Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet. Skutki niepokoją
Zmiana czasu ma miejsce dwa razy do roku i za każdym razem wzbudza wiele emocji. Od lat pojawiają bowiem się słuchy, że Unia Europejska chce z niej zrezygnować, jednak dopiero w 2026 roku trwale zapomnimy o przestawianiu zegarków. Tymczasem okazuje się, że zmiana ta niesie ze sobą szereg skutków, zdecydowanie bardziej odczuwalnych przez kobiety.
Zmiana czasu i skutki z nią związane
Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Ma to miejsce w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni i kolejno z letniego na zimowy. O ile część osób po jesieni wyczekuje przestawiania godziny w zegarkach, licząc, że jest to “dodatkowa godzina spania” , tak inni obawiają się przykrych skutków z nią związanych.
Zmiana czasu na zimowy wiąże się również z wcześniejszą godziną zachodu słońca , a tym samym wiele osób z powodu pracy lub edukacji wychodzi z domu i wraca do niego o zmroku. Brak przebywania i doświadczania słonecznych dni wiąże się z kolei z obniżonym samopoczuciem, sennością i zmęczeniem. Nie brakuje wad również podczas zmiany czasu z zimowego na letni. Ponownie organizm musi przyzwyczaić się do nowego trybu i innych godzin snu.
Rezygnacja ze zmiany czasu
Nie bez powodu od dawna toczą się zagorzałe dyskusje dotyczące całkowitej rezygnacji ze zmiany czasu. Nie jest to jednak takie proste, a Komisja Europejska zaleciła, aby kraje członkowskie Unii Europejskiej zrezygnowały ze zmiany czasu dopiero w 2026 roku.
Zgodnie z tymi informacjami jeszcze przez 2 lata przyjdzie nam mierzyć się z negatywnymi skutkami zmian czasu. Z badań wynika, że przypadłości z nimi związane dotykają w większym stopniu kobiet niż mężczyzn. O jakich negatywnych skutkach mowa?
Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet
Okazuje się, że kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki zmiany czasu. Potwierdził to niemiecki instytut badań opinii publicznej Forsa. Z ich badań wynika, że aż ⅔ ankietowanych odpowiedziało, że po zmianie czasu boryka się z problemami z zasypianiem , trudnościami ze wstaniem z łóżka, a także ich sen nie jest ciągły . Aż 80% kobiet, które wzięło udział w badaniu, przyznało, że likwidacja zmiany czasu pozytywnie odbiłaby się na ich samopoczuciu. Z tego samego badania wynika również, że podobnych problemów do kobiet doświadcza 42% mężczyzn.
Dodatkowo aż co czwarta kobieta biorąca udział w badaniu przyznała, że odczuwa rozdrażnienie i zmęczenie wynikające ze zmiany czasu. Na te same objawy skarżył się zaś co szósty mężczyzna.
Innymi skutkami wynikającymi ze zmiany czasu mogą być: rozkojarzenie, bóle mięśni i stawów, ogólne rozbicie, zmęczenie, senność czy pogorszenie nastroju. Centrum Psychiatryczne w Kopenhadze i Szpital Uniwersytecki w 2015 roku przeprowadził badanie, z którego wynika, że podczas zmiany czasu na zimowy odnotowuje się aż 11% więcej pacjentów z objawami depresji.