Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Żołnierze wpadli z tym w tłum na Placu św. Piotra. Błyskawiczna reakcja służb podczas pogrzebu
Łukasz Ossowski
Łukasz Ossowski 26.04.2025 13:42

Żołnierze wpadli z tym w tłum na Placu św. Piotra. Błyskawiczna reakcja służb podczas pogrzebu

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News, X
fot. East News, X

Pogrzeb papieża Franciszka. W Watykanie pojawili się przywódcy z niemal wszystkich krajów świata, by pożegnać zmarłego Ojca Świętego.  Z tego powodu konieczne było podjęcie specjalnych środków bezpieczeństwa. W dłoniach włoskich żołnierzy chroniących ceremonię znalazło się coś niecodziennego.

Papież Franciszek odszedł. Watykan i wierni w żałobie

W poniedziałek, 21 kwietnia, o poranku Stolica Apostolska ogłosiła śmierć papieża Franciszka. Miał 88 lat. W ostatnich tygodniach zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które osłabiały jego organizm. W Wielkanoc papież opuścił szpital i po raz ostatni pojawił się publicznie, pozdrawiając wiernych z balkonu Pałacu Apostolskiego. Jego obecność dała wielu nadzieję na poprawę stanu zdrowia.

Niestety, kilka dni później nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Papież zapadł w śpiączkę, a następnie doznał zatrzymania akcji serca. Mimo intensywnej opieki medycznej, życia Ojca Świętego nie udało się uratować. Informacja o jego odejściu natychmiast obiegła media i wywołała globalny smutek. Franciszek był postacią wyjątkową – papieżem bliskości, który zrewolucjonizował podejście Kościoła do wiernych.

Testament papieża Franciszka był odzwierciedleniem jego życia, naznaczonego bliskością z ludźmi i skromnością. Pragnął, by jego grób był prosty, z jedynie napisem „Franciscus”, bez zbędnych ozdób i przepychu. Niespodziewany darczyńca, respektując jego życzenie, zdecydował się pokryć wszelkie koszty związane z pogrzebem, co dodatkowo podkreślało skromny charakter uroczystości.

Papież Franciszek
Papież Franciszek Fot. East News / IMAGO/Domenico Cippitelli / LiveMedia/Imago Stock and People/Eas
papież Franciszek, fot. East News
papież Franciszek, fot. East News
papież Franciszek
papież Franciszek, fot. East News
Wstyd i hańba. Tak Watykan potraktował najbliższą rodzinę papieża Franciszka Kobieta ominęła ochronę i podeszła do trumny z Franciszkiem. Cały świat mówi o tym, co zrobiła

Ceremonia pogrzebowa w Watykanie. Wspólnota międzynarodowa żegna papieża

W sobotę, na Placu Świętego Piotra, odbyła się uroczysta msza pogrzebowa. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, pełniący funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego. Ciało papieża Franciszka zostało złożone w Bazylice Santa Maria Maggiore – miejscu, które sam wskazał jako swój przyszły grobowiec.

Plac Świętego Piotra zapełnił się tysiącami wiernych z całego świata. Ceremonia zgromadziła ponad 50 delegacji z różnych krajów. Wśród nich byli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja oraz były prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią.

Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Uroczystości pokazały, jak wielkim autorytetem moralnym i duchowym był papież Franciszek – nie tylko dla Kościoła, ale dla całego współczesnego świata. 

I to właśnie z powodu obecności tylu istotnych ludzi na raz, w jednym miejscu i w otwartej przestrzeni, do ochrony wydarzenia zaangażowano również włoskie wojsko. Pojawili się z niecodziennym ekwipunkiem.

Włoskie wojsko na pogrzebie papieża Franciszka

Jak doniósł obecny na miejscu brytyjski dziennik "The Telegraph". żołnierze uzbrojeni byli nie tylko w broń, ale także w zagłuszacze komunikacji radiowej, dzięki której możliwe jest sterowanie dronami. Tak zwany "jammer" ma około metra długości i waży blisko osiem kilo.

To jest zagłuszacz częstotliwości. Jeśli wykryjemy drona, możemy zakłócić sygnał do kontrolera i zmusić go do lądowania. Spada bezpośrednio w dół — wyjaśnił jeden z włoskich żołnierzy rozstawionych w pobliżu Placu św. Piotra, cytowany przez "The Telegraph".

Skąd pomysł na wprowadzenie takiego zabezpieczenia? Wszystko przez obawę dotyczącą ataków terrorystycznych. Rosnące zagrożenie związane z rozwojem bezzałogowych statków powietrznych budzi niepokój, a inwazja Rosji na Ukrainę jedynie potwierdza jego zasadność. To właśnie tam wykorzystano przecież zaawansowane bojowe drony.

pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News