Naturalne pH skóry – sprawdź, dlaczego warto stosować tonik w pielęgnacji?
Zachowanie prawidłowego pH skóry to sekret utrzymania cery w dobrej kondycji! Niestety zachowanie równowagi pH nie jest takie łatwe, a jego wahania niekorzystnie odbijają się na cerze. Podpowiadamy, czym dokładnie jest pH i jak utrzymać jego prawidłowy poziom!
Czym jest pH skóry?
Wartość pH mówi o odczynie kwasowo-zasadowym roztworów wodnych.
- pH o wartości niższej niż 7 oznacza środowisko kwaśne.
- pH o wartości wyższej niż 7 – środowisko zasadowe.
- pH równe 7 to rozwór neutralny.
A jak to wygląda w przypadku skóry? Zacznijmy od tego, że nie każda skóra ma takie samo pH. Naturalne pH skóry jest lekko kwasowe i może się wahać w granicach 4,5 do 6. Zdrowa, normalna skóra ma ok. 4,7 pH, dla skóry tłustej jej odczyn jest zwykle bardziej kwaśny, a dla suchej i dojrzałej jest zwykle wyższe – w granicach 6-7, czyli bliżej neutralnego.
Jednak pH nie jest wartością stałą, może się wahać w zależności wieku czy płci – jest zwykle niższe u mężczyzn i osób młodszych. Jednak największy wpływ na zmiany pH skóry mają czynniki zewnętrzne, takie jak kosmetyki - środki myjące i do demakijażu czy peelingi kwasowe, a także dieta czy przyjmowane leki – np. antybiotyki.
Gdy równowaga pH ulega zachwianiu osłabieniu ulegają także funkcje ochronne skóry. Zaczyna wzrastać flora patogenna, wpływając na pogorszenie stanu cery.
- Zbyt zasadowe pH zwiększa podatność skóry na uszkodzenia, podrażnienia i
odwodnienie. Dodatkowo skóra staje się bardziej narażona na infekcje np.
patogennych bakterii lub grzybów.
- Zbyt kwaśne pH stymuluje produkcję sebum, co skutkuje nadmiernym błyszczeniem
się skóry oraz sprzyja tworzeniu się zaskórników.
Warto również wiedzieć, że skóra z zachwianą równowagą kwasowo-zasadową trudniej przyswaja składniki aktywne z aplikowanych kremów czy serum. A to oznacza, że aby pielęgnacja była skuteczna, musimy zadbać o przywrócenie równowagi pH!
Jak przywrócić naturalne pH skórze?
Stosuj toniki lub hydrolaty. Ich podstawowym zadaniem jest przywrócenie skórze naturalnego, lekko kwasowego pH. W zależności od składu toniku może on stanowić dodatkową dawkę nawilżenia, ukojenia lub odżywienia dla skóry. Wodny roztwór toniku może być również wzbogacony o kwasy i jako tonik złuszczający, delikatnie usuwać martwe komórki naskórka, wyrównując koloryt i rozjaśniając przebarwienia.
Tonik – jaki wybrać i jak stosować?
Tonik, podobnie jak inne kosmetyki, pielęgnacyjne dobieraj do aktualnych potrzeb skóry. Do cery trądzikowej, tłustej i ze skłonnością do zaskórników najlepiej sprawdzą się formuły zawierające składniki, które wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych, np. niacynamid, ekstrakt z trawy cytrynowej lub cynk, czy substancje działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie - ekstrakt z kory wierzby, z drzewa herbacianego lub kombucha.
Działa tonizująco i odświeżająco, dodatkowo nawilżając skórę, a zawarte w formule probiotyki i prebiotyki dbają o naturalny mikrobiom skóry. Wśród składników aktywnych znajdziemy także niacynamid, kombuchę, wodę cytrynową i ekstrakt z trawy cytrynowej. Tonik idealnie się sprawdza do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Dostępny na www.bielenda.com
Toniki zawierające kwas hialuronowy, skwalan, aloesu czy składniki wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) – mleczan sodu, kwas mlekowego lub mocznik w niskich stężeniach będą odpowiednie dla skóry suchej i odwodnionej.
Do cery naczynkowej sprawdzą się formuły zawierające substancje aktywne uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne oraz zmniejszające widoczność pajączków, np. wzbogacone o witaminę C, E, miłorząb japoński, czy wyciąg z kasztanowca.
Dobrym wyborem dla każdego typu cery będą toniki zawierające w składzie silne antyoksydanty czy stymulujące regenerację algi.
Nietypowa, zawiesista konsystencja jest nośnikiem składników stymulujących rewitalizację naskórka. W składzie toniku znajdziemy m.in. endemiczną algę niebieską LANABLUE ™– uznaną za alternatywę dla retinolu, kombuchę, amino-complex, prebiotyki i probiotyki, betainę, skwalan, witaminę E i masło shea. Wstrząsając butelkę rozrzedzasz produkt do płynnej formuły, nie wstrząsając – pozostawiasz tonik w formie zagęszczonej zawiesiny – możesz ją nakładać wacikiem lub palcami na skórę twarzy. Kosmetyk odczuwalnie poprawia poziom nawilżenia, wygładza odświeża i rewitalizuje skórę.
Dostępny na www.bielenda.com
Niezależnie od rodzaju toniku, stosuj go systematycznie - rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry. Wyjątkiem jest tonik złuszczający, zawierający kwasy AHA/BHA. Aplikuj go zgodnie z zaleceniem producenta, tylko w pielęgnacji nocnej. Zamiast toniku możesz stosować również hydrolat. Najważniejsze, aby regularnie tonizować skórę – tylko wtedy będzie mogła prawidłowo funkcjonować!
Źródło: materiały prasowe