Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Król Karol Iii

Król Karol Iii

Król Karol III – kim jest?

Król Karol III zasiadł na tronie Wielkiej Brytanii i 14 królestw Wspólnoty po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, co miało miejsce 8 września 2022 roku. Jest to postać, której historia owiana jest wieloma tajemnicami i skandalami, związanymi głównie z osobą księżnej Diany.

  • Pełne imię i nazwisko: Charles Philip Arthur George
  • Data urodzenia: 14 listopada 1948
  • Miejsce urodzenia: Londyn, Pałac Buckingham
  • Wzrost: 178 cm
  • Wykształcenie: wyższe na kierunku archeologia (Kolegium Trójcy Świętej Uniwersytetu w Cambridge)
  • Rodzice: Filip, książę Edynburga i królowa Elżbieta II
  • Rodzeństwo: młodsza siostra Anna (ur. 15 sierpnia 1950), młodszy brat Andrzej (ur. 19 lutego 1960), oraz młodszy brat Edward (ur. 10 marca 1964)
  • Stan cywilny: żonaty z Kamilą Shand od 9 kwietnia 2005 roku. Wcześniej pozostawał w związku małżeńskim z księżną Dianą Spencer (29 lipca 1981 – 28 sierpnia 1996)
  • Dzieci: Wilhelm, określany w mediach także jako książę William (ur. 21 czerwca 1981) i Henryk, określany w mediach jako książę Harry (ur. 15 września 1984)
  • Zawód: Król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz pozostałych królestw Wspólnoty

Król Karol III przyszedł na świat 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham w Londynie, jako najstarszy syn królowej Elżbiety II i jej męża Filipa, księcia Edynburga. W swojej biografii wyznał, że jako uczeń wielokrotnie był szykanowany przez rówieśników z uwagi na swoje królewskie pochodzenie. Jest także pierwszym monarchą Wielkiej Brytanii który uzyskał wyższe wykształcenie.

Król Karol III – życie prywatne

Król Karol III aktualnie pozostaje w związku małżeńskim z Kamilą Shand – para pobrała się 9 kwietnia 2005 rok. Najpowszechniej znaną partnerką króla, jeszcze z czasów, w których ów nie zasiadał jeszcze na tronie, jest tragicznie zmarła księżna Diana. W swojej biografii po latach Karol przyznał, że nigdy nie kochał Diany, a jego małżeństwo z nią wynikało z przymusu i presji, jaką nakładała na niego rodzina królewska.

Swoją aktualną żonę, Kamilę, król Karol III poznał już w 1971 roku i wielokrotnie z nią romansował – również pozostając w związku małżeńskim z księżną Dianą, czego ta była świadoma. Dzień przed zaślubinami z Dianą Spencer, Karol III miał nawet spędzić noc z Kamilą Shand.

Król Karol III – kontrowersje

Życie króla Karola III budzi rozliczne kontrowersje, przede wszystkim w związku z nieszczęśliwym małżeństwem z Dianą Spencer, jej tragiczną śmiercią, a także ówczesnym romansem ze swoją obecną żoną Kamilą Shand. Najgłośniejszym ze skandali w tej materii jest tzw. „Camillagate” z roku 1993, w trakcie której do prasy wyciekło nagranie nieprzyzwoitej rozmowy króla Karola III z jego obecną małżonką. To właśnie pod wpływem tej afery, Karol III oficjalnie przyznał się do zdrady względem księżnej Diany.

Pokaż więcej

Król Karol III
15.05.2024 08:43 Nowy portret Karola III obiektem drwin. Poddanym kojarzy się tylko z jednym

W Londynie odsłonięto nowy portret króla Karola III. Zdjęcie dzieła zostało również udostępnione w mediach społecznościowych. Internauci wyrazili swoją opinię. Wielu miało te same skojarzenia. Szczegóły. 

Książę Harry
08.05.2024 18:03 Harry już w Anglii. Pokazał, co myśli o bojkotującej go rodzinie

Książę Harry jest już w Londynie. Młodszy syn króla Karola III pokazał publicznie, co myśli o członkach swojej rodziny i ich zachowaniu w stosunku do niego. Szczegóły. 

