Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Euro 2024. Potężna kasa dla reprezentacji. Tyle zarobią polscy piłkarze
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 12.06.2024 17:22

Euro 2024. Potężna kasa dla reprezentacji. Tyle zarobią polscy piłkarze

Euro 2024
Fot. East News

Początek Euro 2024 już za chwilę. Wiadomo, ile już zarobili piłkarze reprezentacji Polski. A na jakie kolejne pieniądze mogą liczyć? Znamy stawki, są niebotyczne. Ile zarobią polscy piłkarze i czy mogą liczyć na premię od PZPN?

Euro 2024: ile polscy piłkarze zarobili na awansie do Mistrzostw Europy?

Euro 2024, czyli tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, rozpoczną się 14 czerwca w Monachium. Pierwszy mecz z udziałem polskiej reprezentacji przeciwko Czechom odbędzie się w piątek o godz. 20:45. Choć drużyna trenowana przez Michała Probierza zawiodła w eliminacjach, nadrobiła na poziomie baraży. Wezmą więc udział w zawodach, na które UEFA przeznaczyła łączną pulę aż 331 milionów euro.

Reprezentacja Polski otrzymała premię już za sam fakt, że zakwalifikowała się do mistrzostw. Za awans do Euro 2024 nasza federacja otrzymała 9,25 miliona euro (czyli około 40 mln zł). PZPN zdecydowało, że sami piłkarze otrzymają 1/4 tej kwoty, czyli 2,31 mln euro. Zarobki za udział w fazie grupowej to jednak dopiero początek. Ile zarobią, jeżeli uda im się odnieść sukces lub zremisować na boisku? Szczegółowe stawki poniżej.

Euro 2024. Polscy piłkarze przed zgrupowaniem. Jak wyglądali? Dramat Roberta Lewandowskiego. Tuż przed Euro przekazano najgorsze

Euro 2024: stawki w Mistrzostwach Europy

Za sam awans do Euro 2024 piłkarze otrzymają 25% premii od UEFA, wynoszącej 9,25 mln euro. Jednak wraz z kolejnymi sukcesami, czyli wyjściem z grupy i ewentualnymi kolejnymi zwycięstwami polscy zawodnicy będą mogli liczyć na większy procent zysków – aż do 40%. A jak wyglądają ogólne stawki dla całej federacji podczas mistrzostw?

  • Zwycięstwo w meczu fazy grupowej – 1 milion euro
  • Remis w meczu fazy grupowej – 500 tysięcy euro
  • Awans z grupy – 1,5 miliona euro
  • Awans do ćwierćfinału – 2,5 miliona euro
  • Awans do półfinału – 4 miliony euro
  • Wicemistrzostwo Europy – 5 milionów euro
  • Mistrzostwo Europy – 8 milionów euro

Oznacza to, że – teoretycznie, przy zwycięstwie w każdym meczu z finałowym włącznie – drużyna może zarobić aż 28,25 miliona euro. A czy PZPN przewidziała dodatkowe premie dla polskiej drużyny, tak jak to miało miejsce w Katarze?

Euro 2024: czy reprezentacja Polski dostanie premię od PZPN?

Mało kto wie, ale na Mistrzostwach Europy zarabia nie tylko PZPN i piłkarze, ale też kluby, które na czas Euro “wypożyczają” swoich zawodników reprezentacjom ich kraju. Za sam udział w zgrupowaniu reprezencji, która potrwa przynajmniej 21 dni, klub otrzymuje 70 tysięcy euro za zawodnika. Jeżeli reprezentacja wyjdzie z grupy, kwota ta wzrasta do 85 tysięcy euro, a jeśli dotrze on do finału, klub zarobi 105 tysięcy.

Po turnieju w Katarze polska reprezentacja nie może jednak liczyć na dodatkową premię od PZPN ze środków publicznych. Afera związana z premią za Katar, obiecaną przez Mateusza Morawieckiego sprawiła zresztą, że pieniądze nie zostały wypłacone. Piłkarze na Euro zarobią więc tyle, ile uda im się wywalczyć na boisku.

Euro 2024, polska reprezentacja, zarobki, ile zarobią, stawki
Reprezentacja Polski w 2024, fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Euro 2024, polska reprezentacja, zarobki, ile zarobią, stawki
Trener reprezentacji Polski, Michał Probierz, fot. Wojciech Olkusnik/East News

Źródło: Sportowe Fakty WP, Sport TVP