Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > “Miałem coś w rodzaju fobii społecznej". Radosław Bierzanowski, sportowiec i trener mentalny o tym, jak pokonał swoje bariery
Adrianna Boryń
Adrianna Boryń 09.05.2021 02:00

“Miałem coś w rodzaju fobii społecznej". Radosław Bierzanowski, sportowiec i trener mentalny o tym, jak pokonał swoje bariery

Radosław Bierzanowski
Fot. Radosław Bierzanowski

Radosław Bierzanowski pochodzi z Dierżonowa, niewielkiej miejscowości usytuowanej w południowo-zachodniej Polsce. To właśnie tam stawiał swoje pierwsze kroki jako zapalony sportowiec. Patrząc na jego obecne osiągnięcia, aż ciężko uwierzyć z jak trudnymi problemami się wówczas zmagał. Jak widać, nie ma rzeczy niemożliwych. 

Radosław Bierzanowski - od nieśmiałego chłopca do fenomenalnego sportowca i trenera mentalnego 

Radosław Bierzanowski swoją karierę sportową rozpoczął już w wieku 6 lat. Początki jego przygody z aktywnością fizyczną, a przede wszystkim zapasami nie były jednak łatwe. Radek zmagał się z wieloma trudnościami natury psychologicznej. Towarzyszył mu lęk i paraliżujący strach, jednak nie wspominamy o tym bez powodu. 

Przyszły Trener Roku przeszedł trudną ścieżkę, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jest obecnie. Samodyscyplina i determinacja pozwoliły mu pokonać wewnętrznego demona, który podcinał mu skrzydła przez wiele lat. Radosław Bierzanowski w wywiadzie dla Świata Gwiazd wyznał, czy towarzyszący mu niegdyś lęk czasami powraca i jak sobie z nim obecnie radzi: 

- Moim największym lękiem było występowanie w szkole na różnego rodzaju przedstawieniach. Nie odnajdywałem się tam, gdzie było dużo ludzi. Bałem się ich, wstydziłem, miałem coś w rodzaju fobii społecznej. Natomiast, od zawsze fascynowało mnie przemawianie publiczne. Marzyłem o zostaniu mówcą, prelegentem. Jak pokonałem swój strach? Zapisałem się na szkolenie dla mówców. Było na nim ponad 1000 osób. Zobaczyłem wtedy, że nie tylko ja cierpię na tę chorobę. Po tym szkoleniu potrafiłem już sobie radzić z tym lękiem. Czy on powraca? Tak. Kiedy? Przed każdym wystąpieniem, przed każdym szkoleniem. Dziś wiem, że to normalne, to zwykła trema, bo chcę po prostu wypaść jak najlepiej - powiedział Radosław Bierzanowski.

Trudne doświadczenia i droga, którą przeszedł sportowiec stała się inspiracją do napisała jego pierwszej książki zatytułowanej "Siłownia charakteru". Opisuje w niej swoje dzieciństwo czy pierwsze kroki na macie zapaśniczej. Radosław Bieżanowski porusza także tematy trudne takie, jak samoakceptacja, strach przed porażką, czy negatywną oceną innych. Choć ciężko w to teraz uwierzyć, kiedyś takie problemy były częścią jego rzeczywistości. 

W 2020 roku na rynku pojawiła się druga autorska książka trenera, pt.: "Bądź nie do zatrzymania w życiu, sporcie, miłości i biznesie". Jednak wszystko wskazuje na to, że to nie koniec działalności pisarskiej Radosława Bierzanowskiego:

- Oczywiście, że zamierzam napisać kolejną książkę i to nie jedną, lecz kilka. Natomiast nie potrafię powiedzieć kiedy to nastąpi, kiedy będę miał pragnienie zacząć pisać [...] Co do tematów książek, to jestem zwolennikiem pisania o tym czym się pasjonuję. A moimi ulubionymi dziedzinami jest sport, relacje damsko-męskie, motywacja, rozwój osobisty. Kolejna książka, która ujrzy światło dzienne, to najprawdopodobniej temat relacji. [...] Jestem trenerem, ale również romantycznym i wrażliwym mężczyzną. Temat relacji damsko-męskich, to jeden z moich koników i ulubionych tematów do rozmowy - zdradził trener. 

Podczas rozmowy zapytaliśmy autora wspomnianych książek, co powiedziałby 15-letniemu Radkowi, gdyby miał okazję się z nim teraz spotkać. 

- Świetne pytanie, ale przyznam, że nie zaskoczyło mnie one, ponieważ dziś prowadząc wykłady i prelekcje motywacyjne dla młodzieży, zawsze mówię do nich, to co powiedziałbym sobie, będąc w ich wieku: Kochani świat jest piękny i macie ogromne możliwości, by być szczęśliwi i spełnieni, jest tylko jedno, ale, powinniście posiąść wiedzę z przedmiotów, których dziś jeszcze niestety nie ma w szkole, a życie będzie od was wymagało tej wiedzy i tych umiejętności oto i one: zarządzanie emocjami, metody tworzenia dochodu pasywnego, metody na koncentrację, zarządzanie czasem i pieniędzmi, wystąpienia publiczne, sprzedaż i przedsiębiorczość, kreatywne rozwijanie pasji, zarabianie na własnej pasji, budowanie zespołu, relacje - wymienia trener. 

- [...] Mogłoby się wydawać, że te kompetencje i wiedza dotyczy tylko dorosłych i jest w tym dużo racji. Jednak z perspektywy czasu, dziecko, które wstydzi się i boi się odpowiedzi przy tablicy, to nie dlatego że nie umie, ale po prostu nie potrafi sobie poradzić z lękiem występowania przed klasą - podkreślał podczas wywiadu Radosław Bierzanowski. 

Mimo pandemii i utrudnionego dostępu do wielu miejsc użyteczności publicznej trener nie traci zapału do pracy. Podczas rozmowy przyznał, że w jakiś sposób odczuł efekty pandemii na sobie, jednak nie wpłynęła ona znacząco na jego podejście do obowiązków, czy zmniejszenie motywacji: 

- Jak się czegoś podejmuję, to robię to tak długo, aż nie skończę. Trzeba pamiętać, że motywacja działa tylko przez chwilę, ale bycie konsekwentnym jest kluczem do sukcesu. Zawsze to, powtarzam moim podopiecznym na siłowni. Nie rób za jednym razem 50 pompek na raz, bo tak jest szybciej, kiedy tak naprawdę po 20 już robisz niepoprawnie. Rób po 5 pompek co 1h, następnego tygodnia 6 pompek, kolejnego 7 i 8 itd. W końcu zaczniesz robić pięćdziesiąt prawidłowych pompek. Konsekwencja, to klucz do sukcesu, no i jej siostra wytrwałość.

Życzymy zatem, aby ta wytrwałość i wewnętrzną determinacja nigdy nie gasła. Jeżeli jesteście ciekawi, co dzieje się u Radosława zapraszamy na jego facebookowe konto, na którym co jakiś czas pojawiają się fragmenty treningów, a także posty motywacyjne:

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

Tagi: