Nie żyje wybitna postać. Cała Polska we łzach. Poświęcił się dla wszystkich rodaków
Na zawsze w naszych sercach. Zmarł symbol walki i poświęcenia. Jego odejście to wielka strata dla wszystkich, którzy cenią historię i pamięć o bohaterach.
Kto nas opuścił w 2024 i 2025 roku?
Rok 2024 był niezwykle trudny dla polskiej kultury . Straciliśmy wielu wybitnych artystów , którzy przez lata wzbogacali naszą scenę teatralną i filmową . Jadwiga Barańska, Zofia Kucówna, Jerzy Stuhr, Elżbieta Zającówna czy Marzena Kipiel-Sztuka to tylko niektóre z gwiazd , których już z nami nie ma. Ich twórczość była nieodłącznym elementem naszego życia , a ich odejście pozostawiło ogromną pustkę .
Niestety, czarna seria nie dobiegła końca . Na początku 2025 roku odeszli od nas również Ryszard Sibilski i Małgorzata Piekarska-Narkiewicz. Ich talent, charyzma i oddanie sztuce zawsze będą nam towarzyszyć. To niepowetowane straty dla polskiej kultury , które przypominają nam, jak ważna jest sztuka w naszym życiu . Ich twórczość na zawsze pozostanie w naszych sercach i umysłach .
Powstanie Warszawskie - historia
Powstanie Warszawskie , wybuchłe 1 sierpnia 1944 roku , było największym zbrojnym zrywem podziemia w okupowanej Europie . Zorganizowane przez Armię Krajową , miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji i przyspieszenie zakończenia wojny. Pomimo bohaterskiej walki , powstańcy nie otrzymali obiecanego wsparcia aliantów , co ostatecznie doprowadziło do krwawej kapitulacji i ogromnych strat .
Powstanie Warszawskie było nie tylko ważnym wydarzeniem militarnym , ale także symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckim okupantom . Tragiczny los stolicy i jej mieszkańców na długo zapisał się w polskiej pamięci historycznej. Powstanie wciąż budzi wiele emocji i pozostaje przedmiotem licznych badań i dyskusji , zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Nie żyje uczestnik Powstania Warszawskiego
Zmarł Jerzy Szumański, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Z ogromnym żalem informujemy, że w wieku 100 lat na wieczną wartę odszedł Jerzy Szumański ps. Wig. – podało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pod koniec 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej , a podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Bałtyk” pułku „Baszta” . Rany odniesione 20 sierpnia zmusiły go do opuszczenia Warszawy wraz z ludnością cywilną . Udało mu się uciec z transportu w Pruszkowie . Po wojnie aktywnie uczestniczył w upamiętnianiu tych wydarzeń.
Po wojnie przystąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, gdzie jego ojciec ppłk. Mieczysław Szumański był szefem Okręgu Wrocław »Wschód« WiN. Prawdopodobnie we wrześniu 1946 r. przedostał się wraz z ojcem za granicę. Zatrzymali się w Niemczech, gdzie przez kilka miesięcy służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Jeszcze tego samego roku, gdy brygada została relokowana do Wielkiej Brytanii, razem z ojcem osiedlił się we Francji. W Paryżu ukończył studia urbanistyczne w Institut d'Urbanisme de Paris – podało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Od 2004 roku współpracował ze Stowarzyszeniem Paroles d’Hommes et de Femmes , prowadząc wykłady o drugiej wojnie światowej dla francuskiej młodzieży szkolnej w ramach programu „100 świadków dla 100 szkół” .
Rodzinie składamy najszczersze kondolencje .