Karol III, książę Harry
30.04.2024 09:43 Przykre wieści na temat powrotu Harry'ego do Anglii. Nie ma co liczyć na ciepłe przyjęcie

Po długiej nieobecności książę Harry ponownie pojawi się w rodzinnych stronach. Jeszcze niedawno uważano, że to świetna okazja do rodzinnego spotkania, biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania wśród royalsów. Teraz ujawniono, że nie ma co liczyć na ciepłe przyjęcie. Bliscy Sussexa mają inne plany.

Karol III
26.04.2024 20:21 Niepokojące doniesienia o stanie Karola III. Zaktualizowano plany pogrzebu

Karol III przechodzi leczenie onkologiczne. W jakim jest stanie? Właśnie poinformowano, że zaktualizowano plany jego pogrzebu. Czy może mieć to związek z tym, na jakim etapie jest jego nowotwór?

Karol III, fot. instagram.com/theroyalfamily
26.03.2024 11:44 Fatalne wieści z Wysp o stanie zdrowia króla Karola III. "Rak pożera go żywcem". Ujawniono rodzaj nowotworu

Karol III zmaga się z nowotworem. Monarcha wstrzymał swoje aktywności publiczne i poświęcił się walce z chorobą. Tymczasem w brytyjskich brukowcach pojawiły się bardzo niepokojące informacje.

księżniczka Eugenia, fot. Instagram
25.03.2024 13:33 Burza pod postem księżniczki Eugenii. Bratanica króla Karola III mocno podpadła fanom rodziny królewskiej

Księżniczka Eugenia znalazła się na cenzurowanym wśród fanów rodziny królewskiej. Wkrótce po ogłoszeniu choroby księżnej Kate zamieściła w sieci zaskakujący wpis, który rozwścieczył internautów.

Karol III zostanie w szpitalu na dłużej, fot. AKPA
29.01.2024 11:18 Karol III zostanie w szpitalu na dłużej. Niepokojące doniesienia po operacji brytyjskiego króla

Karol III będzie musiał pozostać w szpitalu dłużej niż zakładano. Monarcha trafił do placówki medycznej po tym, jak stwierdzono u niego przerost prostaty. W mediach pojawiły się niepokojące informacje.

Król Karol trafił do szpitala, fot. MAJA SMIEJKOWSKA/AFP/East News
26.01.2024 15:05 Król Karol trafił do szpitala. Pałac Buckingham wydał pilne oświadczenie

Król Karol III trafił do szpitala. Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił przyczyny nieoczekiwanej hospitalizacji monarchy. Wszystkie zbliżające się wydarzenia z jego udziałem zostały natychmiastowo odwołane.

Książę Harry, Król Karol
09.08.2023 21:15 Król Karol zrobił to własnemu synowi. Aż nie chce się wierzyć, ale oficjalne źródła nie mogą kłamać

Książę Harry doczekał się konsekwencji swoich czynów ze strony rodziny królewskiej. Po wielu skandalach z udziałem młodszego syna Karola III podjęto ważną decyzję w jego sprawie. To potężny cios.

król Karol III
01.08.2023 23:14 Król Karol III w złym stanie? Ma być coraz gorzej, wszystko przez... ukochanego syna

Król Karol III w listopadzie będzie obchodzić 74. urodziny. Jego grafik jest nieustannie napięty, a sam monarcha dźwiga na swoich barkach dużo więcej obowiązków i trosk, niż wcześniej. Wszystko to miało się skandalicznie odbić na jego zdrowiu. Zagraniczne źródła biją na alarm, poniżej wszystkie smutne szczegóły. 

Król Karol III i królowa Kamila zostaną ukoronowani po raz wtóry, fot. JONATHAN BRADY/AFP/East News
04.07.2023 22:41 Odbędzie się druga koronacja króla Karola III i królowej Kamili. Dopiero teraz wyjawiono szczegóły ceremonii

Król Karol III i królowa Kamila zostali koronowani w maju. Uroczystości towarzyszyła wielka feta, transmitowano ją niemal we wszystkich krajach świata. Okazuje się, że już wkrótce na głowy monarchów ponownie nałożone zostaną korony.

