Tym przykryją twarz papieża w trumnie. Tajemniczy ceremoniał liczy setki lat
Ustalono już wstępną datę pogrzebu papieża Franciszka. Od dawien dawna tradycja nakazuje przykrycie twarzy papieża. Zaskakujące, czego się do tego używa.
Papież Franciszek nie żyje
Wielkanocny poniedziałek przyniósł wiadomość, która wstrząsnęła całym światem – papież Franciszek zmarł. Ojciec Święty odszedł rano, mając 88 lat. I nformację tę, potwierdzoną przez watykańskie źródła, błyskawicznie podały media na całym świecie, wywołując falę żałoby wśród milionów wiernych. W ostatnich tygodniach cały świat z niepokojem obserwował jego zmagania z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O 7.35 rano, Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych. Z ogromną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego — podał Vatican News cytując kamerlinga Kevina Farrella.
Stolica Apostolska od dawna była świadoma pogarszającego się stanu zdrowia papieża i odpowiednio przygotowywała się na jego odejście. Teraz Watykan ogłosił pierwsze oficjalne informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego . Ujawniono także dokładną datę ceremonii, która dla wielu może okazać się niespodziewana.

Pogrzeb papieża Franciszka
Papież Franciszek sam zatroszczył się o szczegóły swojego pogrzebu i świadomie postanowił odejść od niektórych tradycyjnych zwyczajów. Zrezygnował z pochówku w kryptach Bazyliki św. Piotra, które były dotąd standardowym miejscem spoczynku papieży. Wybrał również skromniejszy wariant trumny — zamiast tradycyjnego zestawu z cyprysu, cynku i wiązu, poprosił o trumnę wykonaną jedynie z drewna i cynku. Jego ciału spoczynku ma zostać oddane w bazylice Santa Maria Maggiore. Zgodnie z przepisami zawartymi w konstytucji apostolskiej “Universi Dominici Gregis”, ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1996 roku, pogrzeb papieża powinien odbyć się w terminie od czwartego do szóstego dnia po jego śmierci. Media przewidują, że ceremonia może mieć miejsce w sobotę, 26 kwietnia.
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu.
Ostateczna data pochówku zmarłego papieża zostanie ustalona podczas pierwszego zebrania kardynałów, które zaplanowano na wtorkowy poranek. Dla wielu wiernych może być zaskoczeniem, że uroczystości pogrzebowe odbędą się tak szybko. Watykan jednak już od dłuższego czasu był przygotowany na możliwość takiego zakończenia pontyfikatu papieża Franciszka.
Podczas uroczystości pogrzebowych papieża zostaje przykryta jego twarz. Tradycja ta trwa od setek lat. Co zostaje do tego użyte?
Czym przykryta zostanie twarz papieża Franciszka w trumnie?
Ceremonia pożegnania papieża będzie miała tradycyjny przebieg, pełen symboliki i głęboko zakorzenionych zwyczajów. Od czasów pontyfikatu Pawła VI zmarli papieże ubierani są w proste szaty biskupie, znacznie skromniejsze niż te używane w przeszłości. Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez samego papieża Franciszka , wierni będą mieli możliwość oddania hołdu zmarłemu w Bazylice św. Piotra.
Do trumny wkładany jest zwój – tzw. „rogito” – zawierający po łacinie krótki opis życia i posługi papieża. Umieszczana jest tam również sakiewka z monetami ze srebra i brązu lub papieskimi medalami, których liczba odpowiada latom jego pontyfikatu. Zanim trumna zostanie zamknięta, twarz papieża przykrywana jest białym jedwabnym welonem. Wszystkiemu towarzyszy modlitwa, stanowiąca głęboki i wzruszający element całego rytuału.
Wierzymy, że życie (tu wymienia się imię papieża) jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która badała Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością.
