Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Kto zapłaci za akcję poszukiwawczą Izabeli Parzyszek?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 20.08.2024 18:10

Kto zapłaci za akcję poszukiwawczą Izabeli Parzyszek?

Izabela Parzyszek
Fot. KPP Bolesławiec; TVN24

Izabela Parzyszek została odnaleziona. Ile kosztowały jej poszukiwania i kiedy państwo może wystąpić o zwrot kosztów akcji poszukiwawczej?

Izabela Parzyszek odnaleziona. Co zdążyły zrobić służby?

Izabela Parzyszek była poszukiwana od 11 dni. 10 sierpnia jej bliscy zgłosili zaginięcie; tego samego dnia na miejsce zgłoszenia udali się policjanci z psem tropiącym. Służby opublikowały oficjalne komunikaty poszukiwawcze. Policja nie relacjonowała na bieżąco postępów śledztwa, jednak wiadomo, że 17 sierpnia zablokowano autostradę A4 na odcinku, gdzie było zaparkowane jej auto. Specjalnie wyszkolone psy nie podjęły jednak tropu. W akcji brały udział lokalne jednostki Komendy Powiatowej w Bolesławcu oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. 

19 sierpnia Prokuratura w Jeleniej Górze podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa na podstawie art. 189 paragraf 1 Kodeksu karnego (bezprawne pozbawienia wolności innej osoby). Pojawiły się też informacje, co planowały służby w najbliższych dniach: dalsze poszukiwania w rejonie odnalezienia samochodu Izabeli z udziałem psów oraz specjalistycznego sprzętu z wykorzystaniem technologii GPS. To ostatnie jednak nie było już konieczne: dziś po godzinie 13 zaginiona 35-latka się odnalazła

Co dalej z kosztami wszystkich akcji?

Izabela Parzyszek złożyła oświadczenie. Przykre słowa pod adresem rodziny Szokująca reakcja męża na odnalezienie Izabeli Parzyszek

Przepisy dotyczące poszukiwań zaginionych w Polsce

W Polsce funkcjonują określone przepisy oraz cały system, związany z prowadzeniem akcji poszukiwawczych. W zależności od okoliczności służby nadają sprawie odpowiednią kategorię, a dalsze działania zależą między innymi od tego, czy istnieje podejrzenie o zagrożeniu zdrowia lub życia osoby poszukiwanej.

Na razie nie wiadomo, co dokładnie działo się z Izabelą przez ostatnich 11 dni. Prokuratura przekazała, że kobieta zapukała do drzwi znajomych w Bolesławcu “bardzo zmęczona, wygłodniała i wycieńczona”. Złożyła oświadczenie, żeby nie informować o jej miejscu pobytu. Nie chce kontaktu z rodziną

Pani Izabela złożyła oświadczenie, że nie chce by media informowały o miejscu jej przebywania. Nie chce kontaktu z rodziną – mówi Onetowi rzeczniczka prokuratury w Jeleniej Górze. 

Polskie przepisy mówią, że akcja poszukiwawcza zostanie zakończona, gdy zostanie nawiązany bezpośredni, osobisty kontakt poszukiwanej z kimś ze służb. Osoba odnaleziona może nie wyrazić zgody na ujawnienie osobie uprawnionej swojego aktualnego miejsca pobytu, składając pisemne oświadczenie. Funkcjonariusz musi je udokumentować w notatce służbowej.

Kiedy określona jednostka, prowadząca poszukiwania, lub też sąd czy tzw. “państwo” może zażądać zwrotu kosztów akcji poszukiwawczych? W Polsce nie jest to częsta praktyka i zawsze towarzyszą jej określone okoliczności. Wiemy na przykład, jakimi kosztami została obciążona matka małej Madzi, Katarzyna Waśniewska. Szczegóły poniżej.

Kiedy sąd obciąża kosztami akcji poszukiwawczej?

Obecnie wydaje się mało prawdopodobne, by Izabela Parzyszek została obciążona kosztami akcji poszukiwawczej. Dzieje się tak tylko w określonych przypadkach. Przykładowo: działania służb mające na celu odnalezienie małej Madzi z Sosnowca oszacowano w 2012 roku na około 50 tysięcy złotych. Na tę cenę składały się między innymi: paliwo do radiowozów, wynagrodzenie dla policjantów, telefony, sprawdzanie bilingów, koszt wynajmu sprzętu i inne działania operacyjne.

Podczas procesu sąd obciążył Katarzynę Waśniewską koniecznością zwrotu kosztów akcji poszukiwawczej (a także dalszych wydatków służb, związanych z poszukiwaniami kobiety i kosztami sądowymi). Była to jednak wyjątkowa sytuacja: poszukiwania dziewczynki były bowiem całkowicie niepotrzebne, a matka Madzi wiedziała o tym od początku i próbowała w ten sposób ukryć zbrodnię.

Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji, mówił wtedy w TVN24, komentując wypowiedzi Krzysztofa Rutkowskiego o kosztach, jakie poniosła jego agencja podczas poszukiwań Madzi:

Nie zamierzamy licytować się na koszty z panem Rutkowskim. Najważniejsze było i jest odnalezienie zaginionej osoby – przekazał policjant.

Jak potoczy się sprawa kosztów poszukiwania Izabeli Parzyszek? Odpowiedź na to pytanie powinny przynieść najbliższe dni.

Źródło: TVN24; Polsat News; policja.pl, nik.gov.pl, itaka.org.pl