Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Jedyna obecnie królowa na świecie. Kim jest Małgorzata II, władczyni Danii?
Kamil Olek
Kamil Olek 27.09.2022 14:10

Jedyna obecnie królowa na świecie. Kim jest Małgorzata II, władczyni Danii?

Małgorzata II
fot. The Royal Navy , OGL 3, By Varde Kommune, CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

W chwili śmierci Elżbiety II, a tym samym po objęciu brytyjskiego tronu przez jej syna – Karola III, Małgorzata II, władczyni Danii, stała się jedyną samodzielnie panującą monarchinią na świecie (mimo że w afrykańskim Eswatini rządy sprawuje królowa Ntombi, współdzieli je ona z własnym synem, któremu to zawdzięcza swój tytuł). Małgorzata zasiada na duńskim tronie od ponad 50 lat, jak dotychczas z jej imieniem nigdy nie wiązały się jednak żadne skandale. Mimo to życie królowej może stanowić gotowy materiał na film. Kim jest duńska monarchini?

Małgorzata II – królowa i wciąż pracująca artystka

Duńska monarchini nie bez przyczyny nazywana jest "najbardziej nowoczesną władczynią świata". Jako jedna z niewielu w historii łączy bowiem obowiązki głowy państwa z pracą zawodową (mimo że w kwietniu 2022 roku skończyła 82 lata). By jednak historia Małgorzaty była pełna, warto zacząć od samego początku.

Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid przyszła na świat 16 kwietnia 1940 roku jako córka króla Danii, Fryderyka IX, oraz jego żony, Ingrid Bernadotte. Mimo że z chwilą urodzenia nie stała się wcale następczynią tronu (pierwszy w kolejce był bowiem jej stryj, w związku z prawem, które do panowania dopuszczało jedynie mężczyzn), w związku z niebywałą popularnością ówczesnej księżniczki, duński parlament postanowił wprowadzić zmiany w prawie. Te weszły zaś w życie w 1953 roku, a 13-letnia wtedy Małgorzata stała się prawowitą dziedziczką tronu.

Władzę objęła w 1973 roku, po śmierci swojego ojca, w okresie gdy poparcie dla duńskiej monarchii było najniższe w historii (blisko 50% społeczeństwa domagało się przekształcenia państwa w republikę). Wstępując na tron, królowa wygłosiła słowa, które pamiętane są po dziś dzień.

– Miłość i lojalność, jakie naród duński zawsze okazywał mojemu ojcu, stanowiły fundament jego królewskiej misji. Obym i ja została obdarzona takim zaufaniem, jakie żywiono wobec mego ojca. Usilnie o to proszę. Właśnie to zaufanie umożliwi mi wypełnianie misji królowej Danii. To będzie cel mojego życia i jemu poświęcę wszystkie moje siły – powiedziała. Małgorzata była nie tylko przygotowana do roli władczyni, ale i ponadprzeciętnie wykształcona – ukończyła filozofię prehistorię i archeologię, politologię oraz ekonomię. Już wtedy porozumiewała się też czterema językami: angielskim, francuskim, niemieckim i szwedzkim.

Nie to stało się jednak główną pasją królowej Małgorzaty. Poza sprawowaniem władzy w Królestwie Danii udzielała się także jako twórczyni (i nie tylko). Pod pseudonimem stworzyła ilustracje do duńskiej wersji "Władcy pierścieni" J. R. R. Tolkiena, a także była autorką scenografii i kostiumów do wielu produkcji. Na duński przetłumaczyła także kilka książek, jeszcze w 2021 roku zatrudniono ją zaś przy produkcji filmu "Ehrengard". W 2012 roku Muzeum Arken w Kopenhadze otworzyło z kolei wystawę 130 obrazów jej autorstwa, namalowanych akwarelą.

To też, w połączeniu z nowoczesnymi poglądami władczyni, a także, dużo przystępniejszym niż w przypadku Wielkiej Brytanii, wizerunkiem monarchii sprawiło, że obecnie ponad 80% Dunek i Duńczyków nie wyobraża sobie w kraju innego ustroju niż monarchia.

Prywatnie królowa Danii jest matką dwóch synów, a także babcią ośmiorga wnucząt. W 1967 roku wyszła zaś za mąż za francuskiego dyplomatę, Henryka de Laborde de Monpezata, który znany był od tamtej pory jako książę-małżonek Henryk. Mimo wielkiej miłości, która bez wątpienia łączyła parę aż do śmierci księcia w 2018, prawie do końca życia miał on za złe Małgorzacie, że w chwili ślubu nie uczyniła go królem-małżonkiem.

– Złości mnie to, że jestem dyskryminowany. Dania, postrzegana jako kraj, w którym broni się równości płci, najwyraźniej uważa, że mężowie są mniej warci niż żony – mówił jeszcze w 205 roku.

Ostatnia królowa na świecie? Przynajmniej na razie

Małgorzata II bez wątpienia może być nazywana ostatnią królową na świecie, biorąc pod uwagę wydarzenia z września 2022 roku (kiedy to odeszła wieloletnia władczyni Wielkiej Brytanii). Poza wspomnianą już, współpanującą, królową Ntombi w Estwaini, w żadnym kraju świata na tronie nie zasiada kobieta. To może zmienić się jednak już nie długo. Jak pierwsze w kolejkach do europejskich tronów są bowiem:

Wiktoria, księżna Västergötlandu – córka króla Karola XVI Gustawa i następczyni tronu Szwecji,

Elżbieta, księżna Brabancji – córka króla Belgów Filipa I, pretendentka do belgijskiej korony,

Katarzyna-Amalia – córka króla Wilhelma-Aleksandra, pierwsza w kolejce do niderlandzkiego tronu,

Eleonora, księżna Asturii – następczyni tronu w Hiszpanii, córka króla Filipa VI.

królowa Małgorzata II
fot. Johannes Jansson, CC BY 2.5 DK, https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/dk/deed.en / Wikimedia Commons
królowa Małgorzata II
fot. P4G Partnerships, CC BY 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0 / Wikimedia Commons
królowa Małgorzata II
fot. Anefo, CC0 / Wikimedia Commons

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

Lara Gessler odsłoniła brzuch dwa tygodnie po porodzie. Ania Lewandowska by się nie powstydziła

Elżbieta II do końca pragnęła tylko jednego. Wyszło, jak brzmiało jej ostatnie życzenie, dotyczy księcia Harry'ego

Edyta Górniak wyjawiła, co myśli nt. Kościoła. Te słowa nie wszystkim mogą się spodobać

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.