Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Jej role zapamiętamy na zawsze
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 20.01.2022 01:00

Nie żyje Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Jej role zapamiętamy na zawsze

z ostatniej czarne
Z ostatniej chwili

Nie żyje Antonina Girycz–Dzienisiewicz, znana aktorka teatralna i filmowa. Zmarła wczoraj, w wieku 82 lat. Informację o jej śmierci przekazała właśnie jej córka, Julia Dzienisiewicz. Sławę przyniósł jej serial "Czterdziestolatek".

Urodziła się 20 lutego 1939 roku w ukraińskim Berdyczowie. Jej młodzieńcze lata przypadły więc na okres pełen niepokoju. Mimo to udało się jej skończyć Studio Dramatyczne we Wrocławiu w 1959 roku. Od tego czasu zagrała w dziesiątkach filmów, seriali i sztuk teatralnych. Dubbingowała też filmy animowane.

Nie żyje aktorka Antonina Girycz–Dzienisiewicz. W czym wystąpiła?

Girycz-Dzienisiewicz jest najbardziej znana z serialu "Czterdziestolatek" (1974–1977), w którym zagrała koleżankę Magdy Karwowskiej, pracującą w laboratorium. W tej samej roli wystąpiła kilkadziesiąt lat później, w kontynuacji serialu - "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993).

Równie znana jest ze swoich ról teatralnych. Tuż po ukończeniu studiów dostała pracę w Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu. W kolejnych latach można ją było zobaczyć na scenie Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze oraz - ponownie we Wrocławiu - w Teatrze Polskim. Od 1967 roku była związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie.

Nie ograniczała się do niszowych produkcji - do samego końca grała w projektach związanych z różnymi gatunkami i stylami. W ostatnich latach można ją było zobaczyć na przykład w serialu komediowym TVP "Piąty Stadion" (2014), "Przepis na życie" (2013) czy "M jak miłość", gdzie wcieliła się w rolę Ireny Malanowskiej, narzeczonej Tadeusza Budzyńskiego.

Antonina Girycz–Dzienisiewicz - życie i twórczość

Według danych z Encyklopedii Teatru Polskiego Girycz-Dzienisiewicz wystąpiła w 156 audycjach oraz słuchowiskach, stworzonych przez Teatr Polskiego Radia. Nie sposób też zliczyć ilości filmów animowanych, w których dubbingowała najbardziej znane postacie.

W polskiej wersji językowej filmu "Merida" (2013) wcieliła się w wiedźmę, w "Harry Potter i Insygnia Śmierci" zagrała ciotkę Muriel, a w hitowej animacji "Jak ukraść księżyc" dubbingowała głos matki głównego bohatera, Gru.

Wystąpiła też w kilkunastu produkcjach Teatru Telewizji, w tym tak znanych sztukach, jak "Komu wierzycie" w reżyserii Macieja Pieprzycy czy adaptacja "Dziadów" Adama Mickiewicza, w reżyserii Jana Englerta, gdzie partnerowali jej Michał Żebrowski, Jan Frycz i Danuta Stenka.

Źródło: filmpolski.pl, encyklopediateatru.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

1. Ewa Krawczyk przeszła samą siebie, Krzysztof Junior nigdy jej tego nie zapomni 2. Monika Richardson nagle przekazała smutne informacje o swoim synu. Niestety, nie udało się 3. Ujawniono latami skrywaną przez Agatę Dudę tajemnicę. Wolałaby o tym zapomnieć

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].