Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Afera po śmierci papieża. Dopiero go pochowali, a Watykan huczy. Sceny przed konklawe
Kacper Kulaszewski
Kacper Kulaszewski 29.04.2025 20:20

Afera po śmierci papieża. Dopiero go pochowali, a Watykan huczy. Sceny przed konklawe

Papież Franciszek
fot. East News

Śmierć papieża Franciszka wywołała falę emocji i rozpoczęła przygotowania do wyboru jego następcy. Jednak zanim jeszcze doszło do konklawe, Watykanem wstrząsają kolejne kontrowersje.

Papież Franciszek nie żyje

W poniedziałek, 21 kwietnia, Watykan przekazał smutną informację o śmierci papieża Franciszka. Zmarły miał 88 lat i w ostatnich miesiącach życia musiał się mierzyć z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nasiliły się po Wielkanocy. Chociaż na krótko opuścił szpital, jego stan gwałtownie się pogorszył — papież zapadł w śpiączkę, a wkrótce doszło do zatrzymania akcji serca. Mimo natychmiastowej interwencji lekarzy nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

Franciszek zapisał się w historii Kościoła jako papież reformator, otwarty na dialog i zaangażowany społecznie, ale także jako postać budząca kontrowersje w kręgach bardziej konserwatywnych. Jego odejście zakończyło jeden z najbardziej burzliwych pontyfikatów ostatnich dekad.

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews
Pilne. Watykan potwierdził datę rozpoczęcia konklawe. Szybciej niż podejrzewano Tak zostanie wybrany nowy papież. Kardynałowie nie mogą złamać jednej zasady

Kardynałowie wycofują się z konklawe

Jego śmierć uruchomiła procedury przewidziane przez prawo kanoniczne — rozpoczęto przygotowania do konklawe, podczas którego wybrany zostanie nowy papież. Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, do udziału w konklawe uprawnionych zostało 135 kardynałów pochodzących z 71 krajów świata. Mieli oni zebrać się w Kaplicy Sykstyńskiej, by wybrać następcę św. Piotra. 

Jednak na długo przed rozpoczęciem konklawe pojawiły się nieoczekiwane komplikacje. Swoje wycofanie ogłosili kardynał Vinko Puljić z Bośni oraz kardynał Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii. W obu przypadkach podano oficjalnie przyczyny zdrowotne. Atmosferę niepewności pogłębiły pogłoski o kolejnych możliwych absencjach — zarówno z powodów zdrowotnych, jak i politycznych.

Kontrowersje wokół nadchodzącego konklawe

Największym echem odbiła się jednak decyzja dotycząca kardynała Giovanniego Angelo Becciu, który, mimo że posiada tytuł kardynalski — nie został dopuszczony do udziału w konklawe. To efekt głośnego skandalu finansowego, w który Becciu był zamieszany, a który poważnie zachwiał wizerunkiem Watykanu.

Włoski duchowny był niegdyś jedną z najbardziej wpływowych postaci w Kurii Rzymskiej — pełnił funkcję doradcy papieża. Przez wielu uważany był nawet za potencjalnego następcę papieża Franciszka. Wszystko zmieniło się w 2020 roku, gdy wyszły na jaw nieprawidłowości finansowe, w tym podejrzenia o defraudację funduszy Stolicy Apostolskiej. W 2023 roku Becciu został skazany przez watykański sąd na pięć i pół roku więzienia.

Mimo to Becciu jeszcze w zeszłym tygodniu chciał wziąć udział w konklawe - jednak uznawany za drugą osobę w hierarchii po Papieżu kardynał Pietro Paroli w liście dostarczył Becciu listy sugerujące, aby ten nie brał w nim udziału.

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews