stawem międzypaliczkowym ręki. Fałdka zostaje? Koniecznie uzupełnij płyny. Fałdka znika? Dobre nawodnienie organizmu - tłumaczy kobieta.
Uwaga! Test turgoru sprawdzi się jedynie osób do ok. 60 roku życia, ponieważ z wiekiem skóra straci na elastyczności.