Nie żyje Peter Brook. Przykra informacja trafiła do mediów
Świat obiegła informacja o śmierci jednego z największych twórców teatralnych XX i XXI wieku. Miał on wielkie znaczenie także dla polskiej kultury: inspirował takie osoby, jak Jerzy Grotowski, pracował z Niną Polan, Andrzejem Sewerynem i Ryszardem Cieślakiem. Peter Brook zmarł w wieku 97 lat.
Był twórcą Royal Shakespeare Company, Międzynarodowego Ośrodka Poszukiwań Teatralnych, działał na West Endzie, reaktywował paryski Théâtre des Bouffes du Nord. Reżyserował też opery, a jego książka "Pusta przestrzeń" z 1968 roku współtworzyła kanon współczesnej myśli teatralnej.
Nie żyje Peter Brook. Andrzej Seweryn wspomina wielkiego twórcę
Andrzej Seweryn jest obecnie jedną z najważniejszych postaci polskiego kina i teatru. Grał w niezliczonych filmach, pełni funkcję Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W rozmowie z gazetą "Rzeczpospolita" opowiedział, jak wpłynął na niego Peter Brook.
– Przed spotkaniem z Brookiem byłem pysznym zarozumialcem. Częściowo pozbawił mnie pychy. Bóg Ci za to zapłać, Peter. Ćwiczeniami energetycznymi, na skupienie, rozluźnienie, oddychanie rozbudził moje ciało. Przecież my cały czas patrzymy i mówimy stopami, udami, łokciami. Uczucie, intelekt i ciało pracują razem, nie można ich rozłączać – opowiadał Seweryn.
Polski gwiazdor grał w inscenizacji hinduskiej epopei "Mahabharata" z 1985 roku, która w wersji scenicznej trwała aż 9 godzin. Ale to nie jedyne związki Brooka z Polską. Jego asystentem był Krzysztof Warlikowski. Natomiast przyjaźń z Jerzym Grotowskim, która rozwinęła się w latach 60., zaowocowała licznymi kontaktami.
W latach 1991-2009 artysta sześć razy odwiedzał Wrocław na zaproszenie Ośrodka i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, realizując tam liczne spektakle. Pojawiał się też w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz wydarzeń Centrum Sztuk Performatywnych. W 2004 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał mu tytuł doktora honoris causa, a w 2008 odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zmarł Peter Brook. Kim był?
Urodził się 21 marca 1925 w Londynie w rodzinie żydowskich emigrantów z Litwy. Uczył się w Westminster School i Gresham's School oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Swoją pierwszą sztukę − "Doktora Faustusa" Christophera Marlowe'a − wystawił w 1943 roku.
Na początku współtworzył brytyjską scenę teatralną. Współpracował z tam między innymi z Shakespeare Memorial Theatre (późniejszym Royal Shakespeare Theatre). W latach 70. przeprowadził się do Francji, gdzie utworzył wraz z Micheline Rozan Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych, a nieco później reaktywował Théâtre des Bouffes du Nord.
Najważniejsze koncepcje, jakie wypracował, a które wpłynęły na teorię teatru na całym świecie, to idea "pustej przestrzeni" i "teatru bezpośredniego oraz uniwersalnego". Szczególnie słynne są jego reinterpretacje dzieł Szekspira, odchodzące od klasycznych ujęć.
Tworzył tzw. teatr wielokulturowy, znoszący podziały pomiędzy kulturami i skupiający się na uniwersalnym doświadczeniu duchowym. W jego sztukach łączyły się wpływy Wschodu i Zachodu, nie pomijając dorobku artystycznego południowej Afryki.
Zobacz zdjęcie:
Źródło: rp.pl
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
Małgorzata Rozenek pokazała jak teraz mieszka. Willa jak z amerykańskiego filmu
Gwiazda "M jak miłość" chce zostać piosenkarką. Zaczyna nowy rozdział
Joanna Brodzik i Daria Widawska znowu razem. Fanów "Magdy M." czeka wielka niespodzianka
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].