Swiatgwiazd.pl
królowa Kamila

fot. Geoff Caddick / AFP / East News

Królowa Kamila czy Camilla? Ekspertka wyjaśnia, jak powinniśmy nazywać żonę Karola III

25 Września 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Kiedy czytamy o członkach brytyjskiej rodziny królewskiej, może pojawić się pewne zamieszanie. W niektórych artykułach znajdziemy bowiem królową małżonkę Kamilę, w innych – Camillę. Nowy król powszechnie zwany jest Karolem III, ale już jego dzieci – Williamem i Harrym. Skąd biorą się te różnice i czy któraś z form jest lepsza? Spytaliśmy o to tłumaczkę z języka angielskiego Paulinę Braiter, mającą na koncie ponad 300 przełożonych powieści oraz nagrodę dla najlepszego tłumacza od Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction.

W poradni językowej Polskiego Wydawnictwa Naukowego znajdziemy twarde zalecenia: „Imiona królów i książąt polszczymy, jeśli tylko znamy rodzime odpowiedniki imion”. Autor stwierdzenia, językoznawca Jan Grzenia, zauważa jednocześnie, że książęta i królowie współcześni bywają nazywani oryginalnymi mianami. Zwyczaj ten uważa jednak za niewłaściwy. Nieco innego zdania są tłumacze.

Królowa-małżonka Camilla czy Kamila? Polskie formy imion władców

Na stronie Narodowego Centrum Kultury znajdujemy artykuł, który zgoła inaczej podchodzi do tematu spolszczania zagranicznych imion, w tym należących do władców. Jego autor zauważa, że „w języku polskim utrwalił się obecnie zwyczaj pozostawiania imion obcych w oryginalnej postaci brzmieniowej”.

Wciąż tradycyjnie spolszczamy imiona władców (oczywiście w miarę możliwości, nie każde obce imię ma polski odpowiednik). Ale i ta norma podlega wahaniom. Widać to na przykładzie imion rodziny królewskiej panującej w Wielkiej Brytanii: Jerzy V, Jerzy VI, Elżbieta II, książę Karol, ale jego syn to już książę Wilhelm lub książę William – czytamy na stronie NCK.

Zatem skoro powszechna jest forma Karol, Filip i Elżbieta, to czemu w codziennym użyciu pojawiają się William, Harry i Kate, a nie Wilhelm, Henryk i Katarzyna? “Myślę, że częściowo przez brzmienie. W ich przypadku wersje polskie wydają nam się nienaturalne. Wilhelm, mimo Zdobywcy, w Polsce kojarzy się bardziej niemiecko. Z jego bratem problem jest taki, że powszechnie znany jest pod zdrobniałą wersją swojego oficjalnego imienia Henry” tłumaczy w rozmowie ze Światem Gwiazd Braiter

Angielszczyzna znosi używanie zdrobnień jako pełnoprawnych imion bardzo naturalnie – Bill, Liz, Maggie, Johnny, Jimmmy – polszczyzna zdecydowanie nie. Podobnie Kate, naprawdę Catherine, którą w dodatku opinia publiczna poznała jeszcze jako pannę. Książę Henio i księżna Kasia? Dla nas to brzmi śmiesznie. A co zrobić z księżną Meghan? Która w dodatku z urodzenia ma na imię Rachel? Księżna Rachela? Księżna Małgorzata Sussex? – wyjaśnia tłumaczka.

