Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tragedia w rodzinie Agnieszki Holland. Próbowano ukryć przed nią śmierć ojca
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 28.11.2023 12:20

Tragedia w rodzinie Agnieszki Holland. Próbowano ukryć przed nią śmierć ojca

Agnieszka Holland przeżyła tragedię, fot. KAPiF
Agnieszka Holland przeżyła tragedię, fot. KAPiF

Agnieszka Holland to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych reżyserek filmowych na świecie. Jej życie naznaczyła ogromna tragedia rodzinna, którą przeżyła mając zaledwie 13 lat.

Agnieszka Holland dumą narodową

Agnieszka Holland zalicza się do czołówki polskich filmowców z największą rozpoznawalnością na świecie. Dzieła reżyserki były trzykrotnie nominowane do Oscara, a na swoim koncie ma ona dziesiątki innych prestiżowych nagród, m.in. z Berlinale, czy festiwalów w Wenecji i Cannes. Twórczyni wielokrotnie skłaniała do refleksji i poruszała sumienia, nie bojąc się nawet najtrudniejszych tematów społecznych i historycznych.

W swojej karierze miała okazję współpracować z najgłośniejszymi nazwiskami i największymi talentami, spośród których wymienić można choćby Leonardo DiCaprio, Zoe Saldanę, Eda Harrisa, czy Julie Delpy.

Okrutny atak hejterów na Agnieszkę Holland. To, co zrobili w środku miasta nie mieści się w głowie Córka przekazała kolejne wstrząsające wieści o Agnieszce Holland. "Mama przestała wychodzić"

Tragedia w rodzinie Agnieszki Holland

Agnieszka Holland jest córką dziennikarza Henryka Hollanda i uczestniczki Powstania Warszawskiego Ireny Rybczyńskiej. Po rozwodzie rodziców w 1959 r., przyszła reżyserka zamieszkała ze swoją matką.

Dwa lata później w warszawskim mieszkaniu ojca twórczyni doszło do tragedii. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo, udowodniono mu przekazywanie informacji korespondentowi francuskiemu “Le Monde”.

Dziennikarz został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu państwowego 19 grudnia. Dwa dni później przewieziono go do zamieszkiwanego przezeń lokalu w celu dokonania przeszukania. Na miejscu rozegrały się dramatyczne sceny, które na zawsze zostawiły ślad na duszy Agnieszki Holland.

Agnieszka Holland o śmierci ojca

Henryk Holland spadł z szóstego piętra i zginął na miejscu. Przez wiele lat utrzymywano, że to SB bezpośrednio odpowiada za jego śmierć, podejrzewano morderstwo. Wkrótce okazało się jednak, że doszło do samobójstwa.

Krzysztof Parsak, posiłkując się dokumentami IPN-u udowodnił w 2006 r., że ojciec Agnieszki Holland sam targnął się na swoje życie. Swoje odkrycie opisał w książce “Sprawa Henryka Hollanda”.

Matka przyszłej reżyserki próbowała ukryć przed nią informacje o śmierci mężczyzny. Po latach w publikacji “My, dzieci komunistów” artystka opisała, jak dowiedziała się o tym, że jej tata nie żyje.

Jak to dokładnie wyglądało, dowiedziałam się dość późno. Kiedy zginął, matka nic mi nie mówiąc, wysłała mnie na kolonie zimowe. Poprosiła też wychowawczynię, bym nie miała kontaktu z prasą. No i dowiedziałam się o śmierci ojca z gazety właśnie - kupiła ją koleżanka, z którą dzieliłam sypialnię - opowiadała Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland
Agnieszka Holland, fot. KAPiF
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland, fot. KAPiF
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland, fot. KAPiF

Źródło: Naszkowska K., My, dzieci komunistów, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2019.