Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje. Miała 74 lata. Wielka żałoba w kraju
Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje. Właśnie przekazano smutne wieści. Świat kina pogrążył się w żałobie.
Kariera Jadwigi Jankowskiej-Cieślak
Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku. Już jako nastolatka pasjonowała się teatrem, dlatego po maturze postanowiła zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zdała za pierwszym razem. Studiowała w towarzystwie późniejszych gwiazd polskiego kina, takich jak Jerzy Radziwiłowicz, Marek Kondrat czy Ewa Dałkowska. Ukończyła szkołę w 1972 roku i w tym samym roku zadebiutowała w filmie Janusza Morgensterna „Trzeba zabić tę miłość”. Jej występ spotkał się z uznaniem i przyniósł jej m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Sukces swój zawdzięcza Jankowska czemuś, co jest w zasadzie nieuchwytne i chyba nawet od niej niezależne: owej psychofizycznej właściwości, która czyni, że każde pojawienie się - choćby na dalszym planie - zapełnia ekran, przyciąga wzrok i zainteresowanie, pulsuje życiem i jest ona, jakby powiedział Irzykowski, samą 'materią kina'. Ma w sobie to 'aktorskie' nasycenie i energię, dzięki czemu wszystko koncentruje się na niej, a postać jej uzyskuje przez to zwiększoną nośność treściową" - pisał o niej na łamach "Kina" Aleksander Ledóchowski.
Jadwiga Jankowska-Cieślak stworzyła wiele wybitnych kreacji scenicznych. Występowała m.in. jako Mania w Ślubie Gombrowicza, tytułowa Medea, Aniela-Elwira w Mężu i żonie Fredry oraz Kora w Nocy listopadowej Wyspiańskiego. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru – m.in. z Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Jerzym Grzegorzewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, Piotrem Cieślakiem, Piotrem Cieślakiem i Maciejem Prusem. Jej talent został doceniony licznymi nagrodami teatralnymi, w tym Nagrodą im. Leona Schillera (1979) oraz Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza (2005).

Złota Palma w Cannes dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak
Zanim Jadwiga Jankowska-Cieślak została uhonorowana Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes za odważną i poruszającą rolę dziennikarki-lesbijki w węgierskim filmie Inne spojrzenie w reżyserii Károlyego Makka (1982), w którym zagrała u boku Grażyny Szapołowskiej, zdążyła już zdobyć najwyższe polskie wyróżnienie aktorskie. W 1977 roku otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za wybitną kreację w psychologiczno-obyczajowym dramacie Sam na sam w reżyserii Andrzeja Kostenki. Rola ta potwierdziła jej niezwykłą wrażliwość i umiejętność oddawania złożonych emocji postaci.
Triumf w Cannes otworzył jej drzwi do międzynarodowej kariery — otrzymała wiele zagranicznych propozycji, jednak ze względu na ograniczenia związane z ówczesną sytuacją polityczną w Polsce, nie mogła z nich skorzystać. Mimo to, pozostała jedną z najważniejszych aktorek swojego pokolenia, cenioną zarówno w kraju, jak i za granicą.
Na przestrzeni kolejnych dekad konsekwentnie budowała swój artystyczny dorobek, tworząc wybitne role filmowe i telewizyjne. W każdej epoce potrafiła odnaleźć nowe formy wyrazu, nie tracąc przy tym autentyczności i głębi. Jej ekranowe kreacje charakteryzowały się intensywnością, psychologiczną prawdą i niebanalnym podejściem do postaci — zarówno tych współczesnych, jak i historycznych.
Jadwiga Jankowska-Cieślak nie żyje
O śmierci aktorki poinformowała Agencja artystyczna Malawski, która napisała o tym na Facebooku.
Szanowni Państwo, z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Jadwiga Jankowska - Cieślak. Wielka, wybitna Aktorka i wspaniały Człowiek. Nasza współpraca była ogromnym zaszczytem. Wielki żal…
Jeszcze kilka tygodni przed śmiercią Jadwiga Jankowska-Cieślak występowała na scenie warszawskiego Teatru Gudejko w spektaklu Przebłyski w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, gdzie partnerowała Danielowi Olbrychskiemu. Na krótko przed jej odejściem – zaledwie tydzień wcześniej – odwołano zaplanowany spektakl, informując widzów o chorobie aktorki.
Aktorka miała 74 lata. Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci.
