Nie żyje polski milioner. Stworzył markę, po którą sięga każdy Polak
Nie żyje potentat branży mięsnej Henryk Kania. Jego produkty znał każdy. Zmarł w wieku 78 lat. Znana jest już data pogrzebu.
Nie żyje Henryk Kania
W wieku 78 lat odszedł Henryk Kania, założyciel i twórca jednego z największych przedsiębiorstw mięsnych w Polsce.
Jego śmierć wstrząsnęła środowiskiem. To wielka strata nie tylko dla rodziny i bliskich, ale również dla lokalnej społeczności, którą wspierał jako filantrop.
Burmistrz Ustronia, Paweł Sztefek, wyraził smutek oraz złożył kondolencje rodzinie zmarłego na swoim profilu na Facebooku.
Kolejna smutna wiadomość. Zmarł Henryk Kania, mieszkaniec Ustronia, twórca słynnych Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Wyjątkowy Filantrop, szczególnie wspierający Fundację im. św. Antoniego w Ustroniu. Cześć Jego Pamięci! Rodzinie i Bliskim składam wyrazy współczucia — czytamy we wpisie burmistrza Ustronia.
Kim był Henryk Kania?
Kim był Henryk Kania? Henryk Kania senior, bo jego syn nosi to samo imię, był założycielem Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Miały one ogromny wpływ na kształtowanie się polskiego rynku mięsnego w latach 90.
Przez blisko 30 lat na rynku były jednym z największych producentów wędlin i mięsa konfekcjonowanego w Polsce. Głównymi odbiorcami tych produktów były sieci handlowe w kraju i za granicą, m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, E-Leclerc czy Intermarché.
W 2003 roku Henryk Kania senior przekazał stery zarządzania firmą swojemu synowi, Henrykowi Kani juniorowi. Przedsiębiorstwo, będące przez lata jednym z liderów branży mięsnej, dynamicznie się rozwijało, otwierając nowe zakłady i osiągając w szczytowym momencie produkcję na poziomie 200 ton mięsa dziennie. Firma zyskała nawet status oficjalnego sponsora piłkarskiej Ekstraklasy.
Jednak z czasem pojawiły się problemy, które narastały. W 2019 roku prokuratura odkryła, że Zakłady Mięsne Henryk Kania wystawiały tzw. puste faktury VAT. Według "Pulsu Biznesu" wyprodukowano około 5,5 tysiąca takich dokumentów, opiewających na łączną kwotę 740 mln złotych, dotyczących m.in. fikcyjnej sprzedaży i dostaw mięsa. W 2020 roku Henryk Kania junior został zatrzymany w Argentynie pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw o znacznej wartości.
W czerwcu tego samego roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość spółki ZM Henryk Kania. Mimo wniosku o ekstradycję, Henryka Kani juniora do tej pory nie sprowadzono do Polski. W październiku bieżącego roku w rozmowie z Business Insiderem zaznaczył, że nie uciekał z kraju i już sześć lat temu poinformował o swoim nowym miejscu zamieszkania.
Henryk Kania nie żyje. Kiedy pogrzeb?
Pogrzeb założyciela Zakładów Mięsnych Henryk Kania odbędzie się w najbliższy wtorek 26 listopada. Ceremonia pogrzebowa zostanie odprawiona w kaplicy kościoła św. Klemensa, jak informuje lokalny portal pless.pl.
Rodzina zwraca się z prośbą do osób, które chciałyby uczcić pamięć zmarłego, aby zamiast kwiatów na grób, które szybko zwiędną, złożyć ofiarę na rzecz Fundacji św. Antoniego przy wyjściu z kościoła po uroczystości pogrzebowej do puszek lub na konto Fundacji – zaapelowali bliscy zmarłego.
Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.