Swiatgwiazd.pl
Kalina Jędrusik

Jan BIELECKI/East News

Kalina Jędrusik była ikoną PRL-u. Ostatnie dni życia były dla niej bardzo trudne

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Natalia Niewczas

Udostępnij:

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Kalina Jędrusik uchodziła za symbol seksu. Grała niezwykle kobiece postacie; wystąpiła łącznie w ponad 30 produkcjach filmowych i ponad 20 spektaklach teatralnych. Po śmierci małżonka gwiazda otoczyła się zwierzęcymi ulubieńcami - będąc w ich towarzystwie zmarła nagle na początku lat 90.

  • Kalina Jędrusik podbijała serca rodaków w latach 60. i 70. ubiegłego wieku

  • W latach 50. poślubiła pisarza Stanisława Dygata

  • Po śmierci małżonka zaszyła się w swoim mieszkaniu w Warszawie

  • Do zgonu aktorki doprowadził nagły atak astmy

Kalina Jędrusik, która przez długie lata podbijała serca tysięcy Polek i Polaków, debiutowała w jednym z nadmorskich teatrów w 1953 roku. Na potrzeby sztuki wcieliła się w postać Katii, co otworzyło aktorce drzwi do dalszego rozwoju kariery. Kalina Jędrusik występowała w duetach z Violettą Villas, pojawiała się w Stanach Zjednoczonych; spełniała się również jako artystka kabaretowa i aktorka filmowa, która chętnie eksponowała swe wdzięki.

Kariera i życie prywatne Kaliny Jędrusik

Kalina Jędrusik była aktorką z wykształcenia. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, co z pewnością przyczyniło się do dalszego, dynamicznego rozwoju zawodowego aktorki.

Późniejsza gwiazda filmowa i teatralna debiutowała teatralnie w Teatrze Wybrzeże, a filmowo - w produkcji „Ewa chce spać”. To właśnie we wspomnianym teatrze poznała swojego przyszłego małżonka. Stanisław Dygat pełnił funkcję kierownika literackiego.

Stanisław Dygat miał ponoć oglądać te same sztuki, w których występowała jego przyszła małżonka, nawet po kilkanaście razy. To dla Kaliny Jędrusik rozwiódł się z aktorką Władysławą Nawrocką, matką jego córki.

[EMBED-1491]

Pisarz i aktorka zostali połączeni węzłem małżeńskim w 1958 roku, gdy kariera Kaliny Jędrusik nabierała rozpędu. Aktorka występowała na deskach takich teatrów jak Teatr Narodowy, Teatr Komedia czy Teatr Polski. Pojawiła się łącznie w 33 produkcjach filmowych, najczęściej otrzymując role drugoplanowe lub te epizodyczne.

Para nie doczekała się dzieci. Po poronieniu, do którego miało dojść jeszcze przed ślubem pisarza i aktorki, Kalina Jędrusik nie mogła zajść w ponowną ciążę. Małżeństwo trwało do 1978 roku, gdy Stanisław Dygat zmarł.

Śmierć polskiej gwiazdy z lat 60. i 70.

Po śmierci małżonka, która nastąpiła 29 stycznia 1978 roku w Warszawie, Kalina Jędrusik po raz pierwszy w życiu miała zaznać samotności. Aktorka mieszkała wówczas na warszawskim Żoliborzu, a czas wypełniała jej troska o zwierzęcych podopiecznych.

Kalina Jędrusik uwielbiała bowiem koty. Opiekując się nimi, aktorka ryzykowała jednak swoim zdrowiem - była bowiem uczulona na kocią sierść. To właśnie bliski kontakt ze zwierzętami pośrednio przyczynił się do jej śmierci.

Dnia 7 sierpnia 1991 roku Kalina Jędrusik dostała ataku astmy oskrzelowej, który był powiązany z reakcją uczuleniową na kocią sierść. Aktorka zmarła w nocy w wyniku uduszenia. Jej ciało zostało pochowane parę dni później na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

[EMBED-1748]

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Problemy zdrowotne Agaty Dudy. "Rekonwalescencja może potrwać nawet 2-3 tygodnie"

  • Nie żyje ojciec Adele. Kondolencje spływają ze świata

  • Jadwiga z "Sanatorium miłości" ma żal do Zdzisława. Oddał serce komuś innemu

Źródło: Pomponik, Culture, Dzieje

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Piotr Fronczewski

Życie gwiazd

Piotr Fronczewski poświęca dużo czasu rodzinie. Nie chce popełnić błędu sprzed lat

Czytaj więcej >
Jolanta Fraszyńska

Życie gwiazd

Jolanta Fraszyńska szykuje się do ślubu. Kim jest jej wybranek?

Czytaj więcej >
Joanna Koroniewska

Życie gwiazd

Joanna Koroniewska opublikowała zdjęcie bałaganu. "Ile niepotrzebnych rzeczy może pomieścić męska torba"

Czytaj więcej >
Edyta Górniak

Życie gwiazd

Edyta Górniak tłumaczy się z koncertu w TVP. "To był Muzyczny pogrzeb Krzysztofa"

Czytaj więcej >
Barbara Winiarska zmarła nagle

Życie gwiazd

Barbara Winiarska porzuciła karierę dla chorej córki. Śmierć przyszła nagle

Czytaj więcej >
krzysztof krawczyk junior

Życie gwiazd

Krzysztof Krawczyk junior na pierwszej rozprawie ws. spadku ojca

Czytaj więcej >