Dzień przed wigilią tragiczne wieści. Nie żyje wybitny polski aktor. Fani w rozpaczy
Smutek i niedowierzanie w środowisku artystycznym. Zmarł uwielbiany przez publiczność aktor, którego role na zawsze zapisały się w historii polskiego teatru.
Rok 2024 - czas pożegnań
Rok 2024 przyniósł dotkliwe straty dla polskiej kultury. Odeszli wybitni artyści różnych dziedzin , m.in. Maciej Damięcki , Jerzy Stuhr , Janusz Rewiński , Jadwiga Barańska , Elżbieta Zającówna , Marzena Kipiel-Sztuka , Felicjan Andrzejczak i Ryszard Poznakowski . Każde z tych nazwisk to synonim talentu i oddania sztuce .
Jerzy Stuhr , aktor o wszechstronnym talencie , stworzył niezapomniane role dramatyczne i komediowe , m.in. w "Seksmisji" , "Kingsajzie" i "Amatorze" . Janusz Rewiński , znany jako "Siara" z filmów "Kiler" , zapisał się w pamięci widzów dzięki ciętemu humorowi i satyrze . Marzena Kipiel-Sztuka , odtwórczyni roli Halinki Kiepskiej , na stałe wpisała się w historię polskiej telewizji . Felicjan Andrzejczak , dzięki swojemu rockowemu głosowi , nadał utworom Budki Suflera , zwłaszcza "Jolce, Jolce pamiętasz" , nową jakość .
Odejście tych artystów to bolesna strata dla polskiej kultury , a ich dorobek , choć pozostaje z nami, przypomina o pustce, którą po sobie zostawili.
Kim był Jan Wojciech Krzyszczak?
Jan Wojciech Krzyszczak był znanym lubelskim aktorem teatralnym i filmowym . Urodził się 29 lipca 1942 roku w Jakubowicach Konińskich koło Lublina . Był absolwentem Studium Teatralnego MKiS w Warszawie . W swojej karierze występował na deskach wielu teatrów, m.in. Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim , Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Teatru Współczesnego we Wrocławiu . Przez wiele lat był również związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie . Krzyszczak był także założycielem i dyrektorem Teatru Kameralnego w Lublinie , który działał w latach 1992-2020 .
Krzyszczak był postacią ważną dla lubelskiego środowiska teatralnego . Jego Teatr Kameralny skupiał się na sztukach adresowanych zarówno do młodzieży , jak i dorosłych widzów . Aktor angażował się również w działalność Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) , pełniąc funkcję przewodniczącego lubelskiego oddziału . Otrzymał nagrodę prezydenta Lublina z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w 1995 roku . Jego dorobek artystyczny obejmuje role w filmach takich jak „Chopin. Pragnienie miłości” , „Na kłopoty… Bednarski” oraz „Generał polskich nadziei… Władysław Anders 1892-1970” . Jan Wojciech Krzyszczak pozostawił po sobie bogate dziedzictwo w polskiej kulturze.
Jan Wojciech Krzyszczak nie żyje
Do sieci dotarła wstrząsająca wiadomość o śmierci Jana Wojciecha Krzyszczaka , cenionego aktora teatralnego i filmowego, a przede wszystkim – założyciela i dyrektora Teatru Kameralnego w Lublinie . Absolwent Studium Teatralnego MKiS w Warszawie , Krzyszczak przez dekady wnosił znaczący wkład w rozwój polskiej sceny . Informacja o jego odejściu, przekazana za pośrednictwem mediów społecznościowych, pogrążyła w żałobie środowisko artystyczne i fanów jego talentu .
Z ogromnym żalem żegnamy Jana Wojciecha Krzyszczaka – wieloletniego członka ZASP-u (od 1978 roku), przewodniczącego Oddziału ZASP w Lublinie, założyciela oraz dyrektora Teatru Kameralnego w Lublinie. Jan Wojciech Krzyszczak był wybitnym aktorem, związanym z polską sceną teatralną przez dziesięciolecia. Swoje przygotowanie zawodowe zdobył w Wyższym Studium Teatralnym MKiS. W 1970 roku uzyskał Dyplom Eksternistyczny aktora Estrady, a w 1976 roku – Aktora Dramatu.
Dalej napisano:
Pracował między innymi na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru Współczesnego we Wrocławiu oraz Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1977 roku był związany z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, który stał się jego artystycznym domem. Pozostawił po sobie nie tylko ogromny dorobek artystyczny, ale także ciepłe wspomnienia. Jego wkład w rozwój polskiego teatru, zarówno jako artysty, jak i działacza ZASP, na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Żegnaj… - czytamy.
Odejście wywołało falę smutku i żalu wśród fanów. W komentarzach w mediach społecznościowych, na forach internetowych i pod artykułami poświęconymi tej wiadomości, można odnaleźć liczne wyrazy współczucia i kondolencje .
- Stworzył najlepszy monodram wg Konopielki i przez lata zaznaczał swoją obecność w teatrze jednego aktora
- Wielkie wyrazy współczucia
- Wieczny odpoczynek
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.