Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej. Tłumaczymy, co to oznacza dla wszystkich Polaków
Hanna Kuchlin
Hanna Kuchlin 16.09.2024 15:31

Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej. Tłumaczymy, co to oznacza dla wszystkich Polaków

Donald Tusk
fot. East News

Premier Donald Tusk ogłasza stan klęski żywiołowej. Komunikat wydano 16 września 2024 roku. Co to oznacza dla Polaków i jakie tereny obejmuje?

Powódź w Polsce

Polska zmaga się z poważną sytuacją powodziową. Intensywne opady deszczu spowodowały podniesienie poziomu wód w wielu rzekach, co doprowadziło do licznych podtopień i zalanych terenów. Szczególnie dotknięte zostały regiony południowe i zachodnie kraju, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Obserwujemy zmagania ludzi z żywiołem i walkę o życie i dobytek.

Lądek-Zdrój, Stroń Śląski, Bystrzycy i mniejsze miejscowości w gminie Kłodzko to obecnie miejsca najbardziej dotknięte. Nie wygląda, żeby sytuacja miała się ustabilizować w najbliższym czasie.

"Postanowiliśmy działać". Multimilioner rusza na pomoc powodzianom Szukała go cała Polska. Właśnie przekazano najgorsze wieści

Premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej

W poniedziałek ministrowie podjęli decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. 

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej – ogłosił Donald Tusk na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów.

Z projektu rozporządzenia wynika, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na maksymalnie 30 dni. Obejmie on województwa dolnośląskie, opolskie oraz śląskie. Co to oznacza i na jaką pomoc mogą liczyć powodzianie?

Co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

Oto co zostało zawarte w komunikacie:

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące – wyłącznie niezbędne – rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się – napisano w opisie rozporządzenia Rady Ministrów.

Czytamy też, co następuje: 

[…] zakres terytorialny powodzi, która już w dotychczasowej fazie objęła znaczne obszary południowo-zachodniej Polski, jak również jej intensywność (gwałtowne, a często też historycznie rekordowe przyrosty poziomów wód w rzekach, niszczycielskie zjawiska towarzyszące, w tym osuwiska, silne wiatry), a przede wszystkim ogromna skala zniszczeń powodowanych przez żywioł, uzasadniają zastosowanie rozwiązań nadzwyczajnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów wymienia obszary, na których wprowadzono stan klęski żywiołowej:

  • w woj. dolnośląskim: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
  • w woj. opolskim: powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • w woj. śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.