Tak brzmiało ostatnie życzenie papieża Franciszka. Przed śmiercią chciał tylko jednego
Papież Franciszek nie żyje. 88-letni Ojciec Święty odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7:35. Jak brzmiało jego ostatnie życzenie?
Papiez Franciszek nie żyje
Watykan właśnie przekazał informacje o śmierci Papieża Franciszka. Smutne wieści błyskawicznie obiegły świat i pogrążyły go w żałobie. Informacje potwierdzili przedstawiciele Watykanu.
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Odszedł w swojej rezydencji w Santa Marta w Watykanie
Papież Franciszek był jednym z najstarszych zwierzchników w historii. Kościoła. W wieku śmierci miał 88 lat, a tuż przed nią borykał się z poważnymi problemami. Swego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim, miał problemy z kolanem i biodrem, przeszedł zapalenie okrężnicy i operację przepukliny. Cierpiał także na zapalenie uchyłków, rwę kulszową, a w ostatnim czasie zachorował także na zapalenie oskrzeli. Choroba ostatecznie go pokonała.

Kto zostanie następcą papieża Franciszka?
Już w trakcie hospitalizacji papieża wielu zadawało sobie pytanie, kto mógłby przejąć przywództwo nad Watykanem i Kościołem katolickim w przyszłości.
Pojawiło się kilku znanych kardynałów, którzy są wymieniani jako potencjalni kandydaci na to stanowisko. Po śmierci papieża lub w rzadkich przypadkach jego rezygnacji Watykan zwołuje konklawe, podczas którego Kolegium Kardynalskie wybiera nowego głowę Kościoła. Zasady konklawe, na dzień 22 stycznia 2025 roku, mówią, że wśród 252 kardynałów, 138 ma prawo głosować.
W głosowaniu tajnym w Kaplicy Sykstyńskiej mogą brać udział tylko kardynałowie poniżej 80. roku życia. Codziennie odbywają się cztery tury głosowań, aż któryś z kandydatów otrzyma większość dwóch trzecich głosów, a cały proces trwa zazwyczaj od 15 do 20 dni, zgodnie z informacjami na stronie Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych.
Aktualnie duże szanse na papieską stolicę ma amerykański kardynał Raymond Leo Burke. Krytycy uważają go za zdecydowanego tradycjonalistę. Urodzony w Wisconsin, kardynał Burke został mianowany przez papieża Benedykta XVI na kardynała w 2010 roku.
Publicznie sprzeciwiał się bardziej liberalnym poglądom papieża Franciszka, zwłaszcza w kwestii dopuszczenia rozwiedzionych i ponownie pobranych par do Eucharystii. Krytykował również nowe stanowisko Kościoła dotyczące antykoncepcji sztucznej, małżeństw cywilnych oraz osób LGBT, nazywając je "nieakceptowalnymi". Wcześniej oświadczył, że katoliccy politycy, którzy popierają legalizację aborcji, tacy jak Joe Biden, nie powinni przystępować do Eucharystii.
Konklawe ostatecznie wyjawi następcę papieża, a tymczasem cały świat czeka na informacje o pogrzebie Ojca Świętego. Jak brzmiało jego ostatnie życzenie?
Ostatnie życzenie papieża Franciszka
Papież Franciszek za życia słynął ze swojej skromności i to właśnie odbija się w jego ostatnim życzeniu. Mimo, że ceremonie pogrzebowe papieża są w Watykanie kultywowane od setek lat, Ojciec Święty postanowił zerwać z tradycją i zażyczył sobie zupełnie innego pogrzebu.
Największa zmiana dotyczy trumny oraz miejsca pochówku. Nie tylko nie spocznie on w Watykanie pod Bazyliką Świętego Piotra, gdzie pochowano ponad 100 innych papieży, ale również zrezygnował z prawa do bardzo wystawnej trumny. Tradycja nawołuje, by papież pochowany był w trumnie złożonej z trzech warstw - trumny mają być włożone jedna w drugą i wykonane z cyprysu, cynku i wiązu.
Papież Franciszek prosił, by pochowano go jedynie w jednej trumnie, wykonanej z drewna i cynku. Jego ciało spocznie zaś pod bazyliką w Santa Maria Maggiore, która była szczególnie bliska jego sercu.