Eurowizja Junior 2022

Eurowizja Junior 2022. Poznaliśmy nazwisko polskiego reprezentanta

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w tradycji tłumaczenia imion władców

Kiedy poszukać w internecie wypowiedzi tłumaczy na ten temat, okazuje się, że większość z nich podziela zdanie Pauliny Braiter. Na forum mLingua czytamy: „Imiona monarchów oraz innych ważnych postaci się tłumaczyło, ale w XIX wieku”, “Imiona powinny być pozostawione w wersji oryginalnej. Książę Wilhelm brzmi koszmarnie i chyba mało kto by wiedział, o jakiego księcia chodzi”. “Język z samej swojej natury nie lubi sztywnych zasad” mówi Braiter i dodaje: “Czy któreś formy są lepsze? Nie, to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Kiedyś zdecydowanie częściej tłumaczyło się imiona, dlatego mamy Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Waszyngtona, Elżbietę Bennet (ale jej siostry to już Jane, Mary i Kitty) i Anię z Zielonego Wzgórza. Teraz (poza czasem literaturą dla dzieci) zostawiamy raczej imiona oryginalne, i to wydaje nam się naturalniejsze i prawidłowe”.

W odpowiedzi na pytania, czy zmiana w kwestii spolszczania imion będzie postępować, czy wręcz przeciwnie, słyszymy:

Mogę tylko spekulować – wydaje mi się, że będziemy raczej sięgać po imiona oryginalne. Świat się zmniejsza, kultury przeplatają, obce języki nie są czymś dziwnym, mamy z nimi kontakt na co dzień. Do tego nowe pokolenie nie ułatwia sprawy – co prawda imiona dzieci Williama można jeszcze w miarę łatwo spolszczyć jako Jerzego, Karolinę i Ludwika, to z dziećmi Harry'ego – Archiem i Lilibet – już tak łatwo nie będzie. No i coraz częściej pojawiać się będzie pytanie – po co? Przecież i tak wszyscy ich znają jako Harry'ego, Williama, Kate i Meghan. Mnie to nie przeszkadza – zaznacza Braiter.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Książę Harry zaskoczył rodzinę odważnym pomysłem. Kamila aż wypluła herbatę

  2. Oliwia Bieniuk przeszła metamorfozę i zrobiła sobie grzywkę. Teraz przypomina Annę Przybylską

  3. Sebastian Wątroba z "W11" znowu w roli policjanta. Pojawił się w "Na dobre i na złe"

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.

Co wiesz o brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Pytanie 1 z 10

Ile lat ma książę William?

fot. Rex Features / East News

Po latach ujawniono, co działo się za zamkniętymi drzwiami pałacu. Elżbieta II wolałaby zapomnieć

Elżbieta II przez ponad 70 lat panowała w Wielkiej Brytanii, będąc tym samym symbolem brytyjskiej rodziny królewskiej. Siedem dekad sprawiło, że życie monarchini było pełne przeróżnych zdarzeń, komentowanych publiczne. Część z nich królowa z pewnością wolałaby pozostawić w zaciszu własnego pałacu. Oto lista skandali, które obiegły cały świat podczas panowania Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Źródła: sjp.pwn.pl, nck.pl, forum.mlingua.pl

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Dariusz Wieteska, Urszula Zawadzka-Wieteska

Życie Gwiazd

Dariusz Wieteska po 8 latach miał rozstać się z żoną. Od dawna nie pokazywali się wspólnie

Czytaj więcej >
Krystyna Rutkowska-Ulewicz, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Krystyna Rutkowska-Ulewicz zasłynęła rolą w "Niani". Do końca życia miała "apetyt na role"

Czytaj więcej >
Krzysztof Skiba

Życie Gwiazd

Krzysztof Skiba w pierwszym wywiadzie z młodszą o 26 lat partnerką. "To nie była łatwa decyzja"

Czytaj więcej >
Andzej Chyra

Życie Gwiazd

Wywiad Andrzeja Chyry przerwał jego syn. "Rodzinne nieporozumienie"

Czytaj więcej >
Paweł Krucz

Życie Gwiazd

Paweł Krucz grał Błażeja w "Pierwszej miłości". Wiemy, co dzieje się z aktorem

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Życie Gwiazd

Paulina Smaszcz udostępniła serię zdjęć z Maciejem Kurzajewskim. "Ponieważ nie mam szansy złożyć ci życzeń inną drogą"

Czytaj więcej >