Karol III
11.06.2023 13:26 Karola III czeka... kolejna koronacja, w zupełnie innym miejscu. Tym razem zabraknie księcia Harry'ego?

Trzeba przyznać, że Windsorowie uwielbiają przepych. Pokazała to koronacja Króla Karola III, która nie dość, że trwała tak naprawdę 3 dni, to jeszcze kosztowała około 100 milionów funtów. Żeby tego było mało, na jednej takiej ceremonii się nie skończy.Arystokrata już teraz przygotowuje się do kolejnej koronacji. Odbędzie się ona już za miesiąc.

król Karol III
04.06.2023 22:17 Król Karol III ma nową ulubienicę? To jego "sekretna broń", wkrótce otrzyma nowe zadania

Brytyjskie media informują, która z członkiń rodziny królewskiej może stać się wyjątkową sojuszniczką króla Karola III. Wbrew oczekiwaniom nie jest to Kamila, a wybór monarchy dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, ponieważ w poprzednich latach stała ona raczej w tle swojej rodziny.Zagraniczna prasa wprost nazywa ją teraz „sekretną bronią” władcy i wskazuje na jej ostatnie osiągnięcia, które znienacka postawiły ją bardzo wysoko w strukturze. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce możemy zobaczyć ją w całkiem nowej roli.

król Karol III
16.05.2023 09:21 Król Karol zdjął buty, a tam... niezapomniany widok.O incydencie aż huczy w sieci

Król Karol III ma za sobą liczne mniejsze lub większe wpadki. Do jednej z nich doszło na krótko przed koronacją. Monarcha zdjął buty… i szybko pożałował swojej decyzji.Król Wielkiej Brytanii musi pilnować, aby zawsze wyglądać nienagannie. Niestety, wpadki zdarzają się każdemu. Do jednej z nich doszło podczas oficjalnej wizyty Karola i Kamili w meczecie, gdy tylko para królewska zdjęła swoje obuwie. Media długo tego nie zapomną.

król Karol / królowa Kamila
10.05.2023 18:37 Król Karol i królowa Kamila zapadli się pod ziemię po koronacji? Poddani na razie ich nie zobaczą

Obchody związane z koronacją króla Karola i królowej Kamili trwały cały weekend. Po wszystkim para postanowiła zniknąć i zaszyć się w bardzo szczególnym dla nich miejscu. Zagraniczne źródła informują, że nie będą pokazywać się publicznie przez dłuższy czas.Nowy władca ma już 75 lat, a jego małżonka jest starsza o rok. Postanowili więc pozwolić sobie na kilka dni odpoczynku po uroczystościach koronacyjnych. Udali się w tym celu do jednego z ulubionych miejsc Elżbiety II.

Królowa Kamila
09.05.2023 16:16 Wzruszający gest królowej Kamili chwilę po koronacji. Postanowiła kontynuować tradycję

Królowa Kamila tuż po koronacji zdobyła się na niezwykły gest. Wszystko uwieczniły zdjęcia, a teraz piszą o tym na całym świecie. Świeżo koronowana monarchini wpisała się w tradycję, która ma już równo sto lat. Rozpoczęła ją rodzicielka Elżbiety II, znana jako królowa matka.Elżbieta Bowes-Lyon, kiedy jechała do opactwa na ślub z przyszłym królem Jerzym VI w 2023 roku, zatrzymała się przy cmentarzu, na którym spoczywał jej zmarły brat Fergus, który zginął w 1915 roku w bitwie pod Loos. Co wtedy zrobiła?

Meghan Markle
07.05.2023 18:23 Meghan Markle jednak pojawiła się na koronacji? Internauci twierdzą, że przybyła w przebraniu

Książę Harry przybył sam na koronację Karola III. Jego żona Meghan Markle została w Stanach Zjednoczonych z dziećmi. Ale czy na pewno? W internecie pojawiły się wczoraj teorie spiskowe, mówiące o tym, że pojawiła się w przebraniu.Wprawdzie na koronacji Karola było znacznie mniej gości, niż na uroczystości Elżbiety II, bo „jedyne” 2200, nie zmienia to jednak faktu, że Opactwie Westminsterskim było bardzo tłoczno. Uwagę internautów zwróciła jedna z osób.

