Ten jeden objaw to sygnał ostrzegawczy od raka. To samo działo się z Jakubiakiem
Rzadki nowotwór Jakubiaka. Kucharz szczerze opowiedział o swojej chorobie i trudnościach związanych z leczeniem. Lekarze mówią o pierwszych mylących objawach.
Tomasz Jakubiak walczy z rakiem
Tomasz Jakubiak, znany i lubiany kucharz oraz osobowość telewizyjna, zaskoczył wszystkich nagłą metamorfozą. Szybka utrata wagi wzbudziła niepokój fanów, którzy zaczęli zastanawiać się, co stoi za tą zmianą. Jakubiak, chcąc rozwiać wątpliwości i wesprzeć innych, którzy mogą mierzyć się z podobnymi problemami, zdecydował się publicznie mówić o swojej chorobie.
Przyjechał do mnie lekarz do domu, mój znajomy i mówi: "Słuchaj, musimy porozmawiać, bo masz nowotwór. […] Z rezonansu wyszło, że masz bardzo mocno zjedzone kości miednicy, jakieś dwa kręgi w kręgosłupie i że jest ciężka sytuacja - opowiadał kucharz w ”Dzień Dobry TVN".
W szczerym wyznaniu na swoich social media, kucharz przyznał, że zmaga się z nowotworem. Diagnoza była dla niego ogromnym szokiem, tym bardziej, że początkowo nie odczuwał żadnych niepokojących objawów. Jakubiak podkreślił, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania, które pozwoliły wykryć chorobę na wczesnym etapie.
Nowe oświadczenie Jakubiaka postawiło fanów na nogi. Na te słowa czekała cała Polska Zajrzeliśmy w komentarze pod wideo chorego Jakubiaka. Ludzie nie mają żadnych hamulców, żeby to pisaćSkąd Tomasz Jakubiak dowiedział się o swoim nowotworze?
Jakubiak, mimo zapewnień lekarzy, nie mógł pozbyć się niepokoju. Jego obawy podzielała zwłaszcza teściowa, która zaniepokojona jego stanem zdrowia nalegała, aby wykonał rezonans magnetyczny. To właśnie dzięki jej czujności odkryto złośliwy nowotwór, który zaatakował jego organizm.
Moja kochana teściowa powiedziała: "Musisz iść na rezonans". Poszedłem i wtedy się zaczęła cała przygoda - wspominał
W obliczu trudnej diagnozy, chory na raka kucharz znalazł w sobie siłę, aby podzielić się swoją historią z publicznością. Jego szczerość i odwaga spotkały się z ogromnym odzewem. Zarówno rodzina i przyjaciele, jak i fani oraz koledzy po fachu otoczyli go ciepłem i wsparciem. Liczne wiadomości z życzeniami zdrowia i otuchy, które kucharz otrzymuje każdego dnia, są dla niego niezwykle ważnym źródłem siły. Pozytywna energia, która go otacza, z pewnością pomaga mu w walce z chorobą.
Najważniejsze obiawy nowotworów jelita cienkiego
To może wydawać się zaskakujące, ale nowotwory jelita cienkiego są znacznie mniej powszechne niż te, które rozwijają się w innych częściach układu pokarmowego.
Nowotwory jelita cienkiego są bardzo rzadkie, mimo że jelito cienkie zajmuje 90 proc. powierzchni przewodu pokarmowego. Guzy stanowią 3-5 proc. wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego, a spośród nich mniej niż 5 proc. stanowią guzy złośliwe - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog, prof. dr hab. n. med. Wojciech Marlicz.
Wyznanie Tomasza Jakubiaka o tym, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym był dla niego uporczywy ból brzucha, może okazać się niezwykle cenne dla wielu osób.
Objawy kliniczne to także utrata masy ciała, nudności, wymioty czy krwawienie i anemia bądź utrata masy ciała. W skrajnych przypadkach niedrożność czy perforacja jelita cienkiego - wylicza prof. Marlicz.
Rak jelita cienkiego często daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy przerzuty dosięgną wątroby.
Daje objawy, gdy zmiany są już w wątrobie, ale te symptomy też są bardzo niespecyficzne. To zwyżki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, duszności czy zawroty głowy. Stąd nowotwory jelita cienkiego są tak trudne do wyłapania. Objawy manifestujące się w późnej fazie choroby są dodatkowo mało specyficzne - przyznaje prof. Marlicz.
A my zachęcamy do częstej profilaktyki i regularnych badań