Swiatgwiazd.pl Newsy Piłkarze reprezentacji Polski żegnają przyjaciela. Na pogrzebie tłumy. Ten obrazek chwyta za serce
fot. AKPA

Piłkarze reprezentacji Polski żegnają przyjaciela. Na pogrzebie tłumy. Ten obrazek chwyta za serce

9 grudnia 2024
Autor tekstu: Kacper Kulaszewski

Polska piłka nożna żegna jedną ze swoich największych legend. Na pogrzebie Lucjana Brychczego, niezapomnianego piłkarza Legii Warszawa i reprezentanta Polski, zgromadziły się tłumy – piłkarze, kibice i przyjaciele, którzy chcieli oddać hołd mistrzowi.

Zmarł Lucjan Brychczy

Lucjan Brychczy to jedna z największych postaci w historii polskiego futbolu. Urodzony na Śląsku, swoją piłkarską drogę w pełni realizował w Warszawie, gdzie odnalazł swoje spełnienie na boiskach ukochanej Legii Warszawa, klubu, który stał się jego domem przez prawie całe życie. To właśnie w tym klubie Brychczy zyskał miano jednego z najlepszych napastników w Polsce.

Jego niesamowita skuteczność w zdobywaniu bramek oraz technika na boisku przyciągnęły uwagę kibiców i ekspertów piłkarskich. Największym klubowym osiągnięciem Lucjana Brychczego było dotarcie z Legią do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (obecnie Ligi Mistrzów) w sezonie 1969/1970. Brychczy zmarł w nocy z 1 na 2 grudnia.

7-letni synek pożegnał tatę. Ten widok z pogrzebu Payne'a zapamiętają wszyscy
Wyciekły szczegóły pogrzebu Poznakowskiego. Symbol ukryty w dacie doprowadzi Polaków do łez

Zmarła legenda Legii Warszawa

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Lucjan Brychczy pozostał wierny Legii Warszawa. Zajmował się różnymi funkcjami szkoleniowymi, a przez ponad 70 lat był związany z klubem. Jego zaangażowanie i oddanie dla drużyny nie ustawały nawet po zakończeniu kariery zawodniczej. Przez 20 lat pełnił funkcję honorowego prezesa Legii, będąc nie tylko symbolem klubu, ale także jego żywą legendą.

70 lat z Legią, 60 lat jako piłkarz i trener, ostatnie 10 lat jako honorowy prezes. To historia wyjątkowa nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Legenda klubu i najwybitniejsza postać w historii Legii. Pan Lucjan był przy wszystkich sukcesach Legii, ale zawsze był i jest osobą skromną, która nie dążyła do poklasku. To najlepiej świadczy o klasie człowieka – mówił w czerwcu podczas obchodów 90. urodzin Brychczego prezes i właściciel Legii Dariusz Mioduski.

Pogrzeb Lucjana Brychczy

Na pogrzebie Lucjana Brychczego zgromadziło się wiele osób, które chciały oddać hołd wybitnemu piłkarzowi. Wśród obecnych znalazły się tłumy znanych osobistości świata piłki nożnej. Na uroczystości pojawili się m.in. prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski, prezes PZPN Cezary Kulesza oraz Wojciech Cygan z Rakowa Częstochowa. Reprezentowano także środowisko polityczne – w imieniu Rafała Trzaskowskiego pojawiła się jego zastępczyni.

Wśród licznych piłkarzy znaleźli się reprezentanci Polski Artur Jędrzejczyk i Bartosz Kapustka, a także zawodnicy grający obecnie w Legii Warszawa, tacy jak Jean-Pierre Nsame, Radovan Pankov i Maximilian Oyedele. Nie zabrakło również byłych graczy i trenerów, w tym Jacka Magiery, obecnego szkoleniowca Śląska Wrocław, oraz legendarnego Andrzeja Strejlaua. To wyjątkowe pożegnanie podkreśliło, jak wielki wpływ miał Brychczy na polski futbol i jak wiele osób ceniło jego wkład w rozwój tej dyscypliny.

Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Andrzej Strejlau fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Bartosz Kapustka i Andrzej Jędrzejczyk fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Artur Jędrzejczyk fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Maximilian Oyedele fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Jacek Magiera fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Radovan Pankov fot. AKPA
Pogrzeb Lucjana Brychczego fot. AKPA
Jean Pierre-Nsame fot. AKPA
Pogrzeb polskiego milionera. Potentata nie pożegnał syn. Dopadła go rodzinna klątwa
Tragiczne nowiny obiegły Polskę przed południem. Nie żyje legenda kadry
Obserwuj nas w
autor
Kacper Kulaszewski

Student filologii angielskiej z doświadczeniem w nauczaniu indywidualnym. Interesuje się szeroko pojętą popkulturą, zwłaszcza grami, filmami i muzyką.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy