Ksiądz kategorycznie zabrania. Tych zniczy nie kupuj na 1 listopada
Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, a wraz z tym Święto Zmarłych. Wielu stanie przed wyborem, jaki znicz wybrać na grób najbliższych. Teraz ksiądz dał wskazówkę i wskazał, jakich kategorczynie nie wybierać.
Zbliża się tegoroczne Święto Zmarłych. Jakie dekoracje będą królować?
Na Wszystkich Świętych każdy z nas dąży do tego, aby groby bliskich wyglądały jak najlepiej. Robimy to z szacunku dla zmarłych oraz by na nowo poczuć bliskość z tymi, którzy odeszli. W związku z tym wiele osób poszukuje interesujących, oryginalnych i artystycznych dekoracji na groby na 1 listopada .
Znicze stanowią tutaj kluczowy element. W 2024 roku na rynku pojawiła się zupełnie nowa propozycja! Moda i trendy dotyczą także cmentarzy. Znicze od dawna nie są już jedynie barwionym szkłem z prostą świecą w środku. Wiele z nich przypomina eleganckie lampiony lub stylowe latarenki z mocnego szkła, często zdobione metalowymi lub kamiennymi elementami.
Jaki znicz wybrać na grób?
1 listopada cmentarze będą pełne kwiatów, wieńców oraz różnych rodzajów zniczy i lampionów. Najpopularniejsze to te z parafinowym wkładem w szklanym lub plastikowym opakowaniu, zabezpieczone metalową pokrywką chroniącą przed deszczem i wiatrem. Jednak oferta jest znacznie szersza , obejmując także znicze solarne czy fotowoltaiczne, których diody LED mogą świecić nawet przez trzy lata. Tańsze znicze LED na baterie mają natomiast ograniczoną żywotność, zależną od pojemności baterii, i wystarczają na około miesiąc.
Jeśli zależy nam na naturalnym płomieniu, warto zwrócić uwagę nie tylko na wkład, ale również na knot oraz materiał, z którego wykonane jest naczynie. Najczęściej spotykane są proste, minimalistyczne znicze, które jednak nie każdemu odpowiadają. Wiele osób pragnie ozdobić groby w sposób efektowny. Miłośnicy kolorów decydują się na oryginalne znicze w różnych odcieniach, a nawet ze wzorami.
Jednak duchowny przestrzegał przed pewnym wyborem, który dla wielu Polaków wydaje się oczywisty w czasie Wszystkich Świętych. Jakie znicze lepiej omijać?
Ksiądz zakazuje kupować niektórych zniczy
Ludzie, dla których wiara odgrywa ważną rolę w życiu, często decydują się na subtelne znicze z motywami religijnymi. Zdaniem księdza Janusza Chyły jest to poważny błąd. Chociaż dla niektórych może to być zaskakujące, duchowny przedstawia swoje uzasadnienie.
Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik — napisał na portalu X.
Oczywiste jest, że duchowny zwraca uwagę na domniemany brak szacunku wobec przedmiotów ozdobionych symbolami religijnymi. A co na to internauci? Wpis księdza, a także jego pogląd na temat religijnych zniczy, został uznany za przesadzony, ponieważ "wszystko ostatecznie ląduje w koszu". Inni natomiast podkreślili, że znicz może być używany przez dłuższy czas, gdyż istnieje możliwość wymiany wkładów.
W domach znajdują się dziesiątki obrazków rozdawanych "po kolędzie". Na ścianach wisi 10 obrazek święty a w mojej pracy od 5 lat stoi na szafie baranek z cukru, którego nikt nie śmie wyrzucić, bo stał na stole na tzw. "jajeczku". Czy przypadkiem nie rozmieniamy się na symbole? — skomentowała pewna internautka.
Kolejny internauta zwrócił uwagę, że symbole religijne występują na wielu różnych przedmiotach, takich jak: szarfy pogrzebowe, wieńce, biżuteria, czasopisma oraz obrazki, które również w końcu lądują w koszu.
Co zrobić ze zniszczonym różańcem, krzyżem, obrazem, obrazkiem? Gdzie to utylizować? — czytamy pod wpisem księdza.