Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Odwrócone krzyże przy trumnie papieża. Wierni z całego świata biją na alarm
Łukasz Ossowski
Łukasz Ossowski 25.04.2025 13:02

Odwrócone krzyże przy trumnie papieża. Wierni z całego świata biją na alarm

Trumna z papieżem
fot. EastNews

Scena, którą zobaczyli wierni w Bazylice św. Piotra, była poruszająca i pełna symboliki. Jednak pewien detal wzbudził szczególne emocje – za trumną papieża Franciszka widniały odwrócone krzyże. W sieci zawrzało. Czy to błąd? A może coś więcej? Tajemniczy znak, który dla jednych budzi niepokój, dla innych niesie głębokie duchowe przesłanie. Co naprawdę oznacza ten symbol i dlaczego pojawił się właśnie teraz?

Pożegnanie Ojca Świętego. Symboliczna uroczystość w sercu Watykanu

W środę, 23 kwietnia, o poranku ciało papieża Franciszka zostało przeniesione z Domu św. Marty do Bazyliki św. Piotra. Trumna z ciałem zmarłego Ojca Świętego została wystawiona publicznie, aby wierni z całego świata mogli oddać mu hołd. Watykan poinformował, że papież zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35 w wyniku udaru, po którym zapadł w śpiączkę, a następnie doszło do zapaści kardiologicznej. Jego śmierć wywołała falę smutku i refleksji zarówno wśród katolików, jak i ludzi różnych wyznań.

Uroczystości żałobne w Watykanie przyciągnęły nie tylko tysiące pielgrzymów, ale także media z całego świata. Kamery uchwyciły każdy detal ceremonii, jednak szczególną uwagę internautów i komentatorów zwrócił jeden – odwrócone krzyże ustawione tuż za trumną. Obraz ten wywołał falę spekulacji, a w mediach społecznościowych szybko pojawiły się pytania: „Czy to pomyłka?”, „Czy ma to jakieś ukryte znaczenie?”, „Dlaczego Watykan dopuścił taki symbol?”

Papież Franciszek nie żyje, fot. EastNews

Nie przewieźli umierającego Franciszka do szpitala. Wyznanie lekarza wstrząśnie światem. To on podjął decyzję "Granice przekroczone". Szok, co turyści zrobili przy trumnie papieża. W głowie się nie mieści

Odwrócony krzyż – kontrowersja czy znak pokory?

Na pierwszy rzut oka odwrócony krzyż może budzić niepokój – niektórzy kojarzą go z symboliką satanistyczną, zwłaszcza że bywa wykorzystywany w popkulturze w takim właśnie kontekście. Jednak w rzeczywistości ma on głębokie chrześcijańskie korzenie i zupełnie inne znaczenie. Krzyż ten nazywany jest krzyżem św. Piotra, ponieważ zgodnie z przekazami historycznymi i religijnymi, właśnie w taki sposób został ukrzyżowany pierwszy papież – apostoł Piotr.

Św. Piotr, uważany za fundament Kościoła katolickiego, w chwili męczeńskiej śmierci w Rzymie poprosił, by ukrzyżować go głową w dół – nie czuł się bowiem godny umrzeć tak jak jego Mistrz, Jezus Chrystus. Od tej pory odwrócony krzyż stał się nie symbolem buntu, lecz pokory, oddania i męczeństwa. W Kościele katolickim jest to znak wyjątkowo głęboki – oznacza rezygnację z własnej wielkości, na rzecz służby i poświęcenia.

Znak świętości i kontynuacji. Co mówi Kościół?

W Bazylice św. Piotra symbolika krzyża św. Piotra pojawia się w wielu miejscach. W dekoracjach świątyni można znaleźć liczne odniesienia do tego motywu – rzeźby, mozaiki i płaskorzeźby przypominają o męczeńskiej śmierci apostoła. Szczególne znaczenie ma również grób św. Piotra, który według tradycji znajduje się bezpośrednio pod głównym ołtarzem bazyliki – tam także można spotkać wizerunki odwróconych krzyży jako znaku duchowego dziedzictwa.

Umieszczenie krzyży św. Piotra za trumną Franciszka miało więc nieprzypadkowy charakter. To symboliczny gest ciągłości między papieżem Franciszkiem a jego duchowym poprzednikiem – apostołem Piotrem. Podkreśla to również pokorę, z jaką papież pełnił swój urząd, oraz jego bliskość wobec ludzi i codziennych problemów. Kościół przypomina, że odwrócony krzyż nie jest symbolem zła – wręcz przeciwnie, to znak ofiary i głębokiej duchowości.

Papież Franciszek nie żyje, fot. East News
Papież Franciszek nie żyje, fot. East News
Papież Franciszek nie żyje, fot. EastNews
Papież Franciszek nie żyje, fot. EastNews
Papież Franciszek nie żyje, fot. EastNews
Papież Franciszek nie żyje, fot. EastNews