To lepsze niż klasyczny płyn do prania! Wystarczy pociąć ten przedmiot w paski i wrzucić do pralki
Inflacja przysporzyła nam w tym roku wystarczająco wielu wydatków. Nie ma potrzeby przepłacać również i za pranie. Mamy dla Was domowy sposób, dzięki któremu możemy oszczędzić na płynie do prania!
Podstawowa zasada prania
Najważniejszym krokiem do oszczędzenia podczas prania jest zapełnienie ubraniami całej pralki. Powinniśmy jej używać tylo wtedy, gdy bęben jest w pełni załadowany . Z tego powodu bardziej ekonomiczne jest pranie rzadziej , ale z pełnym bębnem, niż częste korzystanie z pralki do czyszczenia niewielkiej ilości ubrań. W ten sposób minimalizuje się koszty związane z energią elektryczną i zużyciem wody.
Jak odpowiedzialnie robić pranie?
Środki chemiczne mają negatywny wpływ na środowisko, dlatego zaleca się ich umiarkowane stosowanie. Choć producenci promują je jako rozwiązanie, które eliminuje konieczność zmagania się z plamami, z perspektywy oszczędności energii elektrycznej, wody i substancji chemicznych, lepszym wyborem jest staranne wypranie plamy .
Warto pamiętać o korzystaniu z trybu ekonomicznego podczas prania, co pozwoli na oszczędność zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Dodatkowo można spróbować niższych temperatur prania, nie zawsze konieczne jest stosowanie 60°C. Pranie ubrań w temperaturze 30-40 stopni pozwala na oszczędność nawet do 40% energii przy jednorazowym praniu, choć może wymagać wybrania dłuższego programu lub ponownego włączenia, jeśli plama nie zniknie za pierwszym razem. Dodatkowe namoczenie tkaniny sprawi, że plamy zregenerują się szybciej, co umożliwi wybór krótszego programu o niższej temperaturze.
Domowy sposób na tańsze pranie
Nie każdy decyduje się regularnie używać płynu do płukania tkanin, szczególnie w obliczu wzrastających cen, uznając go za zbędny luksus. Istnieje jednak sposób, aby nadal cieszyć się miękką i przyjemnie pachnącą odzieżą, jednocześnie ograniczając koszty. Aby zaoszczędzić na płynie do płukania, warto opanować bardziej kreatywne podejście do jego dawkowania. Niezbędne produkty do tej metody mamy już w domu .
Aby precyzyjnie określić ilość płynu do płukania podczas prania, można skorzystać z tego sposobu. Zabieramy z kuchni gąbki do zmywania naczyń (najlepiej płaskie) i tniemy je na paski . Układamy je w plastikowym pojemniku, później polewamy je płynem do płukania tkanin - wystarczą 2-3 nakrętki . Następnie je pozostawiamy, aby gąbki dobrze nasączyły się płynem. Podczas każdego prania możemy wyjąć około 2 nasączone paski (lub więcej w zależności od pojemności bębna) i dodać je do ubrań. W trakcie prania środek zmiękczający uwalnia się stopniowo, działając równie skutecznie jak zwykle, ale przy znacznie mniejszej ilości użytego płynu.