Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje dziennikarz Ludwik Erhardt. Gdzie pracował?
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 14.03.2022 01:00

Nie żyje dziennikarz Ludwik Erhardt. Gdzie pracował?

Ludwik Erhardt
Fot. Screen: Twitter/Daniel Cichy

W sobotę, w wieku 87 lat odszedł Ludwik Erhardt, wybitny dziennikarz muzyczny, autor licznych publikacji i artkułów, które miały wielki wpływ na polską kulturę muzyczną. Wiemy, gdzie pracował.

Ludwik Erhardt był dziennikarzem i redaktorem, człowiekiem całkowicie oddanym muzyce. Jego zasługi były niejednokrotnie nagradzane. W 2007 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jednak już ponad dwie dekady wcześniej otrzymał doroczną nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.

Zmarł Ludwik Erhardt. Przyjaciele pożegnali "Redaktora Wielkiego"

W niedzielę Program Drugi Polskiego Radia przekazał zasmucającą wiadomość. Dzień wcześniej, 12 marca, świat polskiej muzyki utracił wybitnego dziennikarza, autora licznych monografii i artykułów. Ludwik Erhardt odszedł w wieku 87 lat. Bliscy i znajomi wspominali publicystę, którego między sobą nazywali m.in. "Redaktorem Wielkim".

Nie żyje Ludwik Erhardt. Niezwykle przenikliwie myślał o przeszłości i współczesności muzyki w Polsce i na świecie. Nie znosił koterii, zadęcia i hipokryzji, miał ogromne poczucie humoru – mówiła na antenie Dwójki Dorota Kozińska – czytamy na Twitterze radiowej "Dwójki".

Polskie Radio udostępniło artykuł, na którym można odsłuchać całą rozmowę z Dorotą Kozińską, krytykiem muzycznym i operowym i tłumaczką. Rozmówczyni opowiadała o zmarłym dziennikarzu, jako o posiadaczu ogromnej wiedzy, poczucia humoru i serca.

Dziennikarz, redaktor, publicysta. Wiemy, gdzie pracował Ludwik Erhardt

Urodzony 29 kwietnia 1934 roku Ludwik Erhardt był absolwentem muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1958 roku pracował w redakcji "Ruchu Muzycznego", polskiego czasopisma poświęconego nurtom muzyki poważnej. Dwa lata po dołączeniu, dziennikarz został sekretarzem, a później zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1971–2008 rozwijał i wspierał wydawnictwo już jako redaktor naczelny.

Jak wspomina Dorota Kozińska, w tym czasie był autorem wszystkich artykułów wstępnych do czasopisma. Perfekcyjnie władał językiem polskim i uważał go za narzędzie, o które bardzo dbał. Podkreśliła, że jako redaktor naczelny, przez lata zapewniał dziennikarzom pracującym w wydawnictwie poczucie "wolności intelektualnej".

Przez 50 lat zarządzania "Ruchem Muzycznym" Ludwik Erhardt z zapałem kontynuował ideę kronikarskiego obowiązku opisywania życia muzycznego na terenie Polski. Był autorem nie tylko licznych artykułów, ale także monografii, m.in. J. Brahmsa, I. F. Strawińskiego, K. Pendereckiego. Pozostawił po sobie także zbiory felietonów, np. "Papierowe nosy", czy "Poniżej muzyki".

Dziennikarza pożegnał także na Twitterze Daniel Cichy, który od 2021 roku piastuje posadę redaktora naczelnego "Ruchu Muzyki", z którym Erhardt był związany przez 50 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

1. Smutny dzień dla rodziny Gesslerów. Lara dodała przykry wpis, dziś miał obchodzić urodziny 2. Fani wściekli się na Idę Nowakowską. Niebywałe, z kim zobaczyli ją na mieście 3. Kasia Cichopek przerwała milczenie. Nagle zwróciła się do fanów, nieźle się zdziwią

Źródło: Polskie Radio

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]