Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > Wzruszający gest królowej Kamili chwilę po koronacji. Postanowiła kontynuować tradycję
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 09.05.2023 16:16

Wzruszający gest królowej Kamili chwilę po koronacji. Postanowiła kontynuować tradycję

Królowa Kamila
Fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

Królowa Kamila tuż po koronacji zdobyła się na niezwykły gest. Wszystko uwieczniły zdjęcia, a teraz piszą o tym na całym świecie. Świeżo koronowana monarchini wpisała się w tradycję, która ma już równo sto lat. Rozpoczęła ją rodzicielka Elżbiety II, znana jako królowa matka.

Elżbieta Bowes-Lyon, kiedy jechała do opactwa na ślub z przyszłym królem Jerzym VI w 2023 roku, zatrzymała się przy cmentarzu, na którym spoczywał jej zmarły brat Fergus, który zginął w 1915 roku w bitwie pod Loos. Co wtedy zrobiła?

Królowa Kamila wierna niezwykłej tradycji

Od czasu, kiedy Królowa Matka złożyła kwiaty na grobie Fergusa, zmarłego w czasie I wojny światowej, w rodzinie królewskiej rozpoczęła się szczególna tradycja. Zgodnie z nią panny młode wysyłają swoje bukiety, aby spoczęły na grobie poległych żołnierzy.

Na ten sam gest zdecydowały się królowa Elżbieta II i księżna Walii. Królowa Kamila postanowiła złożyć swój bukiet koronacyjny na Grobie Nieznanego Żołnierza. Upamiętnia on nie tylko poległych w I wojnie światowej, ale też wszystkich, którzy zginęły w konfliktach zbrojnych i jest symbolem, poświęcenia, cierpienia i odwagi.

Marcin Hakiel otworzył się na temat rozwodu z Katarzyną Cichopek. Zdradził szczegóły procesu

Królowa Kamila zdecydowała się na poruszający gest

Kwiaty zostały złożone po sobotnim nabożeństwie koronacyjnym. Decyzja o złożeniu hołdu na grobie, w którym spoczywa niezidentyfikowany członek brytyjskich sił zbrojnych poległych w I wojnie światowej, jest dla wojskowych przejmująca. Ojciec królowej, Bruce Shand, był oficerem armii, który służył we Francji podczas II wojny światowej.

Bukiet, prosta wiązanka z angielskich wiosennych kwiatów, nie był niesiony przez królową podczas ceremonii. Protokół nakazuje bowiem, by kwiaty były niesione tylko podczas ślubów, a nie uroczystości koronacyjnych. Znalazły się w nim pierwiosnki i konwalie, podobnie jak w bukiecie ślubnym Kamili z 2005 roku. Także inne kwiaty miały symboliczne znaczenie dla pary.

Co znalazło się w bukiecie koronacyjnym Kamili?

Poza wspomnianymi kwiatami, w wiązance znalazły się też pachnące słodko jaśmin i pszonaki. Szczególną rolę pełnił ciemiernik, który znalazł się w butonierce Karola podczas ślubu pary 18 lat temu. Całość stworzył znany królewski florysta, Shane Connolly.

To właśnie on wykonał aranżacje kwiatowe na ślubie Williama i Kate, a także te, które ozdobiły teraz Opactwo Westminsterskie podczas mszy koronacyjnej. Specjalnie użył w tym celu roślin występujących naturalnie w Wielkiej Brytanii, by pokazać, że także one mogą być godną ozdobą tego rodzaju uroczystości.

Zobacz zdjęcia:

królowa Kamila
Królowa Kamila, fot. PAUL ELLIS/AFP/East News