Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Film i tv > "Nie ma godnego pomnika". Tak wygląda grób Stanisławy Ryster
Sebastian Chrząszcz
Sebastian Chrząszcz 25.07.2024 14:57

"Nie ma godnego pomnika". Tak wygląda grób Stanisławy Ryster

Grób Stanisławy Ryster
fot.: KAPiF/Instagram

Gdy w marcu 2024 roku zmarła Stanisława Ryster, starszemu pokoleniu Polaków mogło zrobić się przykro. Pani Stanisława swoją barwną osobowością i energią sprawiała, że codzienne wieczory z telewizją stawały się dla Polaków ery PRL-u prawdziwym medialnym świętem. Natomiast teraz nagrobek zmarłej prezenterki budzi zgoła odmienne uczucia.

Kariera Stanisławy Ryster

Stanisława Ryster urodziła się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a później studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 r. Początkowo prowadziła programy i teleturnieje młodzieżowe. 

W 1975 roku nastąpił prawdziwy przełom w jej - została gospodynią turnieju Wielka gra na TVP, który prowadziła przez kolejne 30 lat, aż do jego zakończenia. Dla polskiej telewizji był to pierwszy format na zagranicznej licencji. Przez 30 lat trwania programu Pani Stanisława Ryster gościła wielu erudytów i geniuszy, a nagrody pieniężne nierzadko były jedynym źródłem utrzymania uczestników, którzy dzięki swojej obszernej wiedzy występowali w programie wielokrotnie.

W 1998 r. otrzymała nagrodę "Super Wiktor" dla osobowości telewizyjnej za całokształt twórczości. Natomiast w 1999 r. uplasowała się na piątym miejscu w plebiscycie Telekamery.

Zmarła 27 marca 2024. Została pochowana 10 kwietnia 2024 w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Tusk zatrudnił sobie śliczną asystentkę z Ukrainy. Nie uwierzycie, czym się wcześniej zajmowała Piłkarz i trener zginął w wypadku samochodowym. Jedna osoba walczy o życie

Wartość edukacyjna i wyjątkowe przyjaźnie

“Wielka gra” była nie tylko programem rozrywkowym, ale również edukacyjnym. Widzowie niezwykle cenili wartość edukacyjną programu, a pamiętajmy, że to nie było takie oczywiste za czasów Polski Ludowej. 

Dlatego decyzja z 2006, by zakończyć format, spotkała się z dużym sprzeciwem zarówno widzów, jak i byłych uczestników programu. Telewizja państwowa broniła się faktem niskiej oglądalności; w odpowiedzi wskazano argument, że misją telewizji powinno być też edukowanie społeczeństwa. 30 laureatów programu podpisało list protestacyjny Eurydyki Graus, wielokrotnej uczestniczki programu. Niestety, nie udało się zatrzymać planów TVP.

Stanisława Ryster zawarła wiele przyjaźni z uczestnikami “Wielkiej gry”. Jednym z tych przyjaciół był Mariusz Machnikowski, 10-krotny zwycięzca turnieju, który jako pierwszy poinformował o śmieci Ryster, pisząc na platformie X:

Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to ona na pewno. Pochwalę się - w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z “jednym ze swoich ulubionych graczy”. Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie - tydzień wcześniej zaprosiłem ją na kawę...

Echem przeszły słowa Pani Stanisławy z 2022, gdy opisywała kondycję programów rozrywkowych TVP i panujący tam dress-code:

O mnie coś tam wspomnieli, kiedy objęłam "Wielką Grę". Ale za to panienki, które tam występowały, były w wieczorowych sukniach. Teraz taka moda w telewizji państwowej. Przy byle okazji panienki wychodzą z biustami na wierzchu w wieczorowych sukniach. Ja chyba się do tego nie nadaję, bo mam inne wyobrażenie o elegancji. Uważam, że każdy dzień, każda pora ma swoje wymagania.

Jak wygląda grób Stanisławy Ryster?

Grób Stanisławy Ryster: zdjęcia

Wczoraj, po publikacji zdjęcia nagrobka Stanisławy Ryster przez instagramowy profil @zasluzylinapmiec, internauci zareagowali w dosyć jednoznaczny sposób, wskazując, że tak wielka postać Polskiej Telewizji powinna była otrzymać bardziej wzniosłe i godne popiersie. 

Nie ma godnego pomnika. Taka zwykła doklejona tablica. Zero składu, zero ładu- napisał jeden z internautów.

Stanisława Ryster pochowana jest razem z rodzicami, a na grobie postawiono tabliczkę poświęconej zmarłej. Na nagrobku widnieje napis “Carpie Diem” co można przetłumaczyć z łaciny jako “Chwytaj dzień”, natomiast kwestie, czy jest to wystarczający monument dla Stanisławy Ryster pozostawiamy Wam, drodzy internauci. 

Grób Stanisławy Ryster, fot. Instagram
Grób Stanisławy Ryster, fot. Instagram
Grób Stanisławy Ryster, fot. Instagram
Grób Stanisławy Ryster, fot. Instagram
ryster kapif.jpg
Stanisława Ryster, fot. KAPiF