Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Otyłość, depresja... Olaf Lubaszenko przez lata zmagał się z poważnymi problemami. Teraz mówi o tym otwarcie
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 07.11.2023 23:13

Otyłość, depresja... Olaf Lubaszenko przez lata zmagał się z poważnymi problemami. Teraz mówi o tym otwarcie

Olaf Lubaszenko
Olaf Lubaszenko zmagał się z problemami, fot. KAPiF

Olaf Lubaszenko jest jedną z największych gwiazd polskiego kina i telewizji. Filmy i seriale, które tworzył, są dziś kultowe. A jednak aktor i reżyser przez bardzo wiele lat walczył z poważnymi problemami i chorobami. Jak wygląda teraz? Zmiana jest wręcz magiczna.

Olaf Lubaszenko: kariera i związki

Lubaszenko w przeszłości związany był z Katarzyną Groniec. Po ich małżeństwie zostały już tylko wspomnienia – oraz córka Marianna. W 2006 roku Olaf związał się z Hanną Wawrowską. Dużo lepiej niż w związkach szło mu w kinie. Na polskiej scenie obecny jest od 1982 roku.

Tytuły z jego udziałem oraz przez niego stworzone, które odniosły wielki sukces, można by wymieniać długo. Największą sławę przyniosły mu „Sztos”, „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota” i „E=mc²”. Przez pewien czas rzadziej pojawiał się na ekranie, z powodu licznych problemów, na jakie cierpiał.

2023 był jednak rokiem wielkiego powrotu. Zagrał w aż czterech produkcjach: „Matka”, „Lipowo. Zmowa milczenia”, „Miłość do kwadratu bez granic” i „Rafi”. W czasie tworzenia jest kolejny, „Czarne stokrotki”.

Wygląda na to, że najczarniejszy czas już za nim. Co działo się jeszcze niedawno w jego życiu? Dopiero teraz aktor zdobył się na ogromną szczerość, szczegóły poniżej.

Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2007 roku, fot. KAPiF
Olaf Lubaszenko żegna ukochaną mamę. Kim była Asja Łamtiugina? Olaf Lubaszenko był mężem Katarzyny Groniec. Przez lata utrzymywał ten związek w tajemnicy

Olaf Lubaszenko o depresji i otyłości

Jeszcze w okolicach 2015 roku Lubaszenko wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Aktor bardzo wtedy przytył. Cierpiał też wtedy na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Po latach w rozmowie z „Newsweekiem” przyznał, że walka z tymi przypadłościami była tak trudna z powodu depresji.

Moja waga jest objawem, a nie przyczyną. Z przyczyną sobie poradziłem. Tyle że naprawdę nie ma znaczenia, co było pierwsze – depresja i otyłość to upiorne siostry bliźniaczki. Świetnie ze sobą zgrane i dopasowane. Mają jeszcze dwójkę rodzeństwa: to cukrzyca i bezdech senny – mówił Olaf.

Aktor rozważał nawet operację zmniejszenia żołądka, jednak udało mu się schudnąć bez niej. Finalnie udało mu się zrzucić aż 80 kilogramów. Co mu w tym pomogło? Nie chodzi jedynie o znaczne ograniczenie cukru w diecie. Poniżej szczegóły, kluczowe okazało się coś innego.

Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2017 roku, fot. KAPiF

Olaf Lubaszenko pokonał chorobę

Lubaszenko o walce ze swoimi problemami opowiedział w wywiadzie rzece, którego tytuł nawiązuje do jednego z jego filmów: „Chłopaki niech płaczą”. Już tam opowiadał o walce z depresją, przyznawaniem się do trudnych emocji i ogromnej roli terapii. Teraz ujawnił jeszcze więcej w podcaście „WojewódzkiKędzierski”.

