Nie żyje wybitna poetka pochodząca z Częstochowy. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike"
-
16 lutego 2021 roku zmarła Irit Amiel
-
W trakcie II wojny światowej przebywała w częstochowskim getcie
-
W 1947 roku wyemigrowała do Palestyny, a później do Izraela
-
Napisała m.in. „Egzamin z Zagłady” i „Podwójny krajobraz”
-
W Polsce dwukrotnie nominowano ją do Nagrody Literackiej „Nike”
Nie żyje Irit Amiel – wstrząsające wiadomości dotarły do Polski z Izraela. Pisarka zmarła we wtorek, 16 lutego 2021 roku . Za granicą przebywała od zakończenia II wojny światowej – wyemigrowała w 1947 roku.
Nie żyje Irit Amiel. Kim była wybitna pisarka?
Irit Amiel – a właściwie Irena Librowicz – urodziła się w 1931 roku w spolonizowanej rodzinie żydowskiej . Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, jej rodzina trafiła do obozu zagłady w Treblince, z którego nigdy już nie wróciła. Irit Amiel znalazła się natomiast w częstochowskim getcie.
Po wydostaniu się z getta w Częstochowie młoda Librowicz przez wiele lat tułała się w samotności. W końcu postanowiła wyemigrować, a za cel swojej podróży obrała Palestynę. To właśnie stamtąd trafiła do Izraela, z którym związała się na dłużej.
Irena Librowicz wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci. Ukończyła także studia w zakresie historii i literatury . W 1994 roku ukazał się pierwszy tom jej autorstwa – „Egzamin z Zagłady”. Z czasem twórczość polskiej pisarki stała się coraz bardziej rozpoznawalna.
W latach 1995-1998 Irit Amiel wydawała kolejne wiersze. W Polsce – oprócz „Egzaminu z Zagłady” – ukazały się następujące tomy: „Nie zdążyłam” i „Wdychać głęboko” . W obu dziełach pisarka poruszyła temat Holocaustu. Zagładzie poświęciła natomiast cykl „Osmaleni”, który stał się pierwszą nominacją Irit Amiel do Literackiej Nagrody „Nike”.
undefined
W 2008 roku poetka otrzymała kolejną nominację – tym razem w Polsce doceniono jej zbiór wierszy „Podwójny krajobraz”**.
Irit Amiel przekładała wiersze współczesnych izraelskich poetów na język polski, jak i polskie utwory na język hebrajski. To dzięki niej izraelscy czytelnicy mogli poznać twórczość takich artystów jak Wisława Szymborska, Hanna Krall czy Marek Hłasko. W 2014 roku do Polski trafiła jej autobiografia – „Życie. Tytuł tymczasowy”.**
undefined
Polscy artyści wspominają Irit Amiel
**Śmierć Irit Amiel wstrząsnęła polskimi artystami. W mediach społecznościowych pisarkę pożegnali między innymi Bogdan Frymorgen i Wojciech Szot. Emocjonujący wpis opublikował także Remigiusz Grzela. Pisarz i dramaturg wspomniał współpracę z poetką przy monodramie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.
- Irit miała taką frajdę nagrywając dla nas wypowiedzi Goldy Meir. Irit Amiel. Irka Librowicz. Piękna, cudowna, czuła postać. Jedna z najpiękniejszych, jakie poznałem. Zanurzona w życiu jak w soczystej pomarańczy. Ocalona – napisał na Facebooku**
undefined
Źródło: screen/Facebook/Remigiusz Grzela
Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:
-
Gwiazdor TTV nie wytrzymał. Wyznał, co zrobiła Magda Gessler, wstyd?
-
Tylko najbliżsi wiedzieli, co Dorota Wellman robiła za granicą. Przeżyła koszmar
-
Aktor "M jak miłość" w roli Kusego w "Ranczu"? Na początku to właśnie on miał go zagrać
Źródło: Onet, Facebook, wysokieobcasy.pl