Wydało się, co łączyło Franciszka i Jana Pawła II. Wierni w końcu poznali prawdę

Wzrok całego świata skierowany jest w stronę Watykanu, gdzie już niedługo odbędzie się uroczysty pogrzeb papieża Franciszka. Poprzednim zwierzchnikiem kościoła, który zakończył posługę wraz ze śmiercią, był Jan Paweł II. Co łączyło tych dwóch kapłanów? Wierni w końcu się dowiedzieli.
Pożegnanie papieża Franciszka
Watykan w Poniedziałek Wielkanocny ogłosił odejście papieża Franciszka. Wierni na całym świecie byli w szoku, ponieważ 88-letni kapłan wyszedł ze szpitala przed świętami, by wraz z tłumem celebrować ten czas. Niestety Stolica Apostolska obecnie przygotowuje się do uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego.
W sobotę na Placu Świętego Piotra zebrał się tłum chrześcijan z całego świata, by oddać swój hołd zmarłemu duchownemu. Trumna z ciałem Ojca Świętego została wystawiona publicznie, a kolejki do niego sięgają rekordowych długości. Takich scen nie widział jeszcze świat.
Do oficjalnego pogrzebu papieża Franciszka dojdzie w sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 10:00. Ten dzień został w Polsce objęty żałobą narodową przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Życiorys papieża Franciszka nadal fascynuje, a wielu dopatruje się w jego przykładzie papieża Polaka, Jana Pawła II. Wbrew pozorom duchownych łączy coś więcej niż tylko posługa jako głowa Kościoła katolickiego. Podobieństwa są widoczne gołym okiem.

Jan Paweł II błogosławił Franciszka
Jan Paweł II to jedyny Polak, który zasiadł na tronie Piotrowskim. Jego pontyfikat trwał od 16 października 1978 roku, aż do dnia jego śmierci: 2 kwietnia 2005 roku. W czasie posługi Karol Wojtyła miał jednak okazję poznać argentyńskiego kapłana, który po prawie dekadzie przejął jego obowiązki.
Nasz rodak mianował bowiem Bergoglio biskupem, koadiutorem w Argentynie, a następnie kardynałem. Podczas wizyty duszpasterskiej w Argentynie Polak miał nawet okazję spotkać przyszłego papieża Franciszka.
To Jan Paweł II mianował Bergoglio biskupem, koadiutorem w Argentynie i kardynałem. Tak że istniały związki, również po linii bardzo administracyjnej, kościelnej. Kontakt był bardzo bliski. Kiedy Jan Paweł II był z wizytą duszpasterską w Argentynie, spotykał się z tamtejszymi biskupami, a wśród nich kardynał Bergoglio był eksponentem najwyższej rangi - zdradza kardynał Dziwisz, który przebywa w Watykanie z uwagi na pogrzeb papieża.
Warto zwrócić uwagę, że kapłani odeszli w tym samym miesiącu, kwietniu, a także są dwójką ostatnich papieży, którzy odbywali posługę do dnia śmierci. Między ich pontyfikatami był również pontyfikat Benedykta XVI. Niemiecki papież jednak zszokował świat gdy podjął decyzję o abdykacji. W 2013 roku na Ojca Świętego wybrano wówczas Franciszka. Nawet jego posługa przypominała o Janie Pawle II.
W czym Jan Paweł II i Franciszek byli podobni?
Kardynał Dziwisz dostrzega ogromne podobieństwo pomiędzy Janem Pawłem II oraz Franciszkiem. Obaj w swoich naukach stawiali spory nacisk na nauki Chrystusa dotyczące miłosierdzia wobec bliźniego. Chętnie też spotykali się z młodzieżą, wierząc, że to ona jest przyszłością katolicyzmu na świecie.
On stał się kontynuatorem Jana Pawła II. Oczywiście każdy papież ma swój własny program, również dziedzictwo pochodzenia i kultury ma wpływ na ten program, natomiast ich duch duszpasterski był jednakowy. Zawsze jeden i drugi szukał dobra społeczeństw i narodów, a przede wszystkim młodych. Obaj ci papieże wiedzieli bowiem, że młodzi są przyszłością Kościoła, ale też współczesnego społeczeństwa. Jeden i drugi widział przyszłość w sercach i oczach młodych ludzi. I tak samo papież Franciszek. To niezwykłe, on uważał, że pokój na świecie można osiągnąć tylko dzięki nabożeństwu do Bożego Miłosierdzia - podkreślał kardynał.
Kardynał Stanisław Dziwisz jest przekonany, że śmierć papieża Franciszka doprowadziła do ponownego spotkania dawnych znajomych. Pogrzeb Jana Pawła II był jednym z najgłośniejszych wydarzeń w Watykanie, a Polacy do dziś doszukują się cudów w niektórych zdarzeniach z tamtego kwietniowego dnia. Czy podczas pożegnania zmarłego kapłana również będziemy świadkami podobnych nieprzypadkowych sytuacji?
Wzrok mediów na całym świecie spoczął właśnie na Stolicy Apostolskiej, gdzie wierni żegnają zmarłego Ojca Świętego.







































