Media bez wyboru Żródło: Media bez wyboru

Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy. Otrzyma 12 mln złotych

9 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Sąd Okręgowy w Opolu ogłosił wyrok w sprawie Tomasza Komendy. Mężczyzna otrzyma 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. „Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tych 18 lat” – powiedział po opuszczeniu sali sądowej.

  • Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nigdy nie popełnił
  • Mężczyzna walczył o odszkodowanie w wysokości 18 mln zł
  • W poniedziałek 8 lutego w Sądzie Okręgowym w Opolu zapadł wyrok
  • Tomasz Komenda otrzyma blisko 13 mln zł
  • Dziś mężczyzna układa swoje życie na nowo

W poniedziałek 8 lutego 2021 roku zapadł wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy. Skazany na 25 lat, któremu po 18 latach udało się opuścić więzienną celę, otrzyma 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Jak ustalili dziennikarze RMF 24, to najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Tomasz Komenda otrzyma odszkodowanie. Nie chce przeprosin

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany i spędził w więzieniu 18 lat. Po wyjściu na wolność domagał się sprawiedliwości i walczył w sądzie o przyznanie mu odszkodowania w wysokości 18 mln zł. Prowadzący jego sprawę sędzia nie zgodził się jednak na podaną kwotę. Komenda otrzyma blisko 13 mln zł.

Wyrok w sprawie Tomasza Komendy nie jest prawomocny. Mężczyzna nie wie jednak, czy będzie się od niego odwoływał. Wie, że żadna dodatkowa złotówka nie zwróci mu tych lat, podczas których niesłusznie siedział w więzieniu.

- Skończył się mój koszmar. Ludzie, którzy mnie zamknęli, nie mają serca. Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tych 18 lat – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku.

Nie żyje Mary Wilson, współzałożycielka legendarnego zespołu The Supremes. Miała 76 latNie żyje Mary Wilson, współzałożycielka legendarnego zespołu The Supremes. Miała 76 latCzytaj dalej

Tomasz Komenda nie chciał zbyt długo rozwodzić się nad wyrokiem sądu i postanowił wrócić do domu. Wcześniej zaznaczył jednak, że tak jak pieniądze, tak przeprosiny, które są dla niego tylko słowami, nie naprawią jego przeszłości. W związku z tym od nikogo ich nie oczekuje.

- To są tylko słowa. To, co przeżyłem, jest tylko moje – dodał.

Zbrodnia, której nie popełnił

Tomasz Komenda został skazany za gwałt i morderstwo 15-letniej dziewczyny, do których doszło w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach. Sąd ogłosił wyrok w tej sprawie w 2004 roku. Zgodnie z jego treścią Tomasz Komenda miał wyjść na wolność dopiero po 25 latach.

Niesłusznie oskarżony więzień trzykrotnie próbował odebrać sobie życie. W końcu śledztwo wykazało, że to nie on dopuścił się zbrodni. Tomasz Komenda opuścił więzienie po 18 latach, a we wrześniu 2020 roku winę udowodniono Ireneuszowi M. i Norbertowi B. Oboje zostali skazani na 25 lat ograniczenia wolności.

Nowe życie Tomasza Komendy

Dziś mężczyzna powoli układa swoje życie na nowo. W grudniu 2020 roku na świat przyszedł jego pierwszy syn. Tomasz Komenda i jego narzeczona Ania dali mu na imię Filip.

Tomasz Komenda i jego partnerka zaręczyli się we wrześniu 2020 roku. Wydarzenie miało miejsce tuż po premierze filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. W rolę głównego bohatera projektu wciela się Piotr Trojan, matkę Komendy gra natomiast Agata Kulesza.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: RMF 24, wikipedia.org

Następny artykuł