TVP - emerytura Edyty Wojtczak Żródło: TRICOLORS/East News

Edyta Wojtczak przez 4 dekady pracowała dla TVP. Teraz jej emerytura jest bardzo niska

25 Kwiecień 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Edyta Wojtczak przez blisko czterdzieści lat była jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy TVP. Prezenterka od początku swojej współpracy ze stacją cieszyła się ogromną sympatią widzów. Dziś żyje za emeryturę wynoszącą nieco ponad 2 tysiące złotych. Mimo to nie narzeka na swój los.

  • Edyta Wojtczak zasłynęła na antenie TVP jako spikerka telewizyjna
  • Widzowie pamiętają ją z takich programów jak „Wielokropek” czy „Studio 2”
  • Mimo zawrotnej kariery prezenterka nie może liczyć na wysoką emeryturę
  • Swoją sytuację finansową skomentowała kilka lat temu w rozmowie dla Super Expressu

Praca na antenie Telewizji Polskiej przyniosła jej ogólnopolską rozpoznawalność. Edyta Wojtczak przez blisko czterdzieści lat była jedną z najbardziej lubianych prezenterek stacji. Widzowie z pewnością do dziś pamiętają programy z jej udziałem.

Kariera w TVP Edyty Wojtczak

Edyta Wojtczak nie zawsze wiązała swoją przyszłość z mediami. Zanim trafiła do studia Telewizji Polskiej, pracowała na stanowisku księgowej w Wydziale Uzbrojenia Dowództwa Wojsk Lotniczych. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku skorzystała jednak z zaproszenia Ireny Dziedzic – słynnej dziennikarki i prezenterki telewizyjnej.

Niedługo później Edyta Wojtczak rozpoczęła swoją długoletnią przygodę z TVP. Uwielbiana przez widzów spikerka zapowiadała programy na obu antenach stacji, a po ich zróżnicowaniu w latach 80. ubiegłego wieku związała się stricte z anteną TVP2.

Edyta Wojtczak pracowała przy takich programach jak „Wielokropek”, „Dobry wieczór, tu Łódź” czy „Studio 2”. Jej koleżankami po fachu były natomiast Bogumiła Wander, Krystyna Loska oraz Bożena Walter. Po niemal czterdziestu latach spikerka zakończyła swoją współpracę z TVP.

Widok grobu Violetty Villas. Zdjęcie na nagrobku jest wyjątkoweWidok grobu Violetty Villas. Zdjęcie na nagrobku jest wyjątkoweCzytaj dalej

Wysokość emerytury nie powala

Po odejściu z Telewizji Polskiej Edyta Wojtczak związała się z konkurencyjną stacją telewizyjną TVN. Prowadziła wówczas różne programy, między innymi własny format „Między kuchnią a salonem”. Niedługo później dołączyła też do ekipy Radia ZET.

Wieloletnia przygoda z pracą prezenterki i ogromna sympatia widzów sprawiły, że Edyta Wojtczak została okrzyknięta ikoną polskiej telewizji. Mimo to 85-letnia dziś spikerka nie może liczyć na wysoką emeryturę. O wysokości swojego świadczenia opowiedziała kilka lat temu w rozmowie dla Super Expressu.

Jak zdradziła Edyta Wojtczak, w 2017 roku jej emerytura wynosiła około 2 tysięcy złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę niedawną waloryzację świadczeń, dziennik podaje, że emerytura legendarnej prezenterki najprawdopodobniej wzrosła o mniej więcej trzysta złotych. Trzeba przyznać, że po tylu latach pracy na szklanym ekranie nie jest to oszałamiająca kwota.

Mimo to Edyta Wojtczak zachowuje pogodę ducha i stara się nie przejmować niskimi dochodami. Jak zdradziła we wspomnianym wywiadzie z tabloidem, wysokość emerytury zupełnie jej nie przeszkadza.

- Wszystko zależy od tego, co jest dla kogo ważne. Dla wielu osób jestem na pewno niezdarą życiową. Ale mnie to nie przeszkadza – zaznaczyła spikerka w rozmowie z 2017 roku.

Edyta Wojtczak z Magdaleną ZawadzkąEdyta Wojtczak z aktorką Magdaleną Zawadzką w 2011 roku (źródło: TRICOLORS/East News)

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: WP Kobieta, Super Express

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Następny artykuł