Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > To ich papież zdążył zaprosić na swój własny pogrzeb. Kościół i świat w szoku. To oni staną przy trumnie
Łukasz Ossowski
Łukasz Ossowski 26.04.2025 08:54

To ich papież zdążył zaprosić na swój własny pogrzeb. Kościół i świat w szoku. To oni staną przy trumnie

Pogrzeb papieża Franciszka
fot. EastNews

Pogrzeb papieża Franciszka. Watykan ujawnił, kto pożegna Ojca Świętego. To ich zaproszono na pogrzeb. To była prośba samego papieża. 

Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Świat żegna duchowego przywódcę

W poniedziałek, 21 kwietnia, Watykan potwierdził informację o śmierci papieża Franciszka. Ojciec Święty miał 88 lat i przez ostatnie tygodnie zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mimo iż podczas Świąt Wielkanocnych opuścił szpital i publicznie pozdrowił wiernych, jego stan uległ gwałtownemu pogorszeniu. Kilka dni później papież zapadł w śpiączkę, a następnie doszło do zatrzymania akcji serca. Lekarzom nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych.

Wieść o jego śmierci natychmiast obiegła świat, wywołując falę żalu i refleksji. Franciszek przez lata pontyfikatu dał się poznać jako papież ubogich, człowiek głębokiej wiary i zrozumienia dla cierpienia innych. Jego nauczanie i styl życia przyciągały ludzi niezależnie od wyznania i narodowości.

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews
Wstyd i hańba. Tak Watykan potraktował najbliższą rodzinę papieża Franciszka "To wstyd". Skompromitowany kardynał przy trumnie Franciszka. Skandal na cały świat

Pogrzeb, świadectwo pokory i testament. Papież Franciszek żegnany przez świat

W sobotę o godzinie 10:00 na Placu Świętego Piotra odbędzie się uroczysta msza pogrzebowa pod przewodnictwem kardynała Giovanni Battisty Re. W uroczystości udział wezmą delegacje z ponad 50 państw, w tym prezydenci, monarchowie i premierzy. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski, Keir Starmer, Donald Trump z Melanią, a także król Filip VI i królowa Letycja z Hiszpanii.

Z Polski przybyli prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Plac Świętego Piotra wypełnił się wiernymi, którzy w ciszy i modlitwie żegnali papieża Franciszka. Jego ciało spocznie w Bazylice Santa Maria Maggiore, zgodnie z decyzją, jaką podjął jeszcze za życia.

Testament Franciszka okazał się potwierdzeniem jego życiowej postawy – prostoty, służby i pokory. Papież zażyczył sobie skromnego grobu z jedynie imieniem „Franciscus” bez ozdób i marmurów. Wszystkie koszty uroczystości pokrył anonimowy darczyńca, który w ten sposób uhonorował wolę zmarłego.

Odejście papieża Franciszka to symboliczne zakończenie jednej z najważniejszych epok we współczesnym Kościele. Jego dziedzictwo duchowe pozostanie żywe w sercach milionów ludzi na całym świecie.

Pogrzeb papieża Franciszka: to oni go pożegnali

Jak wiadomo, życzeniem papieża było, aby pochowano go nie w Watykanie, lecz w Papieskiej Bazylice Matki Boskiej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore). To właśnie tam, podczas ostatniej podróży Franciszka, mieli go przywitać migranci, bezdomni, więźniowie i osoby transseksualne.

Grupa 40 osób ma trzymać w dłoniach białe róże – symbol czystości i oddania. Gest ten miał szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie wykluczonym papież poświęcił dużą część swojego pontyfikatu. Jak podał Vatican News, to właśnie bezdomni i więźniowie byli "ulubieńcami papieża".

Franciszek podejmował także próby zmiany postrzegania osób transseksualnych. 

Nawet jeśli jesteśmy grzesznikami, On (Bóg) zbliża się, aby nam pomóc. Pan kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, to jest szalona miłość Boga – mówił papież podczas pontyfikatu. 

To właśnie za jego czasów ustalono, że osoby LGBT mogą być rodzicami chrzestnymi lub same przyjmować chrzest.

Obecność wykluczonych przy pożegnaniu papieża Franciszka była symbolicznym ukoronowaniem jego przesłania o miłości, równości i akceptacji.

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. EastNews