Maryna Miklaszewska nie żyje. Pisarka i dziennikarka miała 75 lat
W wieku 75 lat zmarła Maryna Miklaszewska – polska pisarka, dziennikarka i tłumaczka, znana między innymi jako współautorka musicalu "Metro". Wiadomość o jej śmierci przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych minister kultury i dziedzictwa narodowego – Piotr Gliński.
Maryna Miklaszewska nie żyje
– Niespodziewana, smutna wiadomość: odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los ojczyzny – napisał Gliński na Twitterze.
Wicepremier odniósł się także do jednego z największych projektów artystki – musicalu "Metro" w reżyserii Janusza Józefowicza, do którego to Miklaszewska (wraz z siostrą Agatą) w 1991 roku napisała libretto oraz teksty piosenek.
Maryna Miklaszewska urodziła się w styczniu 1947 roku, latach 1975-1976 była członkinią zespołu redakcyjnego "Płomyczka", przez kolejne pięć lat zaś – redakcji literackiej Programu Trzeciego Polskiego Radia. W trakcie stanu wojennego zaangażowała się w działalność opozycyjną, współpracując między innymi z radiem Solidarność oraz pozostała częścią tak zwanego "drugiego obiegu wydawniczego". W tym czasie światło dzienne ujrzał między innymi wywiad Miklaszewskiej z Tadeuszem Konwickim, przedrukowany później w podziemnym wydaniu "Małej apokalipsy".Niespodziewana smutna wiadomość: odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt, szerokiej publiczności znana jako współautorka musicalu "Metro". RIP
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) May 11, 2022
Od 1989 pracowała jako redaktorka Programu Pierwszego Polskiego Radia. Tłumaczyła także wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, między innymi teksty Vaclava Havla. Przełożyła także na polski "Grę na serio" Richarda Weinera.
Maryna Miklaszewska jest również autorką powieści kryminalnej "Portret pamięciowy" oraz scenariusza spektaklu Teatru Telewizji "Hrabia" nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. W 2005 roku opublikowano jej sztukę "Strajk" (o wydarzeniach w gdańskiej stoczni w roku 1980), dwa lata później zaś opartą na faktach powieść "Wojtek z armii Andersa" (o niedźwiedziu towarzyszącym korpusowi generała Władysława Andersa).
W 1992 roku została nominowana do nagrody Tony (za "Metro"), w 2001 roku wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2007 roku z kolei odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
Aktorzy "M jak miłość" dotknięci hejtem. Łzy w kulisach serialu
Alicja Bachleda-Curuś świętuje urodziny. Sprawdzamy, jak wyglądała w dzieciństwie
Eurowizja 2022: Reprezentant Ukrainy zwrócił się do widzów Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].