To zjawisko braku odczuwania radości może się brać z tysiąca rzeczy. Zazwyczaj składa się na to wiele czynników. Poczucie wypalenia zawodowego, osamotnienie, brak rozmowy z bliskimi i taki modne, obowiązujące dokoła myślenie, że ja sobie dam radę. Jakoś to sobie "rozchodzę". To jest takie zbyt optymistyczne. W moim wypadku niewątpliwie to było to, że bardzo wiele rzeczy wydarzyło się za szybko. Ta droga wolniejsza, ale bardziej systematyczna, uporządkowana, jest drogą lepszą, bezpieczniejszą. – mówił Lubaszenko.

Lubaszenko walczył z depresją długo: dziesięć, piętnaście lat.

Nie pamiętam, ile to trwało, pamiętam konkretne dni. Obraz chaotycznej, desperackiej próby przetrwania bez nadziei, że to się może udać. W moim wypadku to był proces dość powolny – wspominał Olaf.

A jak czuł się, walcząc z chorobą? Aktor opisał przytłaczające objawy depresji.

W pewnym momencie pojawia się tak silny ból, lęk, strach, mieszanka różnych uczuć, emocji plus poczucie pustki, palącego miejsca, w które się zapadasz, które próbuje cię wciągnąć do środka, ale nie wciąga, tylko trwa latami. Człowiek próbuje to tłumić przy pomocy używek, bezsensownego, szybkiego życia. To pomaga tylko na chwilę, a potem jest gorzej i gorzej – wyznał.

Lubaszenko zaznaczył na koniec, że w walce z depresją kluczowe są trzy elementy: leczenie farmakologiczne, terapia i wsparcie bliskich osób.

Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2015 roku, fot. KAPiF
Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2018 roku, fot. KAPiF
Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2016 roku, fot. KAPiF
Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2023 roku, fot. KAPiF
Olaf Lubaszenko.jpg
Olaf Lubaszenko w 2023 roku, fot. KAPiF

Źródło: Newsweek; podcast „Wojewódzki/Kędzierski”

Gwiazdy żegnają Jana Nowickiego: Adrianna Biedrzyńska, Anna Mucha, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i inni
Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Jan Nowicki
fot. Olaf Lubaszenko, "Festiwal Gwiazd - konferencja", 2015/06/16, KAPiF/Anna Mucha, "Niewidzialna wojna - premiera filmu", 2022/09/29, KAPiF, Jan Nowicki, "Jan Nowicki - Serca gwiazd", 2019/09/30, KAPiF
Informacja o śmierci Jana Nowickiego niedawno pojawiła się w mediach, wzbudzając morze kondolencji przekazywanych przez gwiazdy polskiego show-biznesu. W internecie pojawiają się kolejne posty ku pamięci wybitnego aktora.Portal wloclawek.naszemiasto przekazał informacje o śmierci 83-letniego gwiazdora, który dla wielu zapisał się w pamięci dzięki produkcjom teatralnym m.in.: "Tangu", "Nocy listopadowej" czy "Biesy". Ostatnie lata swojego życia spędził wraz z żoną w rodzinnych rejonach Kowali.
Czytaj dalej
Olaf Lubaszenko wspomina Grzegorza Skrzecza. "Miał mnóstwo pozytywnej energii i naturalność"
Olaf Lubaszenko
Olaf Lubaszenko, Pogrzeb Emiliana Kamińskiego, fot. KAPiF
15 lutego 2023 roku do mediów dotarła przykra informacja. W wieku 65 lat zmarł Grzegorz Skrzecza, wybitny pięściarz o wielu osiągnięciach oraz aktor. Olaf Lubaszenko wielokrotnie współpracował ze sportowcem na planie filmowym. W poruszających słowach pożegnał kolegę.Informacja o śmierci Grzegorza wstrząsnęła branżą aktorską i medialną. Sportowiec spełniał się na wielu płaszczyznach i doczekał się pokaźnego grona fanów. Sieć zasypała masa kondolencji i wspomnień.
Czytaj dalej