Otyłość, depresja... Olaf Lubaszenko przez lata zmagał się z poważnymi problemami. Teraz mówi o tym otwarcie
Olaf Lubaszenko jest jedną z największych gwiazd polskiego kina i telewizji. Filmy i seriale, które tworzył, są dziś kultowe. A jednak aktor i reżyser przez bardzo wiele lat walczył z poważnymi problemami i chorobami. Jak wygląda teraz? Zmiana jest wręcz magiczna.
Olaf Lubaszenko: kariera i związki
Lubaszenko w przeszłości związany był z Katarzyną Groniec. Po ich małżeństwie zostały już tylko wspomnienia – oraz córka Marianna. W 2006 roku Olaf związał się z Hanną Wawrowską. Dużo lepiej niż w związkach szło mu w kinie. Na polskiej scenie obecny jest od 1982 roku.
Tytuły z jego udziałem oraz przez niego stworzone, które odniosły wielki sukces, można by wymieniać długo. Największą sławę przyniosły mu „Sztos”, „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota” i „E=mc²”. Przez pewien czas rzadziej pojawiał się na ekranie, z powodu licznych problemów, na jakie cierpiał.
2023 był jednak rokiem wielkiego powrotu. Zagrał w aż czterech produkcjach: „Matka”, „Lipowo. Zmowa milczenia”, „Miłość do kwadratu bez granic” i „Rafi”. W czasie tworzenia jest kolejny, „Czarne stokrotki”.
Wygląda na to, że najczarniejszy czas już za nim. Co działo się jeszcze niedawno w jego życiu? Dopiero teraz aktor zdobył się na ogromną szczerość, szczegóły poniżej.
Olaf Lubaszenko żegna ukochaną mamę. Kim była Asja Łamtiugina? Olaf Lubaszenko był mężem Katarzyny Groniec. Przez lata utrzymywał ten związek w tajemnicyOlaf Lubaszenko o depresji i otyłości
Jeszcze w okolicach 2015 roku Lubaszenko wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Aktor bardzo wtedy przytył. Cierpiał też wtedy na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Po latach w rozmowie z „Newsweekiem” przyznał, że walka z tymi przypadłościami była tak trudna z powodu depresji.
Moja waga jest objawem, a nie przyczyną. Z przyczyną sobie poradziłem. Tyle że naprawdę nie ma znaczenia, co było pierwsze – depresja i otyłość to upiorne siostry bliźniaczki. Świetnie ze sobą zgrane i dopasowane. Mają jeszcze dwójkę rodzeństwa: to cukrzyca i bezdech senny – mówił Olaf.
Aktor rozważał nawet operację zmniejszenia żołądka, jednak udało mu się schudnąć bez niej. Finalnie udało mu się zrzucić aż 80 kilogramów. Co mu w tym pomogło? Nie chodzi jedynie o znaczne ograniczenie cukru w diecie. Poniżej szczegóły, kluczowe okazało się coś innego.
Olaf Lubaszenko pokonał chorobę
Lubaszenko o walce ze swoimi problemami opowiedział w wywiadzie rzece, którego tytuł nawiązuje do jednego z jego filmów: „Chłopaki niech płaczą”. Już tam opowiadał o walce z depresją, przyznawaniem się do trudnych emocji i ogromnej roli terapii. Teraz ujawnił jeszcze więcej w podcaście „WojewódzkiKędzierski”.
To zjawisko braku odczuwania radości może się brać z tysiąca rzeczy. Zazwyczaj składa się na to wiele czynników. Poczucie wypalenia zawodowego, osamotnienie, brak rozmowy z bliskimi i taki modne, obowiązujące dokoła myślenie, że ja sobie dam radę. Jakoś to sobie "rozchodzę". To jest takie zbyt optymistyczne. W moim wypadku niewątpliwie to było to, że bardzo wiele rzeczy wydarzyło się za szybko. Ta droga wolniejsza, ale bardziej systematyczna, uporządkowana, jest drogą lepszą, bezpieczniejszą. – mówił Lubaszenko.
Lubaszenko walczył z depresją długo: dziesięć, piętnaście lat.
Nie pamiętam, ile to trwało, pamiętam konkretne dni. Obraz chaotycznej, desperackiej próby przetrwania bez nadziei, że to się może udać. W moim wypadku to był proces dość powolny – wspominał Olaf.
A jak czuł się, walcząc z chorobą? Aktor opisał przytłaczające objawy depresji.
W pewnym momencie pojawia się tak silny ból, lęk, strach, mieszanka różnych uczuć, emocji plus poczucie pustki, palącego miejsca, w które się zapadasz, które próbuje cię wciągnąć do środka, ale nie wciąga, tylko trwa latami. Człowiek próbuje to tłumić przy pomocy używek, bezsensownego, szybkiego życia. To pomaga tylko na chwilę, a potem jest gorzej i gorzej – wyznał.
Lubaszenko zaznaczył na koniec, że w walce z depresją kluczowe są trzy elementy: leczenie farmakologiczne, terapia i wsparcie bliskich osób.
Źródło: Newsweek; podcast „Wojewódzki/Kędzierski”