Książę Harry
07.05.2023 08:40 Wiadomo, co książę Harry mówił podczas koronacji króla Karola III. Wyczytano to z ruchu jego warg

Książę Harry ostatecznie pojawił się na koronacji Karola III jednak w przeciwieństwie do bliskich, trzymał się na uboczu. Eksperci odkryli, co powiedział innym podczas uroczystości. Nie ma co liczyć na pojednanie rodziny królewskiej?W sobotę oczy całego świata zwrócone były w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie doszło do pierwszej koronacji od 70 lat. Na tronie zasiadł Karol III wraz z małżonką Kamilą. Wśród gości nie zabrakło młodszego syna władcy, jego postawa wiele zdradzała.

Król Karol III, dr Irena Kamińska-Radomska
07.05.2023 07:55 Koronacja ujawniła, jakim władcą będzie Karol III. Ekspertka wyjaśnia: "W tym celu zmienił słowa przysięgi"

Koronacja króla Karola III i królowej Kamili była wielkim wydarzeniem. Wszyscy patrzyliśmy, jak na naszych oczach dzieje się historia. Ale jak ceremonia wypadła okiem ekspertów? Czy był jakiś element, który nie spełnił swojego zadania? W rozmowie z nami dr Irena Kamińska-Radomska ocenia tę uroczystość.Nasza rozmówczyni jest dobrze znana widzom programu „Projekt Lady”, w którym była mentorką. Poza tym to wykładowca i trener oraz założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Skorzystaliśmy z jej ogromnej wiedzy na temat międzynarodowego protokołu oraz etykiety.

książę William
06.05.2023 20:56 Książę William przysięgał ojcu lojalność i ani razu nie spojrzał mu w oczy. Nie popisał się?

Podczas koronacji Karola III specjalna rola przypadła jego najstarszemu synowi, księciu Williamowi. Następca tronu… nie spojrzał jednak ojcu w oczy. Przyczyna zaskakuje.Na uroczystej ceremonii zebrało się tysiące zaproszonych gości z całego świata, jednak największą uwagę skupiała rodzina Karola III. Jego syn w pewnym momencie uklęknął przed ojcem i zaczął wygłaszać przysięgę. 

Królowa Kamila
06.05.2023 19:47 Dyskretny gest Kamili podczas koronacji. Wymownie spojrzała na biskupa. Nie wszystko poszło zgodnie z planem?

Podczas dzisiejszej koronacji w Opactwie Westminsterskim doszło do dość nietypowej sceny. Podczas nakładania korony na głowę królowej Kamili coś musiało pójść nie tak, o czym świadczył bardzo znaczący gest żony Karola III. Co tam się wydarzyło?Korony, jakie dziś pojawiły się na ceremonii, mają ogromną historię. Szczególnie ta, jaką założono Karolowi, wykonana z litego złota i ważąca grubo ponad dwa kilogramy. Problem pojawił się jednak z drugą z nich.

Karol III / Elżbieta II
06.05.2023 18:36 70 lat temu na tym balkonie stała Elżbieta, dziś pozdrawiał z niego Karol. Różnicę między nimi widać na pierwszy rzut oka

Ostatnim punktem ceremonii koronacyjnej jest pojawienie się monarchy już w koronie na balkonie Pałacu Buckingham. Karol III i Kamila pojawili się tam w otoczeniu rodziny. Jest wiele podobieństw, ale jeszcze więcej różnic między tym wydarzeniem podczas koronacji Elżbiety II.Tak zwany Royal Salute, czyli pozdrowienie królewskie, jakie ma miejsce na sam koniec uroczystości, to ważna tradycja. Jak wyglądało ono w wykonaniu matki Karola 2 czerwca 1953 roku wiemy dzięki transmisji telewizyjnej, jaką wówczas prowadziła stacja BBC.

Książę Harry
06.05.2023 17:32 Książę Harry "ocenzurowany" na koronacji. Nie tylko siedział w odległym rzędzie. Tak go pokazali

Przed koronacją Karola III wszyscy zastanawiali się, jaka rola przypadnie tego dnia księciu Harry'emu. Niestety młodszy syn króla nie tylko został pominięty podczas całej ceremonii, ale też zniknął w tłumie, zasłonięty przez kapelusz swojej krewnej. Ten smutny widok jest teraz szeroko komentowany.Bardzo długo nie było wiadomo, czy Harry w ogóle przybędzie na koronację. Kiedy wreszcie potwierdził on swoją obecność, okazało się, że Meghan Markle nie będzie mu towarzyszyć. Dziś siedział dwa rzędy za swoim bratem Williamem i wyglądał na bardzo zagubionego.

książę George
06.05.2023 16:23 Książę George z zaszczytną rolą podczas koronacji. To on w przyszłości zostanie królem

To wielki dzień dla syna księcia Williama i księżnej Kate. Książę George, który jest po ojcu następny w kolejce do tronu, pełnił dziś niezwykle ważną funkcję podczas koronacji. Towarzyszył Karolowi III przez całą uroczystość. Jakie było jego zadanie?Pozostałe dzieci księcia i księżnej Walii, czyli księżniczka Charlotte i książę Louis, podczas ceremonii siedziały w ławach Opactwa Westminsterskiego. Przyszły król, obecnie dziewięcioletni, miał jednak zupełnie inne zadanie.

Karol III
06.05.2023 14:35 Niefortunne zdarzenie chwilę przed koronacją Karola III. Wnuk Kamili uległ wypadkowi

Koronacja Karola III od wielu miesięcy jest tematem nr 1 w mediach na całym świecie. Mimo długich przygotowań nie udało się uniknąć tragedii. Pierwsza z nich wydarzyła się jeszcze przed 6 maja. Podczas wejścia królewskiej pary do Opactwa Westminsterskiego oczom poddanych ukazali się paziowie, a wśród nich wnuk Kamili, Gus Lopes. Chłopiec niedawno uległ wypadkowi.

Książę Harry
06.05.2023 12:19 Książę Harry całkowicie pominięty podczas koronacji ojca. Zasiądzie z dala od brata

Książę Harry bierze udział w koronacji swojego ojca, Karola III. Jego obecność nie będzie jednak tak widoczna jak mogli liczyć na to miłośnicy royalsów. Brytyjskie media mówią o "małym zaangażowaniu" w ceremonię.Pojawienie się młodszego syna Karola III jest głośno komentowanym wydarzeniem ze względu na ostatnie napięcia pomiędzy członkami rodziny królewskiej. Miłośnicy royalsów nie mają jednak co liczyć na wielkie pojednanie. 

Karol III, Kamila
06.05.2023 10:08 Koronacja Karola III. Gdzie i kiedy oglądać? Relacja na żywo, godzina, przebieg transmisji

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Trzydniowe uroczystości skupiają na sobie uwagę całego świata. Podpowiadamy, na co mogą liczyć miłośnicy brytyjskich royalsów oraz gdzie zobaczyć historyczną ceremonię.Zmiana władcy już niedługo stanie się faktem, a cały świat będzie ze szczególną uwagą obserwował transmisję koronacji i następne uroczystości związane z przejęciem władzy przez Karola III. Oto, na co warto się przygotować w ciągu najbliższych dni.

Kamila
06.05.2023 09:31 Jak po koronacji będzie nazywała się Kamila? Na ten dzień czekała przez całe życie

Koronacja Karola III to wyjątkowe święto nie tylko dla samego władcy, ale również dla jego żony, Kamili. Także ona podczas uroczystości w Opactwie Westminsterskim zsiądzie na tronie oraz otrzyma koronę. Jak będą się do niej zwracać poddani?Związek Karola III i Kamili od lat budził wiele kontrowersji, ale teraz małżonkowie doczekali się uroczystej koronacji. Jakie tytuły otrzymają?